Anglia 2014 - demontarea oficiala a speculatiilor

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Dar in domenii unde e nevoie de studii superioare si experienta (ingineri , It-isti, asistente, medici ,profesori ...) cum merge treaba? Au sanse romanii sa isi gaseaca loc de munca?



'Cos what I feel is the only truth for me


IT se gaseste daca esti ok. Am destui colegi care au plecat (sau vor pleca). Cu studii/master/salariu pe ultimele 12 luni se indeplinesc si conditiile de drept de munca.
Nu stiu ce sa zic de salarii - nu stiu cat sunt in general in IT acolo, daca au obtinut salarii mai mici sau nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Chiar ieri am vazut niste oferte pentru IT. 35.000 de lire/an e mult sau putin, pentru Londra? Dar pentru orasele mai mici?


Depinde. 35k inseamna in jur de £1987 in mina. Pentru o persoana singura e ok, dar daca ai familie, sotia care nu lucreaza, copiii, deja e la limita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Chiar ieri am vazut niste oferte pentru IT. 35.000 de lire/an e mult sau putin, pentru Londra? Dar pentru orasele mai mici?


Depinde. 35k inseamna in jur de £1987 in mina. Pentru o persoana singura e ok, dar daca ai familie, sotia care nu lucreaza, copiii, deja e la limita.

35k inseamna un pic mai mult de 1987 in mana...dar nu mai mult de 2000 deci.. tot pe acolo...Dar ai dreptate...poate unora, chititi pe plecare, li se pare super ok (mai ales daca au fost intr-o vacanta si au comparat preturile din supermarket)dar nu, o familie cu 2 copii ca sa traiasca decent are nevoie de (macar) 2 astfel de salarii. Chiria/mortgage , diverse taxe, asigurari,masina, childminder / nursery si alte cheltuieli care 'nu se vad' intr-o vacanta/scurta sedere sunt echivalentul unui salariu. Iar daca vrei sa traiesti decent, sa mai faci si o vacanta, sa platesti pt o pensie privata, sa economisesti e clar nevoie de un al doilea salariu.Si ca nou venit, fara experienta sa speri direct la 70k de familie...e un pic cam prea optimist ( sunt exceptii fireste,dar aceia pleaca direct cu contracte, sunt super specializati intr-un domeniu sau au exerienta anteriora de lucru in UK)
Sper sa nu para ca 'noi astia' care suntem de ceva vreme aici vrem intentionat sa descurajam/ dezinformam pe cei care vor sa vina in 2014 dar eu cel putin, am amici/ fosti colegi de liceu si fac. (familisti) care cred ca , cu 30k ar fi 'aranjati'. Nu e asa...chiar da pretul la pampers e mai mare in Romania, 3oK acolo e una si aici ....alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Dar in domenii unde e nevoie de studii superioare si experienta (ingineri , It-isti, asistente, medici ,profesori ...) cum merge treaba? Au sanse romanii sa isi gaseaca loc de munca?



'Cos what I feel is the only truth for me


Eu am avut deja 4 oferte in IT din GB, chiar ma gandeam inainte sa inceapa nebunia asta sa iau in considerare GB. M-am linistit, nu vreau sa merg intr-o tara in care copii mei sa fie priviti de sus si desconsiderati pentru ca sunt romani (copii mei au si cetatenie americana dar eu tot romaniii vad). Pe sectorul asta se angajaza oriunde in perioada asta, chiar si in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Dar in domenii unde e nevoie de studii superioare si experienta (ingineri , It-isti, asistente, medici ,profesori ...) cum merge treaba? Au sanse romanii sa isi gaseaca loc de munca?



'Cos what I feel is the only truth for me


Eu am avut deja 4 oferte in IT din GB, chiar ma gandeam inainte sa inceapa nebunia asta sa iau in considerare GB. M-am linistit, nu vreau sa merg intr-o tara in care copii mei sa fie priviti de sus si desconsiderati pentru ca sunt romani (copii mei au si cetatenie americana dar eu tot romaniii vad). Pe sectorul asta se angajaza oriunde in perioada asta, chiar si in Romania.

Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"



De ce ar fi copiii tai desconsiderati pentru ca sunt romani? Ai mei tot romani sunt, au nume de familie romanesc si nu au fost desconsiderati niciodata, ba din contra. De a mare mi s-a spus ca e un exemplu pentru colegii de clasa desi e cea mai tanara, e student ambassador pentru colegiul in care invata, are deja 3 oferte de munca desi nu a implinit 18 ani, 4 locuri asigurate in 4 Universitati inclusiv cea dorita de ea. A mica va merge la 6th form, a primit nu stiu cate premii( printre care Jack Petchey si Duke of Edinburgh), primeste bani pentru lucrul in biblioteca. Au fost tratate ca si colegele lor englezoaice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Singura diferenta dintre Ada si colegii englezi e ca ea are nevoie de Insurance Number pentru a-si putea plati studiile la Uni. Iar cei englezi obtin acest numar automat, la varsta de 16 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Dar in domenii unde e nevoie de studii superioare si experienta (ingineri , It-isti, asistente, medici ,profesori ...) cum merge treaba? Au sanse romanii sa isi gaseaca loc de munca?



'Cos what I feel is the only truth for me


Eu am avut deja 4 oferte in IT din GB, chiar ma gandeam inainte sa inceapa nebunia asta sa iau in considerare GB. M-am linistit, nu vreau sa merg intr-o tara in care copii mei sa fie priviti de sus si desconsiderati pentru ca sunt romani (copii mei au si cetatenie americana dar eu tot romaniii vad). Pe sectorul asta se angajaza oriunde in perioada asta, chiar si in Romania.

Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"


Eu inteleg ce spui, in Europa deja devine cam greu sa te de consideri de-al locului, tocmai din cauza prejudecatilor multora.

Acum ca prejutecatile astea provin din ce aud si ei, sau de experientele lor proprii nefericite...dar a devenit destul de dificil sa tot explici cum ca de fapt daca esti roman nu trebuie ca prim gest sa-si pazeasca buzunarele.

Probabil in US e cu totul diferit (cum de ex ar putea fi si in australia sau NZ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Dar in domenii unde e nevoie de studii superioare si experienta (ingineri , It-isti, asistente, medici ,profesori ...) cum merge treaba? Au sanse romanii sa isi gaseaca loc de munca?



'Cos what I feel is the only truth for me


Eu am avut deja 4 oferte in IT din GB, chiar ma gandeam inainte sa inceapa nebunia asta sa iau in considerare GB. M-am linistit, nu vreau sa merg intr-o tara in care copii mei sa fie priviti de sus si desconsiderati pentru ca sunt romani (copii mei au si cetatenie americana dar eu tot romaniii vad). Pe sectorul asta se angajaza oriunde in perioada asta, chiar si in Romania.

Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"



De ce ar fi copiii tai desconsiderati pentru ca sunt romani? Ai mei tot romani sunt, au nume de familie romanesc si nu au fost desconsiderati niciodata, ba din contra. De a mare mi s-a spus ca e un exemplu pentru colegii de clasa desi e cea mai tanara, e student ambassador pentru colegiul in care invata, are deja 3 oferte de munca desi nu a implinit 18 ani, 4 locuri asigurate in 4 Universitati inclusiv cea dorita de ea. A mica va merge la 6th form, a primit nu stiu cate premii( printre care Jack Petchey si Duke of Edinburgh), primeste bani pentru lucrul in biblioteca. Au fost tratate ca si colegele lor englezoaice.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Laura,

Felicitari fetelor tale.
Dar ele sunt de ceva timp acolo, in scoala respectiva(s-au afirmat ,vorba mamei ....),a venit in UK intr-un alt moment.. noi vb de cei care vin ...in 2014.
Care poate nu stiu nici limba si 'pica' in momentul in care toata lumea ii va considera motivul pt care au ei de suferit...Eu nu am fost absolut niciodata tratata diferit ( pe copiii mei nu ii consider romani, deci nu imi fac griji pt ei) dar in ultimul timp aud oameni in jurul meu, cunoscuti si necunoscuti vorbind mereu despre ce va fi si pe cuvant ca m-am saturat .... Avand in vedere felul meu de a vedea lucrurile cunoscutii cred ca nici nu mai constientizeaza ca sunt de origine romana si m-ar putea jicni daca aud comentariile.Dar nu ma pot abtine sa nu ma gandesc cum vor fi tratati noii veniti si ce se va rasfrange si asupre celor ce sunt aici de o vreme si care au si reusite...premii ca fetita ta ( dar nume romanesc sau care declara cu mandrie-pe buna dreptate in cazul lor- ca sunt romani). Sper tare sa ma insel dar ma uit la ce a fost in Italia acum cativ ani ( si cred ca mai este inca??)....cand majotitatea cunostiintlor pe care le am acolo mi-au spus ca nici nu mai nu vb romaneste pe strada ( ma refer la cupluri de romani cu copii 100% romani)...de rusine si de frica!!!
Revenind la discutii ....toate incep cu ce se va intampla cand vin Bulgarii si Romanii iar apoi discutia negativa se mute numai pe romani. Sau numia eu am observat asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu sunt convins ca va fi Ok pentru si in Anglia exact cum a fost si in Spania si Italia unde dincolo de comentarii au existat (si mai exista) o comunitate romaneasca majora. In plus eu sunt de felul meu mai pragmatic. Atata timp cat unei persoane ii merge mai bine in locul A decat in locul B, in mod sigur va sta in locul A.
In consecinta personal cred ca vor imigra absolut legal si natural romani si in GB incepand cu 2014 si acest segment va fi format din cei care vor presta servicii directe. Cei care au furat, cersesc sau fura au plecat demult sunt pe acolo de multa vreme si vor sta si acolo sau oriunde "piata" le va fi favorabila indiferent de vize, legi ....
Mai mult decat atat sunt ferm convins ca un investitor britanic nu este idiot. Atata timp cat legea ii permite (si va permite peste mai putin de 12 luni) sa angajeze forta de munca legal care sa ii indeplineasca lui interesele (fie ele maturatul pe jos sau programarea electronica a unui utilaj) la un pret mai scazut nu-l va mai interesa originea persoanei angajate ci doar si numai doar costul cat mai scazut sau acelasi cost dar calitate mai ridicata.
Asa incat sunt convins ca oferta directa reala a fortei de munca noi sosite va schimba regulile pretului ei pe piata - mai exact vor scadea treptat salariile la aceeasi munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c




........................
Revenind la discutii ....toate incep cu ce se va intampla cand vin Bulgarii si Romanii iar apoi discutia negativa se mute numai pe romani. Sau numia eu am observat asta?


nu e doar impresie, e realitate, bulgarii sunt pusi langa noi din cazua momentului aderarii, dar ei nu au asa "vizibilitate" ca noi, poate si din cauza ca politicienii/diplomatii lor or fi mai rasariti decat ai nostri... la luarea de cuvant a unui nene GB in parlamentul european doar un europarlamentar bulgar a luat pozitie, ai nostri erau probabil la shopping sau asteptau sa li se scrie discursurile la bucuresti

ps. eu ma intreb (retoric) oare de ce nu plange nimeni si de croati, ca la vara intra si ei in UE, nu au tigani, nu dau in branci la emigrare

ps. cat despre bastinasi vorbitori aiurea in tramvai avem si noi, l-am premiat pe un avocat care s-a trezit vorbind fara nicio legatura cu ce trebuia sa vorbeasca el, ii spune sotului meu: ai auzit ca romanii isi vand copii?!...

Mergi la inceput