Probleme sarcina

Probleme sarcina | Autor: Alecssis

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am cateva nelamuri cu simptomele sarcinii. Pe langa faptul ca am niste dureri crunte de cap ma confrut si cu problema constipatiei. Voi cum ati reusit sa scapati de constipatie? Va rog sa ma ajutati si pe mine.
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Incearca sa eviti pe cat posibil alimentele care duc spre constipatie.
Mananca multe fructe, in special pere.
Uneori ajuta si prunele uscate, mancate pe stomacoul gol.

Pe mine ma ajuta si kiwwi sau iaurtul de fructe.

Sarcina usoara si un pui sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Fructe pe stomacul gol. Mie mi-au mers prunele (si uscate), stafidele si caisele confiate. Si combinatii despre care se stie ca de obicei strica stomacul: frcute cu lapte de ex.

Eu as asocia si durerea de cap si constipatia cu lipsa de lichide. Incearca sa bei constient mai multa apa si s-ar putea sa fii uimita de rezultat.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecssis spune:

Va multumesc de raspunsuri. Am fost plecata, de aceea nu am raspuns mai repede. Sunt o mare consumatoare de apa, aprope 3 litri pe zi. Am sa incerc metoda cu fructele pe stomacul gol. Pana acuma consumam cafea in fiecare dimineata, cand am aflat ca vine bebe am renuntat. Medicul meu spune ca pot apela si diuretice, dar sincer mie imi este teama ca nu cumva sa fac rau la bebita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecssis spune:

La probleme sarcina, va rog frumos sa ajutati si sa imi spuneti a-ti avut cumva probleme de genul scurgeri maronii??? Vineri am avut o scurgere foarte inchisa la culoare, urgent mi-am sunat medicul, si mi-a recomandat sa progesteron de 200mg, 4 capsule, si sa merg la cabinet sambata. Mai sunt 4 zile pana atunci. Sunt atat de ingrijorata. L-am intrebat daca e mare problema, mi-a spus ca vorbim cand ne intalnim, pana atunci sa ma relaxez si sa ma odihnesc cat mai mult. Nu ma pot relaxa, ma gandesc poate e o problema grava, de aceea a ezitat sa imi dea detalii la telefon. Voi a-ti avut probleme din acestea?
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

In general scurgerile maronii sunt frecvente la inceputul sarcinii si sunt semn al insuficientei de progesteron. Stai cat mai mult in pat si ia Utrogestanul cum ti s-a zis. Daca problema persista si dupa ce iei utrogestan sau se agraveaza poti creste doza pana la 600 pe zi dar cel mai bine iti mai suni medicul o data daca e cazul.

37+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput