PAPA NOU.....

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Saskia,hai ca esti nedrepata!Portocalia a si spus ca nu e de nicio culoare religioasa.

Intzelegem daca adresai mesajul celor ce incearca sa arate doar puritatea bisericii catolice,fatza d ebisercica ortodoxa(la subiect vorbesc),dar cu portocalia ,n-ai nimerit-o!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

mai, ma confunzi :). eu nu-s credincioasa, si nici macar n-am fost botezata catolica. dar c-mon, papa e cel mai influent individ din lume. poate face sa se intample lucruri pe care obama nu poate. :D. si ce-i mai interesant, e ales pe viata! e aiurea sa-i ignori influenta si sa consideri ca-l demolezi pentru ca au fost nu-sh ce scandaluri in sanul bisericii. au fost si sunt scandaluri, ca pretutindeni, in orice organizatie sau comunitate. dar pe mine ma intereseaza mai mult ce poate face acest papa. el poate sa aduca schimbarea in lume. sa-l vedem ce cojones are, ca normal, ar trebui sa aibe, doar l-au cautat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Saskia,hai ca esti nedrepata!Portocalia a si spus ca nu e de nicio culoare religioasa.

Intzelegem daca adresai mesajul celor ce incearca sa arate doar puritatea bisericii catolice,fatza d ebisercica ortodoxa(la subiect vorbesc),dar cu portocalia ,n-ai nimerit-o!

Dana


Cu ce sunt nedreapta, nu stiu unde a scris ea ca nu e catolica, a zis de mine ironic ca ma dau desteapta ca sunt atee, de unde sa stiu eu ce e ea, si mai ales daca gaseste mii de scuze pentru toate faptele repropabile ale celor din sanul bisericii catolice de ce ar consider-o nedreptate?

Daca tu zici ca papa e bun, si eu zic ca uite bravo bine ca iti place de el, chiar si daca a facut magarii, care e nedreptatea.

Daca iti place un om iti place cu totul, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:



Saskia,ia o gura de aer te rog!

Uite aici ce a spus portocalia,citeva mesaje in urma!

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

mie personal - nefiind de nicio culoare religioasa - mi s-ar parea cea mai proasta miscare posibila.



Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

mai, ma confunzi :). eu nu-s credincioasa, si nici macar n-am fost botezata catolica. dar c-mon, papa e cel mai influent individ din lume. poate face sa se intample lucruri pe care obama nu poate. :D. si ce-i mai interesant, e ales pe viata! e aiurea sa-i ignori influenta si sa consideri ca-l demolezi pentru ca au fost nu-sh ce scandaluri in sanul bisericii. au fost si sunt scandaluri, ca pretutindeni, in orice organizatie sau comunitate. dar pe mine ma intereseaza mai mult ce poate face acest papa. el poate sa aduca schimbarea in lume. sa-l vedem ce cojones are, ca normal, ar trebui sa aibe, doar l-au cautat.


Inafara credinciosilor catolici pe cine crezi ca mai influenteaza el, parerea mea e ca aceasta institutie/corporatie aducatoare de profit e deja fumata. Aici cel putin astia nu mai fac niciun ban, catolicii adica. Ca protestantii mai inchiriaza bisericile pentru expozitii, conferinte, concerte.

Cat despre moralitate, hm ,tocmai ca s-a spus chiar prea mult pe acest subiect. Si nu suna deloc promitator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos



Saskia,ia o gura de aer te rog!

Uite aici ce a spus portocalia,citeva mesaje in urma!

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

mie personal - nefiind de nicio culoare religioasa - mi s-ar parea cea mai proasta miscare posibila.



Dana


Stai linistita, ia si tu o gura de aer am inteles dupa...nu trebuie sa te agiti atat pentru o neintelegere.

Altfel la subiect ai ceva de spus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai daca citesti din doi in doi,nu vezi decit ce vrei!

Noapte buna Saskia,ca esti pusa pe hartza!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia


Inafara credinciosilor catolici pe cine crezi ca mai influenteaza el,


pai e suficient ca-i influenteaza pe credinciosi, avand in vedere ca o treime din populatie e crestina. 2.1 miliarde, ca sa fim precisi. ti se pare putin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Pai daca citesti din doi in doi,nu vezi decit ce vrei!

Noapte buna Saskia,ca esti pusa pe hartza!

Dana


Noapte buna si tie, si stai linistita nu te agita asa rau, ca putem vorbi eu si portocalia si fara sa te erijezi tu in avocatul poporului .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

edit.. din pacate nu am dat quote mesajul era adresat saskiei
unde ma acuza de :


Eu nu sunt CATOLICA...nu apar catolicismul,catolicismul are nspe mii de bube ..deoarece are si de nspemii de ori mai multi adepti ca alte religii ....cu cat mai multi cu atat si mai mare numarul de pacatosi ...nu apar abuzurile lor ...nu stiu de unde ai scos o.
defapt nu stiu de ce mi indesi mie chestia cu homosexualii ..tu m ai intrebat cum un calugar homosexual poate fi impotriva homosexualilor ..iar eu ti am raspunsca din ipocrizie ..asa cum exista ipocriti in toata gradina domnului...cum exista si in religia mea ..popi care una fac si aslta zic(cum e si proverbul ..sa faci ce zice popa nu ce face popa)...nu i am aparat pe niciunul ...am resaltat chiar ipocrizia lor.nu vreau sa se deturneze subiectul
SUBIECTUL ESTE DESPRE PAPA nu despre calugarii catolici homosexuali..O sa vedem care o sa fie atitudinea noului papa la pb existente,printre care si acesata(.putem deschide un alt subiect despre pedofilie,calugari catolicietc...si promit ca nu am sa te dezamagesc)
Eu sunt botezata ortodox si critic tot ce este abuz si aplaud ce este de aplaudat atat la bor cat si la catolici..si bineinteles ca si la celelalte religii..insa,traiesc intr o societate majorotar catolica si vad implicatiile bisericii catolice(la nivel de tara cel putin)implicatii pe care nu le am vazut din partea bisericii mele,in care am fost botezata,cununata.. in tara in care m am nascut,in care am rude,frati....unde ar fi nevoie ca biserica sa se implice in cele umane...si tare sunt invidioasa,invidie alba,cum se spune...vreau sa faca si ai nostrii asta .

am contestat mesajul tau ca nu ti place papa .... personal consider ca nu i s a dat timp sa demonstreze daca este demn de papat.
tu aduci in discutie ce se discuta in tabloidele zonei unde traiesti tu si ce spune dexul despre jesuiti ..eu spun din ce vad si ce traiesc eu intre jesuiti....

despre criticele aduse bor ului ...nu erau aduse in raspunsul dat tie ci natasei..
Natasa critica afacerile bisericilor in general...
unde eu am contestat ca afacerea este buna dace este in scopul facerii de bine , cum a facut madre Teresa...insa ma doare si nu pot sa tac cand vad cata nevoie este in romania si mai marii bisericii noastre nu se implica in facerea de bine ci doar in afacere.
Deci,sa fie clar eu nu apar nicio biserica nicio religie...din toate iau ce i bun si critic ce i rau.

ce as vrea eu...reforme la toate religiile la bor, catolici,evrei..etc.

cred ca m am repetat.
asta a fost ce am avut eu de spus despre papa...


Mergi la inceput