Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Fetelor, dragutelor mi-a fost fffffff dor de voi sper ca nu m-ati uitat...am citit cateceva in fuga, am vazut ca si voi aveti problemute cu bebeii agitati. Pe mine ma secat Mihnea, este ff plangacios si nu prea doarme si trebuie sa-l tin in brate si cand merg la wc sunt ff extenuata, ca si kytanutza pe care o pupacesc si pe bb Luca si pe tozi bebeii scumpi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Fetelor, dragutelor mi-a fost fffffff dor de voi sper ca nu m-ati uitat...am citit cateceva in fuga, am vazut ca si voi aveti problemute cu bebeii agitati. Pe mine ma secat Mihnea, este ff plangacios si nu prea doarme si trebuie sa-l tin in brate si cand merg la wc sunt ff extenuata, ca si kytanutza pe care o pupacesc si pe bb Luca si pe tozi bebeii scumpi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

LALU, ai revenit in forta , 3 mesaje unul dupa altul
te asteptam sa mai scrii

STELA, pt Matei! dai de baut ?
ce mananci seara "usor"? la ce ore?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Lalu cat ma bucur ca ai scris . Ce mai faci? De multe ori imi aminteam ce des scriai cand erai insarcinata. Hai mai intra sa ne spui de tine si de Mihnea.

Kytana te pup, nu te invinovati ca nu faci tu ceva bine, te rog, e o capcana care te face sa te simti pe marginea prapastiei. Incearca sa rezisti acestei perioade, sunt sigura ca va trece. Luca a avut si perioade mai bune, imi amintesc ca ne spunei la un mom dat ca si-a rarit trezirile de noapte. Fa cum te-a sfatuit si Gabi, incearca sa mai mergi o data la medic sa ii spui ca e Luca agitat. Acuma tu stii cum plange el dar sa stii ca si Paul plange la imbracat, nu ii place si pace, in carrier sta numai daca sunt afara si merg, nu ar sta in casa in el si eu sa fac treaba.
Te puuup si te rog sa ne mai scrii cand poti, suntem aici sa ne incurajam, sa ne sfatuim, sa ne plangem si sa ne bucuram impreuna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Kytana, m-am intristat mult cand te-am citit, sincer iti spun! Am avut si eu momente din astea si te inteleg Multa rabdare si putere iti doresc! Si pentru ca ai spus ca orice sfat este binevenit iata ce iti pot spune eu (pe langa sfaturile pe care ti le-au dat fetele deja): incearca sa gasesti acolo o biserica ortodoxa (probabil ca nu va fi asa usor) si mergi cu Luca la impartasit! Poate chiar te spovedesti si te impartasesti si tu, cine stie...Si mai spune-i Tatal nostru din cand in cand; stii, copiii se mai si deoache. Iti spun din proprie experienta; au reusit cateva persoane sa mi-l agite intr-un hal de nu-l mai recunosteam . Sunt acei oameni care se mira de parca n-au mai vazut copil mic si se izmenesc ca alte alea! Iustin isi revenea dupa cateva "reprize" de Tatal nostru
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dragelor va servesc la ora tarzie cu salata de fructe cu un dram de frisca naturala si o bucatica de pandispan cu zmeura si ananas Saaau va dau o portie de www.blogculinar.ro/cele-mai-bune-brownies.html" target="_blank">brownies. Saaaau daca sunteti pofticioase ca mine o bucata de codru de paine scoasa din cuptor, unsa bine cu unt si telemea

Va recomand reteta de mai sus cu muuulta caldura iese demential de buna! Eu am folosit zahar brun de trestie, nerafinat, ca o pasta si am pus doar o jumatate de cana de zahar. Dl Pinguin pofteste dulciuri, numai bine ca ma tine si pe mine in priza. Parca ar fi insarcinat!

Gata despre mancare ca ma voi face cat casa

Astazi pana la urma a fost mai cumintel, de dormit nu l-am putut adormi decat la san, vreo 20 min, apoi am iesit vreo 2h cu manduca la plimbare si a dormit tun. Acum doarme de la 20.30. I-am cantat dupa baita cat l-am imbracat si nu a mai protestat asa tare. Tot ridica genunchii la burtica de parca s-ar screme, dar daca pocnesc din degete sau ii atrag atentia nu mai face asa. Nu imi dau seama daca il doare sau ... nush.

Am luat Bonjela pt dintisori. M-am chinuit sa imi amintesc cum ii zicea gelului pe care l-ai primit Mirabela si nu am reusit. Nush daca e tot asta, l-am luat pe cel mai scump £2.5 parca a fost.

Cu doctorii aici v-am mai zis ca e greu sa ajungi la un pediatru. Tuturor doctorilor la care am fost aici (3 la numar) le-am spus de somnul lui si ca e agitat si toti au zis ca este normal, ca nu au ce sa ii faca atata timp cat el e sanatos (ia in greutate si arata bine). Ei isi noteaza pe calculator, in fisa lui virtuala, deci fiecare are acces la ce au zis ceilalti. Randul trecut am intrebat de Ca, Vit. D, etc si s-a uitat dr crucis la mine, a zis ca nici nu stia ca se da vit. D copiilor si ca tre sa vb tot cu tipa de la Health Visitors (care nu are nicio pregatire medicala)

Faza cu medicamentele este ca dr a zis ca nu am nevoie de medicamente, doar daca vreau eu in mod special. Sincer nu ma simt okay luandu-le, astept sa ma sune sa ma duc la psiholog. Beau o groaza de apa, peste 2l, ma doare stomacul rau si cam de cand le-am luat i s-a inrautatit si statea pingului mic. Vreau macar sa vad daca e de la ele...

