PAPA NOU.....

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui mari9

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Eu cred ca daca preotii ar avea voie sa se casatoreasca si implicit sa aiba relatii sexuale firesti, ar scadea scandalurile sexuale din sanul bisericii.

Nici nu stiu care e explicatia pentru interdictia asta. Stie cineva?

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.




E cam nasol, ca dupa o noapte de amor infocat,sa te duci a doua zi de dimineata sa te impartasesti si sa mai impartasesti si pe altii.
De aceea ,cred eu,ca numai si numai cei care au chemare adevarata pot face asta.
Astea sunt parerile mele.Parerile oficiale nule cunosc.


Dar de ce e nasol? E murdar sexul? Sau, mai bine zis, e murdar sexul in cadrul casatoriei?

Astea sunt nascociri omenesti,defapt nici nu ma mira ca e interzisa casatoria daca sexul este considerat murdar de-a dreptul.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


un spirit de gluma facut de catre un popa catolic invitat la o emisiune tv.

intrebat daca nu considera ca ar fi potrivit ca in viitor sa se faca o reforma care sa accepte ca preotii catolici sa se casatoreasca..acesta raspunde ..

este mai usor sa faci doar ce ti porunceste isus decat si ce ti spune nevasta ,soacra...

noi chiar am zis ca are un pic de adevar ..si radem des pe chestia asta ,deoarece in biserica pe care familia mea o frecventeaza chiar ca se face ce zice preoteasasa te fereasca DD de popeasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:


Haha, Principe! E clar, se tem sa nu intre sub papucul nevestii.
Se tem de femei

Glumim, nu sariti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Lady,Cam asa,cam asa le este teama de combo nevasta,soacra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

lol, principe! foarte tare raspunsul popii! :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:


Da,Portocalia,raspunsul acesta a ramas in "fraze celebre".

cred ca si actualul papa,dupa modul cum si a facut intrarea in papat,promite multe astfel de fraze.
adevarat ca lumea latina este mai relaxata,mai calda si papa nu a facut exceptie ...nici in momente protocolare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

am citit postarile si unele mi-au lasat un gust amar.......chiar nu e posibil ca,decent, lumea sa salute un nou lider spirtual?
scoatem rosiile din dotare, oaresce oua de vara trecuta si pe baricade!!!!!!!

cunosc pedofili, homesexuali in ambele biserici si catolica si ortodoxa.asta nu ma va impiedica sa merg vreodata la biserica (catolica) si sa intru pentru a admira spiritualitatea bizantina in alta biserica (ortodoxa).
daca un astfel de preot ma spovedeste si impartaseste,Sf Sacrament/Sf Taina primita este perfect valida.
preotul este ca invelisul din plastic al firelor prin care trece curentul electric,iar harul este curentul electric. cu ce impieteaza calitatea plasticului pe cea a curentului electric?

Habemus Papa Franciscum!
sa ne bucuram!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina
cu ce impieteaza calitatea plasticului pe cea a curentului electric?

Cu pierderi dielectrice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

(mai scriu odata,pt ca nu stiu cum am facut, ca am scris un mesaj din care nu se intelegea nimic.)

Lady], dupa cate am citit, Biserica accepta sexul doar ca act al procrearii,nu ca un act al placerilor lumesti.
Cel mai bine intrebi pe cineva avizat,eu nu am cunostinte in domeniu

Sunt multe lucruri pe care noi nu le vedem asa cum le vad inaltele fete bisericesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

da,mari9.
eu nu prea sunt de acord cu chestiunea asta.
sunt considerate pacat celelalte modalitati de obtinerea a orgasmului,intrucat nu duc la procreere,de fapt o impiedica.
mie unirea trupeasca dintre soti mi se pare o chestiune mult prea intima, puternica, delicata ca sa intervina reguli care sa iti spun ce,cand si cum ai voie sa faci.
o reduce fix la actul reproducerii,ceea ce mi se pare nefiresc.
este parerea mea,este ceea ce simt eu.
e un indreptar pentru familie al pr Ioanichie Balan care spune ca doar martea si joia este corect sa faci sex.asta mi se pare cea mai mare aberatie.sincer.e ca si cum prin fraza asta devine al treilea personaj al cuplului,din moment ce isi permite sa intervina in chestiuni atat de intime.
e aberant,nicaieri in Biblie nu scrie asta.
din pacate stiu un numar destul de mare de cupluri divortate tocmai pentru ca nevasta a incercat sa faca ce zice preotul.si preotul era calugar si nu prea avea treaba cu legatura trupeasca,asa ca nu stiu cum s-a putut pronunta cu privire la ceea ce nu cunoaste.

consider ca absolut tot ceea ce aduce placere sotilor este permis.......fireste atata timp cat raman doi in ecuatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mie mi se pare ca subiectul a luat-o razna rau de tot. Vorbeam despre noul papa si acum am ajuns la ce accepta si ce nu bisrica in geberal si biserica catolica in special.
Eu sunt casatorita cu un catolic si vreau sa va spun ca biserica catolica e mai mult decat foarte consevatoare. Eu a trebui sa lupt destul de mult ca preotul catolic sa accepte sa vina sa ne cunune la mine in biserica (biserica luterana). Pana in final am reusit. Dar a trebui inainte de nunta sa merg la ore de religie cu preotul catolic, a trebuit sa semnez ca imi voi boteza copii rezultati din aceasta casatorie in religia catolica.




Mergi la inceput