PAPA NOU.....

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

NU EXISTA OM NEPRIHANIT ...nici macar sfinti neprihaniti nu sunt.

Maica TERESA stia si de politica si de afaceri ,era si n obiectivul mass mediei...si toate acestea, pe langa rugaciune, i au inlesnit facerea de bine.oare daca era retrasa in chilia ei rugandu se 15 ore pe zi ar fi fost mai utila necajitului??

daca vrei sa zici de BOR ca este mai mult afacere decat facere de bine...aici sunt deacord..inca n am vazut sa fie rcunoscute fetele bisericesti(de la noi) pentru implicarea in educatie,sanatate...
si aici nu ma refer sa se implice in predarea religiei sau rugaciunea la capatul bolnavului ,ci in construirea de scoli,spitale,adaposturi ptru saraci,scoli de reabilitare.sustinerea acestora,subventionarea lor...asa cum este la catolici,la evrei..etc.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Uau, nici ca se putea mai bine, vedeti definitia cuvantului iezuit din Dex :

http://dexonline.ro/definitie/iezuit

" IEZUÍT, -258;, iezuiti, -te, s. m. (si adj.) Membru al unui ordin de calugari catolici, întemeiat în 1534 de calugarul spaniol Ignatiu de Loyola pentru combaterea Reformei si întarirea puterii papale. Epitet dat unui om ipocrit, intrigant, viclean, perfid. (Adjectival) Atitudine iezuita. – Din fr. jésuite, germ. Jezuit. "


Si in josul paginii vedeti si de unde a inceput sa fie folosita conotatia aceasta (adica istoria cuvantului).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui principe

NU EXISTA OM NEPRIHANIT ...nici macar sfinti neprihaniti nu sunt.

Maica TERESA stia si de politica si de afaceri ,era si n obiectivul mass mediei...si toate acestea, pe langa rugaciune, i au inlesnit facerea de bine.oare daca era retrasa in chilia ei rugandu se 15 ore pe zi ar fi fost mai utila necajitului??

daca vrei sa zici de BOR ca este mai mult afacere decat facere de bine...aici sunt deacord..inca n am vazut sa fie rcunoscute fetele bisericesti(de la noi) pentru implicarea in educatie,sanatate...
si aici nu ma refer sa se implice in predarea religiei sau rugaciunea la capatul bolnavului ,ci in construirea de scoli,spitale,adaposturi ptru saraci,scoli de reabilitare.sustinerea acestora,subventionarea lor...asa cum este la catolici,la evrei..etc.




ai sa ramai pentru totdeauana in sufletul meu,licuriciule..



Si eu sunt de acord ca BOR e un fel de afacere dar si Vaticanul tot afacere e.

Si mai mult preotii catolici acuzati de pedofilie in mii de cazuri in lumea asta mare, se opun homosexualilor, desi au practicat asta pe copii mici (de obicei saracii baieti de altar erau cei abuzati).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui principe

NU EXISTA OM NEPRIHANIT ...nici macar sfinti neprihaniti nu sunt.

Maica TERESA stia si de politica si de afaceri ,era si n obiectivul mass mediei...si toate acestea, pe langa rugaciune, i au inlesnit facerea de bine.oare daca era retrasa in chilia ei rugandu se 15 ore pe zi ar fi fost mai utila necajitului??

daca vrei sa zici de BOR ca este mai mult afacere decat facere de bine...aici sunt deacord..inca n am vazut sa fie rcunoscute fetele bisericesti(de la noi) pentru implicarea in educatie,sanatate...
si aici nu ma refer sa se implice in predarea religiei sau rugaciunea la capatul bolnavului ,ci in construirea de scoli,spitale,adaposturi ptru saraci,scoli de reabilitare.sustinerea acestora,subventionarea lor...asa cum este la catolici,la evrei..etc.




ai sa ramai pentru totdeauana in sufletul meu,licuriciule..


Nu comentez hotia si depravarea BOR, vorbeam in general de afacerea uriasa reprezentata de biserica. Biserica catolica e una mult mai bogata decat cea ortodoxa, are proprietati si afaceri de multe miliarde de euro iar ca mai da ceva inapoi spre cei amarati e foarte frumos, dar nu ma impiedica sa ma intreb: de ce e biserica asa bogata? de ce tin cu dintii de afacerile lor? Ca nu vad vreo invatatura a lui Iisus in toata opulenta, luxul, catedralele uriase (unele cu taxa de intrare) si multe altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Cand Biserica Catolica e zguduita de scandaluri de pedofilie sa te opui homosexualitatii mi se pare o mare fatarnicie. Basca ca orice se reformeaza pe lumea asta ....cum a scapat de inchizitie poate scapa si de ideile ca travestitii sau homosexualii sunt paria societatii. Si in privinta avortului sunt nuante zic eu.

Daca fi'miu vine acasa cu fusta si iubit fi convinsa ca nu ma duc la biserica sa fac matanii. O sa-inrespect alegerea si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Eu as spune invers Vaticanul" tot un fel de afacere este "dar cu multe implicatii ptru binele catolicilor,iar Bor este doar afcere in scopul bor-ului,neavand mare aface cu binele enoriasilor sau pmenirii in genere ...sper sa apara o reforma la bor.

Toate religiile se opun homosexualismului(o fi corect trermenul?)
catolicul ala pedofil care se opune homosex. este similar de ipocrit ca si ortodoxul care are n amante ...chiar daca propovaduieste ca adulterul este pacat si da canone pacatosilor ptru adulter.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui principe

Eu as spune invers Vaticanul" tot un fel de afacere este "dar cu multe implicatii ptru binele catolicilor,iar Bor este doar afcere in scopul bor-ului,neavand mare aface cu binele enoriasilor sau pmenirii in genere ...sper sa apara o reforma la bor.

Toate religiile se opun homosexualismului(o fi corect trermenul?)
catolicul ala pedofil care se opune homosex. este similar de ipocrit ca si ortodoxul care are n amante ...chiar daca propovaduieste ca adulterul este pacat si da canone pacatosilor ptru adulter.



ai sa ramai pentru totdeauana in sufletul meu,licuriciule..


Eu va cred ca va simtiti prost atunci cand vi se aduce aminte ca cei pe care ii slujiti adica preotii catolici sunt asa cum sunt, dar astea sunt toate argumentele voastre?

Doar prin comparatia cu religia ortodoxa?

Deci incearca sa le iei apararea daca poti si fara sa-i pui in lumina proasta pe preotii ortodocsi (eu sunt atee, asta pentru lume ca sa inteleaga pozitia mea). Deci incearca sa arati cum e posibil sa existe atatea orori practicate de acesti preoti, care e scuza lor pentru abuzul sexual al copiilor ce slujeau in bisericile catolice, multi fiind baieti (deci abuzul practicat de ei se cheama homosexualitate si pedofilie)

Pe femei de obicei le foloseau pe pozitii de servitoare, stiti The Magdalene Sisters si alte multe filme. Sau si mai bine, mai cititi si voi despre ce se intampla in sanul bisericii voastre care insa nu ia atitudine ci incearca sa musamalizeze la greu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_sexual_abuse_scandal_in_Ireland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

pe mine m-a cucerit cu acel "buna seara", spus jovial si din suflet. mi-a placut. sa vedem si ce va face.

as mai zice ca un papa nu va fi niciodata pe fatza pro avort sau pro homosexualitate, dar cred ca are parghii sa indemne la toleranta in privintele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu cred ca daca preotii ar avea voie sa se casatoreasca si implicit sa aiba relatii sexuale firesti, ar scadea scandalurile sexuale din sanul bisericii.

Nici nu stiu care e explicatia pentru interdictia asta. Stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Ca sa fiu pozitiva...are un zambet placut, oarescum copilaresc.

Mergi la inceput