Buburuze!Bravo IoanaNae,Rossane,Felicitas,liza79!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Offff,Emilia pe mine tocmai lipsa de informatii ma nelinisteste,mie mi s-a spus sa-l intrerup asa brusc si fara nicio alta explicatie,bine,eu am luat anticoagulant din cauza sarcinilor oprite in evolutie,in mod normal se prescrie aspirina dar cum eu sunt alergica...in fine,inca de la inceput se stia ca-l voi lua pana la 35 de saptamani dar in plus nicio alta explicatie;
Stiu ca nu voi naste in camp dar mie imi este frica;nici testele prick nu le-am facut in camp si totusi s-a intamplat ceea ce s-a intamplat,offff,tare prapastioasa mai sunt,cred ca trebuie sa fac un curs de ras si bucurie ca asa nu mai merge! ;)))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Iulia, te inteleg perfect, de aceea am si incercat sa te linistesc pentru ca teama ta din ce intelesesem eu era timpul prea mare de coagulare (lucru care chiar nu e asa grav) nu intreruperea brusca a anticoagulantului.
Eu n-am pierdut nici o sarcina dar pt ca mama a pierdut 6 am fost in primele luni de sarcina (pana a inceput bebe sa miste regulat) la cate o ecografie pe saptamana. Nu aveam liniste, nu aveam stare, ma panicam asa din senin la gandul ca daca Doamne Fereste s-a oprit din evolutie...
Nu vrei tu, ca sa fii mai linistita, sa o suni sau sa ii dai mail dr Uscatescu de la Fundeni? Ii explici situatia, ca nu esti in tara si n-are cine sa te informeze bine, ii scrii pe mail rezultatele analizelor si o rogi sa iti raspunda cat poate de repede.
Eu zic ca o sa fie bine daca bebe a crescut ok pana acum (nu are retard de crestere) si daca timpii tai de coagulare inca nu sunt mici (ba din contra).
Totusi nu inteleg de ce ti-au zis sa opresti anticoagulantul la 35 sapt... mi se pare repede, eu am 37 si mi-a sugerat un medic pe la 34 ca rezistentele pe artere sunt foarte bune si sa mai scad doza sau sa il opresc dar am zis ca eventual scad treptat sa dau timp opganismului sa se obisnuiasca fara anticoagulant, sunt atenta la miscarile copilei sa fie activa zilnic in aceeasi masura si acum fac 04 doua zile si 02 alte 2 zile (adica impart o seringa de 0.4 in doua), dar eu sunt acum in saptamana 37 si peste 2 sapt nasc. Daca as fi fost in sapt 34-35 mi-ar fi fost teama sa intrerup. Mai degraba as fi scazut doza cate putin dar sa intrerup de tot n-as fi avut curaj chiar daca mi-ar fi zis medicul sa fac asa.
Am o prietena careia i-a prescris medicul Clexane cate 2 saptamani pe luna si tot asa cand intrerupea se intampla brusc si imediat ii crestea fibrinogenul. Ea nu avea probleme de coagulare dar avea un fibrom uterin pe care trebuia sa il mentina in asa fel incat sa nu necrozeze si de aceea facea Clexane. I-am zis sa intrebe medicul daca nu e periculos sa tot inceapa si intrerupa brusc si i-a zis ca intr-adevar nu e prea bine sa socheze organismul asa desi doza de 0.4 pe care o facea ea nu era foarte mare si ca in mod normal se recomanda scaderea treptata de la doze de 0.6 sau mai mari dar a zis ca pt linistea ei e ok ca de data viitoare sa injumatateasca doza pentru o zi si apoi abia sa taie complet si la inceput tot asa sa inceapa cu 0.2 si apoi sa treaca la 0.4.
Si dupa nastere i-a recomandat sa mai faca inca o saptamana tot asa cu 0.2 la inceput si 0.2 la final pt ca statul in pat dupa cezariana (ca si statul in pat in general) favorizeaza producerea trombilor.
S-au vazut cazuri de gravide care au murit dupa nastere din cauza trombozelor venoase pentru ca au intrerupt anticoagulantul inainte de nastere si nu l-au mai reluat dupa, cheagurile au ajuns in plamani sau creier si gata... Probabil la doze mai mari de anticoagulant riscul e mai mare pentru ca organismul invatat cu o anume doza odata ce nu o mai are reactioneaza la lipsa ei. Nu vreau sa te sperii, din contra, vreau doar sa te conving sa mai intrebi, sa ceri si o alta parere sau sa intrebi medicul care te are sub urmarire daca n-ar fi bine totusi sa faci o doza mai mica pana mai in apropierea nasterii si la 48 ore sa incepi iar sa mai faci cateva injectii si sa scazi prograsiv doza ca sa previi o eventuala problema. O sa se uite pe analizele tale si o sa iti spuna daca e ok ca ai intrerupt brusc si nu e cazul sa reiei sau daca e o idee buna asta cu reluatul si scaderea progresiva.
E mai bine sa intrebi si sa te linisteasca medicul decat sa nu fi intrebat. E dreptul tau sa ti se explice lucrurile astea.


