FIV Turcia - 6

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

bebel capul sus !
tuqoise (una din culorile mele favorite ) eu am tinut puregonul la frigider unde a zis bebel, daca imi amintesc bine, asa scrie si in prospect. scoteam cu cateva minute inainte sa fac injectia si o incalzea sotul in mana (eu la am sloi ) sa o aduca la temperatura corpului, ca sa nu injectez serul ala rece. la fel am facut cu orice am scos din frigider.

legat de Clexane (heparina) si trombofilii, problema e controversata. sunt medici care recomanda heparina preventiv (mai bine te intepi de vreo 300 si ceva de ori decat sa il injuri si sa ramai cu "dar daca ...") si dr care considera ca, daca nu ai SAFL (sindrom antifosfolipidic) nu e nevoie de anticoagulant si ca in Romania e o adevarata isterie cu el. asta mi-au zis-o prof ron-el si tayfun. prof strohmer mi-a zis acid folic pt MTHFR 1298 si Clexane + baby aspirin pt cele 2 PAIe ale mele, chiar daca toate sunt hetero. Albu mi-a dat la toate procedurile din start Clexane de 0.4 si aspenter, avand in vedere si antecedentul cu sarcina naturala oprita in evolutie. dr Uscatescu mi-a zis Clexane 0.4, dr Avram ca nu e cazul la ce am eu. Ce varianta alegem ? Depinde de fiecare, nu exista o reteta universal valabila. Se duc sarcini cu bine la final fara heparina si sunt cazuri de sarcini pierdute chiar si cu tratament. Si, din pacate, trombofilia nu e singurul balaur care aduce necazuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Turqoise injectiile trebuie tinute la frigider, mai putin clexane-ul. DAR odata ce ai inceput tratamentul nu mai trebuie tinute la frigider. Pe prospect scrie ca dupa ce nu le tii la frigider au valabilitate 2 luni parca. Mai scrie ca trebuie sa fie la temperatura camerei la injectare. Deci nu te mai stresa absolut deloc cu tinutul la frigider. In camera e ok.
Multa bafta si asteptam productie buna la prima eco!!!


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, urmeaza FIV2 tot la Polisano - nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Cristina felicitari pentru un beta demential!!!!!
Mult noroc pe mai departe, sa mearga totul excelent!


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, urmeaza FIV2 tot la Polisano - nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

vreau_bebel ai rezultatul ? esti ok ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Da mi-au dat rezultatul, ultimul beta recoltat azi dimi este 449.
Care e parerea voastra pentru urmatoarea dinamica:
Z 10 de la ET 1 si Z 8 de la ET 2 = 104
Z 12 (10) = 246
Z 18 (16) = 283,7
Z 19 (17) = 344,4
Z 20 (18) = 449

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Dr. Tayfun Istanbul - Acibadem - MARTISORUL MEU
DOAMNE AJUTA-NE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dellya86 spune:

Bebel cred ca au fost 2 si acum mai e unul grasan care creste. din cate vad intre zilele 12-18 s-a oprit din crestere beta, dar acum creste, asta conteaza. Doamne ajuta sa fie bine. Cand te duci la eco?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Bebel eu zic ca pot fi 2 cazuri:
1. Embrionul e oprit din evolutie si beta creste in continuare, dar nu se dubleaza
3. Au fost initial 2 embrioni apoi unul nu s-a mai dezvoltat.

Eu sper din inima sa fie a doua situatie si totul sa mearga bine.
Iti tin pumnii!


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, urmeaza FIV2 tot la Polisano - nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Carla m-am gandit si eu la prima varianta, cea neagra, insa imi da speranta urmatorul lucru: s-a intamplat ceva categoric intre zilele 12 si 18. Pana la un mom dat trebuie sa fi crescut dupa care a inceput sa scada, dar de ce totusi se inregistreaza apoi crestere de 60% la 48 ore, crestere care din ce am citit pe internet se mai intampla in unele cazuri si in final totul e ok.

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Dr. Tayfun Istanbul - Acibadem - MARTISORUL MEU
DOAMNE AJUTA-NE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Bebel si mie mi se pare mare cresterea pentru o sarcina oprita din evolutie.


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, urmeaza FIV2 tot la Polisano - nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Bebel pare mai buna analiza de astazi.
Acum insa trebuie sa asteptam o ecografie transvaginala, chiar saptamana viitoare cand aveai programarea. Sa nu accepti eco abdominala, pentru ca pana pe la 11-12 saptamani nu foloseste la nimic.
Nu ma bag in supozitii cu unul sau doi, etc., deoarece nu ma pricep. De asemenea, sa urmezi sfatul nostru cu starea ZEN si cat mai multe activitati care sa iti distraga atentia oricāt de greu ar parea.
Doamne ajuta!

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput