Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Hello fetelor, am facut si noi botezul sambata, a iesit foarte bine, o sa pun niste poze cand le primesc. Azi am fost si la mediculde familie, am facut vaccinul de 4 luni, pana acum pare ok, nu a facut febra, se comporta destul de normal.
Vorbeatimai demult de vacante, noi o samergem in Majorca la sfarsitul lui august si cu Ema, sper sa fieok zborul cu avionul atunci, va avea 9 luni jumate. Pana acum am mers de 2 ori cateva zile la brasov la soacra mea, am fost si la schi de ziua mea pe 5 martie.
Despre diversificare voi discuta cu pediatra de la medicover luna viitoare, medicul de familie a zis la 5 luni si ceva,dar nu stiu daca incep asa devreme. Oricum, cand primesc vreo schema o scriu si aici, chiar daca nu o sa o respectam exact. Noi va trebui sa avem grija foarte mare cu glutenul, pt ca sotul meu are intoleranta la gluten (si la lactoza, dar aia e din cauza celei la gluten).
Sanatate tuturor puilor bolnaviori, sa se gaseasca solutia pentru toti, sa se simta cat mai bine in continuare.
O seara buna in continuare tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Ioana din pacate vorbim aici de Sebi care si in brate urla.Adica daca el se intarata la plans aia e.Avem acelasi ritual seara dupa baitza,doar ca nu ia suzeta,daca il pui in patut si semi adormit se trezeste.Uneori si adormit bustean il pun si simte,imediat face ochi.
Azi mi-a plans continuu juma de ora de la dinti,era unii la noi sa masoare pt rulouri,cred ca au vrut sa sune protectia copilului.Nu mai stiam cum sa fac,in brate,plimbat,san,biberon...nothing worked
Acum doarme de 1ora deja,plus alte 3dormite pe zi.Normal ca noaptea vrea sa stea treaz.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Mena, felicitaripentru vestile bune!
Ca mi-am adus aminte, noi avem 6,76 kg si 64 cm la 4 luni si 10 zile. Nu ne intoarcem, probabil pentru ca nusta destul pe burtica. Acuma se chinuie sa se intoarca de pe spate pe burtica,dar nu a reusit inca. I-am cumparat salteluta de activitati de la Ikea si ii place destul de mult, dar nu o pun pe jos, ci pe un pat pliant, ca mi-e teama ca e prea frig pe jos.
O seara buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

A zis ma-ma. Bineinteles ca a fost o nimereala, ca plangea, ca nu ma striga, ca,ca,ca dar nu pot sa nu ma umflu in pene!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

:))Mena asa am patit si io... la 3 luni Ivan plangea de mama focului si a zis mamm-mmaaa(( si bineinteles ca eu tzopaiam de fericire in timp ce el plangea:))) mama nebuna!!
tot inconstient a zis-o clar..dar deh, m-am simtit teribil de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mena, felicitari pentru vestile bune!
Andie, felicitari pentru crestinarea micutei Si eu pun salteluta de activitati pe o canapea extensibil. Noi stam la curte si e imposibil de pus pe jos.
Bioana, singur nu-l las, pt ca cine stie ce-si indeasa pe gat. Oricum nu rezista mult singur se plictiseste imediat. Acum avem salteluta de activitati si asa il mai tin ocupat un pic. Mai maraie, ma duc la el, ii zdrangan o jucarie si il las certandu-se cu ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Felicitari Mena si mami_de2! Cred ca e un sentimentincredibil. Abia astept sa ajunga si Ema la faza asta .
O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Dragi mamici va salut dupa o absenta motivata.
Am ajuns pe 8 martie in brasov insa pana acum nu ne-a prea fost de bun augur concediul. Robin a racit imediat cum am ajuns cu muci si tuse, culminand cu o otita(prima din viata lui) de am chemat noaptea medicul acasa ca se tavalea de durere. Vinerea ce urma pe 15 aveam programat partyul de ziua lui ( a afacut 3 ani) la un loc de joaca si sambata pe 16 botezul Rianei. Insa nu am dus la sfarsit planurile, miercurea trecuta a murit bunicul din partea mamei asa ca am plecat de urgenta la blaj cu ai mei si copiii dupa mine. De ziua lui Robin il inmormantam pe bunicu' :(( si botezul nu l-am mai facut sambata ci duminica, simplu la biserica si apoi la restaurant mai mult in familie. Nu l-am putut amana mai tare, sotul luni s-a intors la servici in belgia.
Botezul a fost frumos, Riana nu a plans absolut deloc nici la biserica nici la restaurant. Am botezat copiii catolic (dupa mine) asa ca in 15 min slujba era gata.
Pun poze cand le primesc de la fotograf.

Despre diversificare- o sa incep pe la 5 luni si ceva cu legumele, urmez aceeasi schema ce am facut-o si cu robin, incep cu cartof si morcov in abur cu o lingurita de ulei de masline.
Bubu si cu robin m-am luptat cu refluxul rau de tot, ameliorari Am vazut clar cand a inceput cu solidele si de asemenea a concis cu statul in fundulet. Nu mai urla chiar asa, cat a stat pe spate ne-a terminat, tot la verticala il plimbam.
Postez si mai scriu sa nu pierd, sunt pe telefon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Riana e marisoara, nu am mai cantarit-o de ceva timp dar cred ca se invarte in jur de 7,5 kg. ieri s-a intors prima data singura de pe burta pe spate, e mai lenesa :)))

Ii dau san si seara o completare cu lapte praf Nan pro nr 1. Nu ii dau nimic altceva nici apa nici ceai. Am vazut ca pe aici e moda cu ceaiul, nu i-am dat nici lui robin si nu ii dau nici fetitei. Baie am inceput sa ii fac doar o data la doua zile, o seara ii fac ei si o seara lui robin. Ma descurc mai greu fara sot, pe ai mei robin nu ii asculta si nici nu vrea sa stea cu ei numai cu mine... Pana ii pun pe amandoi seara in pat imi ies fire albe :)

Am citit multe vesti bune, cresc pruncii nostri ca niste feti-frumosi, la cum zboara timpul azi maine pleaca in 4 labe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Pt diversificare recomand calduros robotii aceia ce fac mancarea in abur si mixeaza, eu am babycook, am folosit-o cam un an jumate, faceam si legume, si compot de fructe, in 15-20 de min eram gata cu toate.

In vacanta am vrut intai turcia dar cum putem merge doar in august am renuntat la turcia, am fost anul trecut in august si a fost exagerat de cald. Am ales sa mergem in canare, e mult mai buna temperatura in august comparativ cu alte locatii.

M-am intins ca o zi de post, va tzuc si sanatate multa!

Mergi la inceput