Carmen, Stelutz, Papelusca, Lalu, Andreiuta, Alive, Anaomaria si Oli, multu frumos de raspunsuri Cu Dumnezeu inainte acum.

Va pup si ma bag si eu la nani, macar sa prind pana la 00.00

Laaaluu!! Welcome back!! Mai scrie-ne ca si noua ne e dor de tine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Buna fetelor! Ce mai faceti?
Kytana, be strong, cu siguranta cineva te va rasplati pentru perioada asta mai grea si pentru toata suferinta ta, tu esti un exemplu pentru mine, indraznesc sa spun pentru noi toate...ai incredere, cu siguranta lucrurile se vor mai aseza. Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Am fost azi la pediatru cu mandruta, pentru prima data cu ...marsupiul...groaznic a fost, cu toate ca sta aproape la doua strazi distanta. Am murit de cald si de spate, deci a fost prima si ultima oara..
Pe drum m-am oprit si i-am cumparat o jucarie noua, un fel de mini pian colorat cu multe butoane si muzicute. M-a disperat, nu-i mai place nici o jucarie si la fel ca si ai vostrii, frate...vrea numai in brate.
I-am mai luat si niste salopete colorate de casa pentru ca i-au mai ramas mici din hainute.
Olivia, eu am anumite zile in care ma dor genunchii de mor, dar doar genunchii, altceva nu; mi-am luat niste suplimente de multivitamile ca erau la reducere. A...si niste gogosi cu Finetti si o ciocolata...mananc la dulciuri de sting...
Va pup noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

LML pt Ema Andreea si pt Mara!

va las un smoothie de mango si ananas, daca va face placere.

Noi azi i-am dat iar lui Stefan sa manance . Chiar aseara ma certasem singura si-mi propusesem sa mai asteptam vreo doua saptamani. Azi la pranz mancam noi si el a devenit foarte impacientat, asa ca l-am pus in scaunul de masa. Ca sa taca, i-am taiat o felie de mar si i-o tineam s-o roada, ca-i aluneca din mana. A supt la ea cateva minute, apoi ce zic:"ia sa scap, ii dau o bucata de banana cu coaja in loc de maner, si-o tine singur". de unde, mi-a prins mana cu ambele lui maini si s-a apucat sa infulece... daca dadeam drumul la banana incepea sa tipe! a mancat cam 1.5 cm, mai mult nu am vrut sa-i dau. S-a jucat apoi cu banana bucati, dar trebuia s-o tin eu la gura, ca se enerva tare ca-i aluneca printre degete. Repede l-am luat la baie sa-l spalam, ca avea banana pe toata fata pana la sprancene , apoi i-am dat niste laptic.
ce ma fac? oare sa-i dau de-acum mancare? are abia 5 luni jumate. adica eu cred ca e ok , problema e ca la carte zice ca bebe nu e pregatit pt blw / autodiversificare pana nu sta in fund nesustinut. Stefan sta pana intr-un minut nesustinut, dar incet, incet, se duce intr-o rala. OLI, ce crezi? Si cred ca nu e bine nici sa-i tin eu mancarea la gura, desi daca aluneca poate e ok.

O sa am sigur de furca avec sotul, ca se sperie; cand sugea Stef la bucata de mar, s-a rupt o bucatica si sotul a dat sa i-o scoata repede din gura. am sarit repede pe el, sa-l lase in pace, sa vedem ce se intampla, si a scuipat Stef bucata aia, n-a inghitit-o. Sotul cam crede ca-s nebuna, zice ca fac experimente pe copil (el nu vrea sa citeasca, doar ce-i povestesc eu).

oofff ooofff, mai, maaaaaaiii (chiar, mai sunt Leana si Costel?)

p.s. se sparge ranza-n noi de mandrie cand il vedem cum papa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata gagici, o cafeluta calda pt voi! Beau si eu ca am nevoie, de cateva nopti ma culc dupa 12, nu din cauza de Mister, el adoarme pe la 9, ci din cauza ca-mi gasesc eu treburi si-mi sare somnul.

Am luat dovleac din piata, l-am copt, l-am servit pe Mister, l-a savurat cu placere in combinatie cu morcov+pastarnac. Azi ii dau carnitza de pui in piure, el are si anemie si tre sa-i dau deja, n-are rost s-o mai lalai asa cu legumele... eu stiu ca la 7 luni ar trebui sa aiba masa de pranz diversificata complet, cel putin eu asa voi face. Am un piept de pui de tara, l-am fiert, portionat si pus la congelator sa-l scot la nevoie. O sa-i dau apoi ou.

Pt constipatie ii dau ceai cate putin si nu mai avem probleme, cred ca trebuie lichide mai multe deja si de asta.

Carmen eu am facut racitura cum se spune la noi si prajitura cu crema de dovleac, a iesit bestiala. Eu nu i-am facut vaccinul de 6 luni, inca mai astept, nu stiu ce, pur si simplu nu mai am curaj la ce am tras cu el...

Mergi la inceput