Anglia 2014 - demontarea oficiala a speculatiilor

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Laura, am glumit, ca a fost nebunia cu carnea de cal. Si eu cumpar de la tesco si asda, cel mai mult de la Sainsburys si wait rose dar niciodata de la iceland
Dupa 2014 concurenta pentru joburile low skilled o sa fie acerba, ca deja e foarte greu, de aia ziceam: multi veniti, putin chemati. Nu mai e ce a fost odata. Si cred ca asa e peste tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Si in Cipru vin tot mai multi straini (romani, bulgari, albanezi, etc) in speranta ca vor regasi ce au lasat in urma acum 4 ani. A fost alea si s-a dus





Eu cred ca trebuie sa fii ...de-o mare naivitate sa te duci in Cipru,in sperantza unei vietzi mai bune ca in Romania!

Adica macar sa tragi cu urechea la stiri si tot ai sti cam pe unde sa te duci la munca -n Europa!

Dana


Pai uite ca Romania are multi naivi La ultimul recensamant erau 24.000 romani (~14%) cu acte pe insula. Nr total al locuitorilor e de 1 milion o suta de mii (1.138.071), insa daca ne referim doar la partea sudica ce face parte din UE (unde lucreaza romanii), atunci procentul romanilor creste, numarul populatie totale in partea de Sud a Ciprului fiind de cca. 840.000 locuitori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Izabela88 voi ati lucrat legal (ati avut card) sau la negru?
Ca daca ati lucrat ilegal nu prea poti trece pe CV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Si in Cipru vin tot mai multi straini (romani, bulgari, albanezi, etc) in speranta ca vor regasi ce au lasat in urma acum 4 ani. A fost alea si s-a dus


Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
Exista un singur copil frumos in lume , iar el apartine fiecarei mame.
http://flowerspeaking.wordpress.com/


Eu cred ca trebuie sa fii ...de-o mare naivitate sa te duci in Cipru,in sperantza unei vietzi mai bune ca in Romania!

Adica macar sa tragi cu urechea la stiri si tot ai sti cam pe unde sa te duci la munca -n Europa!

Dana


Pai uite ca Romania are multi naivi La ultimul recensamant erau 24.000 romani (~14%) cu acte pe insula. Nr total al locuitorilor e de 1 milion o suta de mii (1.138.071), insa daca ne referim doar la partea sudica ce face parte din UE (unde lucreaza romanii), atunci procentul romanilor creste, numarul populatie totale in partea de Sud a Ciprului fiind de cca. 840.000 locuitori

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
Exista un singur copil frumos in lume , iar el apartine fiecarei mame.
http://flowerspeaking.wordpress.com/


Mihaela,eu nu stiu cind a fost facut recensamintul ala,stiu insa ca da ...romanii au plecat imediat dupa revolutzie in fortza in Grecia si Cipru,insa eu ma refream la situatzia actuala cind Cipru este o tzara falimentara,la fel ca Grecia,Spania si Italia.

Deci in situatzia actuala sa mergi in Cipru sa-tzi faci o situatzie...mi s epare sinucidere curata!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

aveam national insurance number si yellow card(adik eram self employed)
sotul a trebuit sa mai obtina si un card ce ii permitea sa lucreze pe santier(cscs,parca)
in primul an nu a fost in totalitate legal,ca nu am venit cu actele in buzunar,a durat ceva...
pana am fost la interviu pt national insurance number,pana l-au aprobat,dupa am rugat angajatorul sa ne dea niste acte cu ajutorul carora sa obtinem yellow card-ul,dar,daca vrei sa muncesti,chiar si "hapsanul" de englez te ajuta.
ex. persoana care i-a facut rost de job sotului(un vecin din tara,stabilit acolo,cu fiul caruia suntem foarte buni prieteni)a avut amabilitatea sa ne tina la el in casa,in londra,o saptamana,pana cand seful companiei a zis sa-i trimita omul in portland(dorset),saptamana in care am cheltuit parte din rezervele cu care venisem(pe travel,mancare)
in momentul in care am ajuns acolo,era aproape seara,ne-a lasat la un hotel modest,foarte aproape de unde trebuia a doua zi sa inceapa sotul serviciul,i-am multumit si...ne-am trezit singuri,la capatul pamantului.
a doua zi sotul a inceput serviciul,am obtinut si pt mine un job,dar cazarea la hotel ne consuma repede resursele,iar prima saptamana de munca se oprea ca depozit(ca sa nu poti pleca si sa-i lasi cu "curu-n balta")
atunci ne-a ajutat cu bani unul dintre patroni,a avut incredere sa ne imprumute la 3 zile dupa ce ne cunoscuse,ne-a pus un ziar cu anunturi in brate si am reusit sa gasim chirie intr-un orasel apropiat,weymouth,la o familie de englezi.
cum spuneam,daca esti om cu ei,vor fi si ei cu tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Izabela88 ai toata admiratia mea . Eu nu stiu daca as fi putut trece prin ce ai trecut tu. Imi place cu cita naturalete povestesti si iti urez numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

multumesc!
nu mi se pare ca am trecut prin multe,aveam 19 ani,un curaj nebun sa plec oriunde,eram dispusa sa invat o limba noua...gandeam ca atata timp cat am 2 maini,2 picioare si un cap pe umeri,nimic nu poate fi imposibil...
asa gandesc si acum,doar ca sunt putin mai cumpatata,a aparut bb si asta ma face sa gandesc de 10 ori inainte de a-mi lua biletul spre...oriunde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Letitia, succesul intr-o tara straina sau pur si simplu integrarea nu tine de cat de bun esti, ci de cat de adaptabil esti tu ca om.
Doar nu crezi ca, crema cremelor sunt romanii stabiliti in strainatate, iar cei care au plecat de acolo sunt loseri

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Cam ce procent dintre olimpici se intorc in Ro dupa ce fac studii la univesritati de prestigiu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Letitia, succesul intr-o tara straina sau pur si simplu integrarea nu tine de cat de bun esti, ci de cat de adaptabil esti tu ca om.
Doar nu crezi ca, crema cremelor sunt romanii stabiliti in strainatate, iar cei care au plecat de acolo sunt loseri




Cam ce procent dintre olimpici se intorc in Ro dupa ce fac studii la univesritati de prestigiu?



de unde tragem concluzia, logic, ca daca olimpicii nu se intorc, e clar ca doar oamenii cei mai destepti din Romania se adapteaza, si cei care sunt mai prosti nu pot face asta.

Asta a fost argumentul lu' peste, Edip, ca numai logic nu este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Letitia, succesul intr-o tara straina sau pur si simplu integrarea nu tine de cat de bun esti, ci de cat de adaptabil esti tu ca om.
Doar nu crezi ca, crema cremelor sunt romanii stabiliti in strainatate, iar cei care au plecat de acolo sunt loseri

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Cam ce procent dintre olimpici se intorc in Ro dupa ce fac studii la univesritati de prestigiu?

daca ar toti olimpici si oameni de mare succes ar fi o catastrofa, nu ar fi nimeni sa faca muncile de "jos", ca deh nu isi permit sa se coboare

Mergi la inceput