Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Va pup, am facut si noi 4 luni, -dam o felie de tiramisu facut aseara si cate un suc de ananas
Am facut azi vaccinurile, nu era asistenta, ni le-a facut doctorul; bineinteles ca nu l-a interesat prea mult ca am ajuns in urgente din cauza refluxului, ne-a intrebat daca suntem noi cu probleme de stomac in familie, ca poate de aia il doare burta!halal doctor!!

Nicholas a plans doua clipe si apoi a uitat, zambea la receptionista..
Acum e bine, nu are febra, piciorusele arata ok, nu s-au umflat, nici o reactie urata, numai ca a fost agitat si a adormit mai greu.I-am dat o tura de Tyenol, acolo, preventiv, asa a vrut asistenta..a fost ok, a luat.Si vaccinul oral l-a luat usor si rapid, ca ii era foame..
Are 7.390 kg.

Noi suntem fani jucarii de plus (iubim in continuare ratoiul si un telefon vorbaret:)),le pupam si le rontaim..Ca si la Mena, ii place sa ii fac eu teatru de papusi si se amuza si e f atent; asculta nemiscat seara cand ii citesc povestea de nani si se uita pe desene cu ochii cat cepele:), nu se omoara dupa zornaitori (il sperie, inchide din ochi), pe salteluta de activitati nu l-am mai pus din cauza de reflux, pe burta rar, asa ca nu stiu cum e cu intorsul, o sa aflu eu, cand va fi posibil..

Am primit si noi un colac din acela pentru gat, ma gandesc ca sambata la ora de SPA sa facem exact ca fetele si sa ne amuzam de un Nick pe post de delfinas, ca al Menei si al lui Mami

Ii mai place la nebunie sa ii pun muzica si mai ales sa dansam, ii place enorm Norah Jones si "canta" cu ea de zor, in legea lui, foarte multumit; ii place tot ce are lumina, e colorat, canta,se misca.. Ii plac f mult pungile (se joaca cu cate o punga si 20 de minute):),mai ales cele transparente in care isi baga mainile si il amuza sa si le vada..

Camys,eu am rezolvat eczema aia de care ma plangeam, in doua zile, cu crema de galbenele cu catina, din Ro, a trecut ca si cum nu ar fi fost, asta dupa ce dadusem o groaza de bani pe crema recomandata de medic si de la care se umpluse de bubite..

Cum ajung in tara,cum imi fac stoc, iarasi, ca tare bune mai sunt cremele astea de la Plafar..

Eu nu i-am pus niciodata lui Nicholas caciulita in cap mai mult de o ora, dupa baita, oricum nu suporta caciulile...sper ca la vara sa il pacalesc cu niste bandane din alea hoatze si niste sapcalii haioase
Insa da, toata generatia de soacre are impresia ca trebuie infofoliti maxim!

Bioana, ce bine ca ai mai venit pe la noi,ca ne era dor de tine!Pupam cumintenia de gargarita mumoasa

de Valicutza, mai stim ceva?

Denyyyy, tu pe unde esti, burtica draga?
Menics?Andie, Mica, AC, Macarie??

va pupam!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Angiuta, Angelique, Bioana multumesc mult pt incurajari. Am resit intre timp sa ma uit si pe notitele de cand era Sara mica si am vazut ca si la ea cam in perioada asta au aparut rasucirile si rasetele zgomotoase, dar ea e nascuta cu 2 saptamani mai devreme, asa ca m-am linistit. Astept cuminte sa creasca in ritmul lui.

Bubu, la multe lunite lui Nicholas! Ce frumusel blond ai tu acolo in poza! Ma bucur ca ati scapat de iritatia aia uracioasa! Si David are o iritatie intre sprancene si pe un obrajor si la mare cinste e crema cu galbenele, catina, propolis si bitter suedez - singura care are vreun efect. Crema e facuta de mine ca sa fiu sigura ca nu are nimic altceva in ea decat ingrediente naturale.

Nici David nu are un interes special pt jucarii. De curanda descoperit un papagal zornaicios de la salteluta si ii place. Mai avem un catel cu o chitaitoare cand apesi pe el si il fascineaza cand ma joc cu el. Tot portocaliu

Nicoleta, petele de rugina ies cu zeama de lamaie si sare: uzi locul cu zeama si apoi presari sare. E drept ca daca sunt murdarite in masina si cam peste tot e o munca titanica. Off! Stiu ca si la noi se mai opreste apa fara sa anunte si se infunda toate filtrele de la mizeria cu care vine apa dupa.

