Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (49)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello burtici!

Ama bafta maine la eco!!!

Dana mie mi-au iesit filamente de candida prezente la ex secretiei vaginale in trim I, eu nu aveam niciun simptom, dr mi-a zis ca nu e cazul sa tratam; Candida exista in mod normal in flora vaginala, dar de obicei e in echilibru cu celelalte bacterii/bacili, cand apare un dezechilibru (modificari de Ph, de flora etc) ea se multiplica necontrolat, produce simptome deranjante si atunci e cazul sa se dea tratament (asta mi-a explicat dr, deci daca nu te deranjeaza cu nimic atunci poti sa iei in considerare ce ti-am zis).

Referitor la recoltarea de celule stem, eu am recoltat si la pice si voi recolta si acum; lucrez in domeniu si am luat aceasta decizie in perfecta cunostinta de cauza, stiu ca sunt putine boli la care se preteaza si s-a dovedit efectiv eficient transplantul de celule stem autolog (adica cu celule de la aceeasi persoana), in unele boli fiind singura solutie, stiu si cum amagesc companiile parintii cu o lista luuungaaa de peste 70 de boli care pot fi vindecate prin transplant de celule stem cand in realitate iti ajung degetele de la o mana ca sa enumeri afectiunile in care transplantul de celule stem poate vindeca boala si degetele de la cealalta mana ca sa le enumeri pe cele in care poate ameliora boala, am vazut copii cu neuroblastom si anemie aplastica si m-am hotarat DA; de asemenea e utila grefa in cazul fratilor, daca se intampla o nenorocire cresc sansele sa poata fi utilizata grefa unuia dintre frati in tratarea afectiunii celuilalt si aici lista de afectiuni in care se poate folosi transplantul fraternal (alogen) e mai mare.
Evident ca ar fi mult mai benefic pentru toata lumea daca ar exista banca publica de celule stem la care sa aiba acces oricine cauta donator HLA compatibil si ar creste mult mai mult sansele gasirii unui donator in cazul in care e necesar un transplant alogen (cum e cazul fetitei din reportajul de la ProTV).
Pentru mine nu e un efort financiar extraordinar (adica nu fac imprumut in banca) pentru a achita recoltarea si procesarea si ulterior taxa anuala de depozitare, cum fac alti parinti, este totusi un efort, dar repet trebuie luata hotararea in perfecta cunostinta de cauza! Platesc, dar stiu pentru ce platesc, nu visez la cai verzi pe pereti, vorba lui Smiley




Happy Mom si S23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Ana,multa sanatate ... si succes la Gradul I. Doamne ajuta sa treci cu bine peste acest hop ... ca mai multe sunt emotiile decat greutatea evenimentului!

Eu nu ma obisnuiesc nicicum cu mersul la job Ma apasa bebelina foarte tare acolo jos ... nu-i bine nici daca satu in picioare, nici daca stau jos Fetele cu placenta joasa ... voi aveti vreun discomfort?

18+ Miruna


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

Buna seara,

De-abia acum v-am ajuns din urma cu cititul. Am avut niste zile pline si n-am avut deloc timp de net.

Felicitari fetelor care au aflat ce au in burtica!

Sa vedem ce-mi mai aduc aminte...

Oxana, cu intarziere, La multi ani lui Rares! Tare simpatic cum canta el la tobe.
Paula, e dulce foc Raul.

Amalia, Paula, ma bucur ca va simtiti mai bine.

Monicaa, te inteleg foooarte bine. Si aici a nins toata noaptea trecuta si a continuat azi. Si a fost frig, si nebunie in trafic... ooofff, sa treaca odata!

Ama, Doxy, sunteti niste dragute. Nu se vad kilogramele de care vorbiti.

Betty, mie imi place mult de tot Malina, dar eu am o problema cu numele cu diacritice. Intr-un mediu international devine mai complicat. Altfel, imi place si Mara.

Dana, felicitari pentru nepotel!

Adriana, mama lui Alexandru (17.09.2010) si 19+

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

Diana, eu aveam parul scurt si inainte de sarcina, deci n-a fost o schimbare radicala. L-am tuns doar putin mai scurt decat era. Dar eu am trecut de la lung lung la scurt scurt, asa, de-odata, de vreo 4-5 ori de 15 ani incoace. Nu mi-a parut rau niciodata.

Adriana, mama lui Alexandru (17.09.2010) si 19+

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

Mi-am schimbat semnatura, ca ramasesem in urma.

Noapte buna!

Adriana, mama lui Alexandru (17.09.2010) si 21+

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Buna dimineata

Pe mine ma malaxeaza bebele, aseara m-am culcat cu lovituri si asa mi-a fost si desteptarea . Cata energie are sa o tina tot intr-un pedalat

Din 11 martie Il simt ffff bine, trebuie sa notez, pana nu uit. Sa vedeti ce mandru e ta-su

Va invit la si la


viitoare mamica de hocheist 19+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elfcupistrui spune:

Buna dimineata,burticute dragute! Va invit la un pahar de lapte

Pe mine deja m-au apucat insomniile,voi cum stati la capitolul asta?

faith trust and pixie dust.

19+ Oliver

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

neata feletor

ama bafta
bafta fetelor care merg la masuratori !

elfule eu dorm pe mine as dormii toata ziua , adorm busteam seara si dimineata abia ma trezesc sa nu mai spun ca ma dezmeticesc total pe la 10-11 dimineata




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

23 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Buna dimineata!
Azi si maine,muncesc de acasa ca ficamea inca nu e de dus la scoala.
La ora 8 fara 5 am deschis laptopul ca sunt la program. Elf dintotdeauna am fost o somnoroasa incurabila. Nu pot sa zic ca am insomnii dar am scapat de repriza de somn de juma de ora de la 7 seara. Noaptea inca dorm, intre reprizele de mers la baie.
La noi e soare..Doamne ajuta sa si tina!!

Elena & Denisa (26.10.2004)
23 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Buna dimineata!

Adriana multumesc de raspuns .
Elf acum plec la aranjat

23+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput