Renuntare alocatie

Renuntare alocatie | Autor: Ana_m

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata ,
As dori sa stiu care sunt demersurile care trebuie facute in Romania pentru renuntarea la alocatia copilului .
Multumesc !


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu poti sa renunti la ceva ce nu iti apartine, este dreptul copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Rectific : Vreau sa renunt la alocatia din Romania pentru a o putea primi in Austria , unde locuim acum .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Procedura e destul de complicata.
Alocatie dintr-un stat membru UE se obtine doar daca dovedesti ca lucrezi cu acte acolo.Lucrator migrant,adica.Daca cel putin unul din parinti e ramas in tara,nu beneficiezi.
Daca exista contract de munca legal inregistrat(macar unul dintre parinti) se merge la institutia omoloaga Directiei Muncii de la noi,si se cere alocatie..in formularul respectiv vei preciza ca iei alocatie din Romania.Austriecii vor intocmi actele si vor trimite instiintarea in Romania,unde ti se va sista alocatia.Si vei lua de acolo.Anual va trebui sa fir trimis un formular la noi,care va fi completat de catre cei de la directia muncii(cum ca alocatia este sistata in Romania) pentru -l depune in Austria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Multumesc Eumada . Banuiam ca e complicat pt, ca am mai citit ceva pe net si nu am clar . Idea e ca aici ca sa depunem actele pt alocatie , ni s-a cerut din Romania o adeverita cum ca acolo nu mai primeste( ceva de genul a beneficiat de alocatie de la data de la data de .) Iar in Romania am inteles , pentru a putea renunta, se cere o adeverinta ca primim de aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Confirm ceea ce spune Eumada: totul se face intre cele doua institutii din cele 2 tari.
Noi am mers cu dosarul complet la organismul care se ocupa de alocatii aici si am depus dosarul atunci cand am indeplinit conditiile. In Franta noi am primit o suma de bani care e valabila pentru ambii copii. Cand aveam un singur copil (cu varsta de peste 3 ani) nu primeam nimic din Franta si am continuat sa primim din Romania (pentru un copil). Cand am nascut al doilea copil am facut dosar in Franta, ei au contactat pe cei din Romania si alocation din Romania s-a oprit si acum primim in Franta pana cea mare va implini 14 sau 18 ani, nu stiu exact.

Sfat: depune dosar in Austria si lasa lucrurile sa se aranjeze singure.
La un moment dat am gasit si un formular de completat pentru renuntare E 411 dar noi nu am mai urmat aceasta procedura.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Tonia nu aveti cetatenia franceza?

Alocatie veti primi pana cea mica va implini 3 ani.


Vicky, Printzesone and BB (32+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Nu am cerut inca nationalitatea franceza. Suntem numai de 6 ani aici.
O sa ne ocupam de asta pana la sfarsitul anului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tonia Antonia

Nu am cerut inca nationalitatea franceza. Suntem numai de 6 ani aici.
O sa ne ocupam de asta pana la sfarsitul anului.


Aveti grija atunci cand va fi, daca aveti mai multe prenume, sa nu va puna liniuta inte ele cum e scris pe certificatele romanesti, ca e plina lumea de cretini .


Vicky, Printzesone and BB (32+)


Mergi la inceput