PAPA NOU.....

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Da,sunt,sunt propovaduitori a invataturii lui Dumnezeu si factori de bine.Isus a facut prima reforma a credintei.El a aratat ca,credinta fara facere de bine nu exista.Este ipocrizie, fariseism.
Din pacate in zilele de azi multe straie preotesti sunt imbricate de farisei.



Papa Francisco...a fost indragostit in tineretele sale, si fetei I a declarat: "daca nu ma insor cu Dumnezeu,ma insor cu tine"..suna mai frumos in spanola.."si no me caso con Dios ,me caso con vos"

Eu cred ca este f posibil sa faca o reforma si sa accepte ca preotii sa se casatoreasca.eu sunt constienta ca un preot casatorit nu se poate implica in aceeasi masura ptru facerea de bine,globala,a omenirii cum se poate implica un preot necasatorit.

mie pe zi ce trece mi-este mai drag,este populist,vorbeste atat de cald,iar ruperea protocoalelor il face si mai apropiat de sufletul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui ary_v

Preotii catolici nu se casatoresc pentru ca Isus, cand a adunat apostolii, le-a spus ''lasa totul si urmeaza-ma'', asta inseamna mama, tata, copii, orice bun material. Daca vrei sa fii un bun apostol, asta trebuie sa faci si mai cred ca preotia nu e pt oricine.





Multumesc, Ary.

Sa inteleg ca preotii sunt apostoli?

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Pai ei sunt cei care propavaduiesc Evanghelia, deci urmasii apostolilor.

Spunea cineva ca Papa nou a fost indragostit in tinerete si l-a ales pe D-zeu si sigur va promova casatoria preotilor. Eu cred ca chiar contrariul exprima gestul lui, a facut o alegere la un moment dat si mi se pare situatia ideala, pentru ca e bine sa alegi in cunostinta de cauza, sa stii la ce renunti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Citat:
citat din mesajul lui ary_v

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui ary_v

Preotii catolici nu se casatoresc pentru ca Isus, cand a adunat apostolii, le-a spus ''lasa totul si urmeaza-ma'', asta inseamna mama, tata, copii, orice bun material. Daca vrei sa fii un bun apostol, asta trebuie sa faci si mai cred ca preotia nu e pt oricine.






Multumesc, Ary.

Sa inteleg ca preotii sunt apostoli?

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Pai ei sunt cei care propavaduiesc Evanghelia, deci urmasii apostolilor.

Spunea cineva ca Papa nou a fost indragostit in tinerete si l-a ales pe D-zeu si sigur va promova casatoria preotilor. Eu cred ca chiar contrariul exprima gestul lui, a facut o alegere la un moment dat si mi se pare situatia ideala, pentru ca e bine sa alegi in cunostinta de cauza, sa stii la ce renunti.



Eu sunt aceea care a facut afirmatia,numai ca afirmatia mea nu era facuta cu caracter de siguranta,ci doar de eventuala posibilitate.


O minte luminata (imi scapa numele) a spus ceva foarte adevarat: "in lume doar un lucru este sigur si acesta este schimbarea."

nu stim in ce directie s a schimbat forma de a gandi al actualului papa, dar sigur nu mai gandeste cum gandea in tinerete.Si este posibil ca problemele actuale cu care se infrunta biserica catolica sa l faca pe papa sa actioneze nu neaparat dupa convingerile sale personale,daca acestea sunt impotriva curentului actual,ci sa actioneze in directia curentului,spre schimbare,ptru binele bisericii.


Mergi la inceput