pro sau contra sterilet

pro sau contra sterilet | Autor: myky791

Link direct la acest mesaj

buna. as vrea sa-mi montez sterilet, am deja 2 copii, 33 de ani si voiam sa va cer parereile pro si contra. stiu ca depinde de fiecare femeie cum il accepta. multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

De care sterilet? Io sunt pro dar tb sa discuti cu un medic in primul rand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Marina are dreptate trebuie sa discuti intai cu medicul tau ginecolog si apoi sa hotarasti.

Ce pot spune din punctul meu de vedere este ca sunt la al doilea Mirena si in 6 ani de utilizare nu am avut nici o problema lucru confirmat si de analizele efectuate dupa extragerea primului.Totusi trebuie sa-ti spun ca din 6 in 6 luni am fost la control ceea ce a presupus eco intravaginala si papanicolau,asa e recomandat si nu mi s-a parut intelept sa fac altfel.

Pentru mine s-a dovedit varianta cea mai buna insa cunosc si persoane care nu l-au suportat.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

o sa fac mai intai testul papanicolau, apoi sa merg la ginecolog sa vad de care imi recomanda. de fapt hormonal in nici un caz, pentru ca eu sunt o migrenoasa, de aceea am renuntat la anticonceptionale, imi provocau mai multe migrene. nu stiu exact tipurile de sterilet,o sa vad ca imi recomanda ginecologul. sper sa fac parte din acea categorie a carui oragnism il va accepta fara probleme. ink o intrebare: mi-e teama ca va diminua libidoul. are vreo legatura? si asa e cam lesinat daca pierd si putinul care il am renunt de tot la viata sexuala. are vreo legatura steriletul cu asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Libidoul nu cred ca se mareste sau micsoreaza in functie de sterilet ,insa eu ma simt destresata de cand il am asa ca la mine e in crestere ca sa zic asa,timp si forta sa fie .

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu am avut Mirena timp de 16 luni. Am fost la control la fiecare 6 luni insa m-am simtit tare rau in perioada de acomodare. Pana la urma a trebuit sa il scot pentru ca mi-au aparut niste tumori la ficat care se dezvolta pe baza actiunii hormonilor. Acum am un sterilet "normal" Copper T. Ma duc in continuare la control la fiecare 6 luni insa nu am avut nici un fel de probleme. Menstruatia e ceva mai abundenta decat inainte insa nu exagerat. Ciclul vine la fel de regulat ca si inainte - deci numai argumente pro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

si eu sunt pro-sterilet, am un copper t de un an si 3 luni,nu am avut nici o problema, decat niste dureri confuze in primele 3 zile dupa montare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

multumesc de raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Contra! E o metoda abortiva, nu preventiva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Contra! E o metoda abortiva, nu preventiva!

Caro


si care ar fi cele preventive?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

uciderea in masa a posibililor membrii ai familiei dupa ce arunci prezervativul folosit la cos

Mergi la inceput