Apa saracita in deuteriu

Apa saracita in deuteriu | Autor: ancadragoman

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Interesant.Multumesc,Anca .

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

O parere foarte buna. Am avut ocazia si onoarea sa lucrez cu Domnul Profesor Nicola, care e un om extraordinar si un zeu al chirurgiei.
Chiar a avut rezultate foarte foarte bune, l-am intrebat si eu ca doar auzisem de aceasta apa si a spus ca este extrem de buna, dar din pacate nu e la indemana oricui din cauza pretului.
Asa ca daca aveti ocazia, DA; merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Sa nu faceti coada la pielea ursului din padure!

Unele studii de ultima ora ar indica faptul ca iradierea in doze mici, corespunzatoare radioactivitatii naturale normale, este chiar BENEFICA, sustinand (sau poate chiar conditionand) procesul de adaptare si invatare a sistemului imunitar! Ipoteza surprinzatoare , dar pe undeva este de asteptat ca natura, ce gaseste intotdeauna solutiile optime, sa stoarca beneficii maxime din tot ceea ce are la indemana. Daca nu se poate feri de radioactivitatea naturala, atunci macar sa o puna la treaba in folosul ei.

Ipoteza are nevoie de confirmare. Cateva experimente care se afla in desfasurare incearca sa determine efectul iradierii zero, adica a lipsei totale a iradierii. Diferite organisme, de la bacterii pana la soricei, sunt plasate in containere cu blindaje groase de plumb, avand un aer purificat, fara urma de argon, si carora li se da mancare si apa din care s-au extras toti izotopii radioactivi.

Rezultatele urmeaza sa apara. Pariurile sunt fifty-fifty. Unii sustin ca organismele vor iesi mai sanatoase decat suratele lor din lumea reala. Altii pariaza pe exact contrariul, si anume ca ele vor fi slabite, prada infectiilor si bolilor.

Acum, ca v-am intors din drumul spre Valcea, sper sa nu navaliti in Severin, la fabrica de apa grea (daca mai produce).

Eu zic ca cea mai sanatoasa pentru omul sanatos este ... apa naturala, de izvor. Cu deuteriu exact cat este in apa naturala. Nici mai mult, nici mai putin.

PS. Nu neg posibilele efecte benefice ale apei saracite in deuteriu in cazurile cu totul si cu totul speciale, dar si aici avem prea putine studii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu, Capcaune, apa asta chiar este mana cereasca. Imi pare rau ca exista un sg. Prof. Nicola, intotdeauna am spus ca sunt unii oamnei care ar trebui sa traiasca vesnic.

Evident cand am auzit la inceput am ridicat pe rand sprancenele, asta pana cand am vb cu el si cu un prieten care lucreaza acolo, dupa aia mi-a fost rusine de prejudecatile avute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Intr-adevar este un pic cam scumpa,15 ron sticla de 500 ml(pret in farmacie),dar eu ma gandeam sa ajung cumva acolo la fabrica si poate reusesc sa o iau mai ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Vesnica raca dintre rusi si romani.
In timp ce romanii lauda beneficiile apei saracite in deuteriu, rusii contraataca (dar stim deja din '86 ca radiatiile vin dinspre rusi ...) cu studii stiintifice ce arata ca apa usor imbogatita in deuteriu, precum si usoara imbogatire in izotopi radioactivi a alimentelor sporeste cu pana la 30% durata de viata!
M. S. Shchepinov, N. B. Pestov. Isotope effect. Essential Diet Components, and Prospect of Aging Retardation, Russian Journal of General Chemistry, Vol. 80, no. 7, 2010, pp 1514-1522

Acu' pe cine sa mai credem?
Daca e sa ne luam dupa teoriile conspirationiste, in genul celor care spun ca fluorul ne e bagat pe gat pentru ca are armata americana prea mult fluor rezidual din procesul de imbogatire a uraniului si mai scoate asa un ban cinstit, inseamna ca rusii au prea multe deseuri radioactive si decat sa le ingroape in silozuri mai bine le imprastie prin mancare.

Mergi la inceput