37+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata mamici! Noi suntem de ieri acasa. Suntem bine sanatoase, Anastasia a facut putin icter si maine ne ducem la maternitate pentru evaluare.
Totul a fost bine, conform planului( dar cred ca ma tare planul lui Dumnezeu ).
Dumineca noaptea la ora 12.50 mi s-au rupt membranele(apa) in somn, era balta de apa in pat noroc ca nu stiu cum eram de fapt pe plapuma. L-am trezit instant pe a meu, in 10 minute ne-am imbracat, am sunat-o pe moasa si ne-am inteles sa o luam de acasa. Am luat bagajele, mingea,si un prosop sa-l pun sub fund pentru ca incontinuu scapam lichid.
Am ajuns la ora 1.30 la maternitate si mi-am facut internarea. D-na moasa s-a uitat 4-5 cm dilatatie nu aveam nici o durere. Mi-a facut clisma si in 15 minute aveam dilatatie 7-8 cm. Nu am reusit sa stau nici cinci minute in sala de travaliu si m-au urcat pe masa de nasteri eu in continuare neavand nici o contractie cu adevarat dureroasa de nascare. Au sunat medicul, l-am asteptat si cand au venit mi-au pus un gel pentru usurarea nasterii( Dianatal), mi-au mai facut si moasa si doctorul niste manevre la col( astea au fost dureroase, dar nu foarte tare) si apoi s-au apucat contractiile de impingere. Cand au venit uau, au fost mama, mama ca si pe mami am strigat-o, din trei impingeri fata Anastasia a fost afara, capul a iesit relativ rapid, dar la umeri m-am mai chinuit un pic, dar moasa atata a invartit-o pana a scos-o, si ea saraca s-a panicat o secunda si a zis "nu iese". Imi era foarte sete in timpul impingerii ca am zis ca o sa beau apa dupa aceea ei bine nu am mai rezistat si intre expulzia capului si cea a trunchiului care a durat un pic am luat paharul de apa de pe o masuta pregtit pentru mine si l-am baut. Moasa a zis ca a crezut ca mi-l pun in cap. . Ei si dupa ce au scos-o a tinut sa pulseze cordonul pana la sfarsit si apoi l-au taiat. A plans de numa si era plina de vernix( chestie de aceea alba).
Apoi am mai avut o contractie putin dureroasa si a iesit placenta intreaga, care de data asta am vazut-o si eu mai bine pentru ca erau doua fete pentru practica de moase si am fost si eu un pic de material de studiu.
Nu s-a facut epiziotomie si nu m-am rupt absolut deloc, cred ca datorita gelului aplicat.
Eu va dorescc nasteri asa rapide ca si a mele, dar expulzii mai usoare, ceea ce cred ca o sa aveti pentru ca la mine bebele a fost mai mare.
Va pup ma duc la culcare!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Si cred ca se aplica regula cu injumatatirea duratei de nastere. La prima travaliul a fost de 4.5 ore , acuma 2 ore.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

foarte fain ai povestit felicitas. Sa iti aduca numai bucurii bebelina si sa dea Dumnezeu ca toate fetele sa nasca usor ca tine.




37+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Felicitari mami Felicitas, sa-ti traiasca printesa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Veve kinetoterapie facem pt ca bebe a stat cam incomod in burtica si are gatul putin intr-o parte.
Veste buna- bebe a inceput sa suga la san dar ii dam si completare pt ca nu-i ajunge sanul meu.
Mara felicitari pt fetita, ma bucur ca totul a decurs repede. Sa creasca mare si sanatoasa.
Eva felicitari pt gemenasi.
Fetele apropo de sfaturi si sugestii de la mame si soacre, bebe a inceput sa suga cand am ramas eu singura cu el. Stiu ca nu erau rau intentionate cu sfaturile dar deja imi pierdusem increderea in mine. Nu s-a nascut nimeni invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Felicitas, super poveste! De ar naste toate mamicile asa...

Katy, te intrebam pt ca si noi trebuie sa facem, tot pt torticolis si pt tal valg bilateral. Bebe sta cuminte in timpul masajului?

Mami de bebe Tudor Alexandru ( 1. 03. 2013 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Hello fetelor mamici si burtici
va pup cu drag pe toate...am avut de recuperat mult sa citesc tot ce ati scris in ultimul timp.
am nascut gemenasii pe 11 martie , 2 baietei, Aron -2.900 gr si 50 cm si Aris - 2.460 gr si 48 cm...am stat o sapt in maternitate cu bbi mei care au facut tratament cu antibiotic (pentru ca in sarcina am avut o infectie urinara si un streptococ agalitiae si analizele bbilor nu au iesit ok la nastere)
in rest acum sunt super happy , de 3 zile si 3 nopti acasa si bebeii mei papa si dorm cuminti
Mara si eu tot la asta m-am gandit, ca suntem nascute in aceeasi zi, pe 15 martie si am nascut in aceeasi zi pe 11 martie
Felicitari din tot sufletul tuturor fetelor care au nascut, sa aveti copii sanatosi si norocosi si va multumesc foarte mult pentru toate urarile cu ocazia nasterii bbilor mei si de ziua mea
Burticilor curaj, optimism si relaxare

33+ gemeni
Clexane 0,6 , Femibion 2, Tardyferon folic, Cetebe, Magne B6, No Spa, Duphaston
AMR 27 zile !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Am actualizat semnatura ca acum sunt mami
Yuppie !!!

Mergi la inceput