Noi ne pregatim sa plecam la targ. Va povestim dupa amiaza ce am gasit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina2013

Buna, fetelor! Va multumesc pentru raspunsuri si incurajari!
Dupa 2 zile de suferinte, mai ales din partea mea ca Nicholas rade permanent, dermatita pare sa se fi potolit.
Pentru zone rosii, iritatii puternice puteti incerca produse de la A-Derma pentru piele sensibila, atopica. Sunt foarte bune si la noi au mers. Am incercat o gramada. Tratamentul de la dermatologie poate fi folosit in jur de 10 zile numai si are reactii adverse grave: dependenta si incetineste cresterea. Cred ca asta e motivul pentru care Nicholas nu a mai crescut. Sper sa treaca repede.
In ce priveste varsaturile - vom merge saptamana viitoare la ecograf si vedem exact ce se intampla. Am dat de o pediatra foarte buna si sufletista si cred ca ne va ajuta mult. Sper sa nu fie intoleranta la lapte pentru ca mi-ar fi tare greu sa renunt la lactate. Deja imi e greu, dupa numai cateva zile. Doctorita de familie e, din pacate, pe langa subiect. Neserioasa si incompetenta - abia astept sa treaca inca 2 luni si sa o pot schimba. Imaginati-va - luna trecuta ii masura perimetrul cranian cu tot cu fes pe cap - o caciulita tricotata...
Dar iata cum lucrurile se echilibreaza - medic de familie rau, pediatra buna.
Tot saptamana viitoare vom vedea si rezultatele analizelor de sange si vom vedea daca e cazul sa facem tratament. Se pare ca nu e anemic.

Nicholas sta pe burtica tot cateva minute, inca nu se intoarce desi are 4 luni, dar tot incearca - se impinge in calcaie, cum spuneati, parca vrea sa faca podul. Reuseste insa sa doarma pe o parte. se rasuceste pentru ca il culcam in sac de dormit si se rasuceste cu totul. Il gasim de-a curmezisul in patut sau cu capul la celalalt capat. Uneori imi e teama sa nu se loveasca de barele patutului. Are aparatoare pe 3 laturi dar partea dinstre patul nostru e fara protectie.
Azi a incercat sa "plece" din scoica, parca se scurgea. Daca am incercat sa-l cocot mai sus a inceput sa tipe. Ii place pe salteluta de activitati. Sta si se joaca si singurel; loveste jucariile si zornaitoarele si rade. Simpatic, ce sa mai. Jucarii utile, care il distreaza sunt cele care canta sau se aprind atunci cand sunt lovite/atinse.
Si la noi e veselie la baie - da din picioare si se inunda tot livingul. Ii punem cadita pe masuta de cafea .
Incerc sa ii dau des sa manance - la 2-3 ore ca sa recuperam. Se pare ca e bun galaforul forte. Sa vedem mai incolo.
Dana, Ela, Mami, Iulia, Angelique, Laurika, cellena, Bubu, Mena, Angi... (mintea mea nu mai functioneaza perfect)

Mami, de unde colacul, e super! Vom incerca si noi. Deocamdata insa poate sta in apa numai cateva minute.


Hello fetele!!
Unul din primele semne de intoleranta la proteina din lapte e usoara anemie,fiindca produce niste microsangerari la nivelul mucoasei intestinale.alt semn ar fi stagnare cresterii si caca sub forma demucus.la Andrei asa a fost.acum s-a potolit.
Iulia,si eu ma uit ca sunt diferiti baietii..acum nu mai zic nimic,fiecare in ritmul sau.Cristi era (si este inca) pe curba maxima de crestere.are la 2 si 7 luni 96cm si 15 kg.iar la 4 luni avea 7,6kg...ANdrei de abia a ajuns la 5,7kg.e drept ca pemicut l=a chinuit intoleranta asta nenorocita, decare am suferit si eu in copilarie.
Andrei e un copil tare vesel, rade in hohote,il urmareste pe frate-su, ii e mare fan:)).e greu cu doi acasa dar mie mi se pare asa frumos sa-i vad cum cresc...mor de dragul lor.
?Bubu: tare greu trebuie sa-ti fie cu Nicholas cu reflux. am inteles ca dupa ce incepe diversificarea se potoleste.oricum, stiamn ca in jur de un an se inchide sfincterul care tine in frau problemele.
Trebuie sa recunosc ca e tare greu fara lactate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

3 luniteeeeeeeeee! hai la praji si suculet!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Asadar v-a fost dor de noi....si noua la fel!!!ce bine e sa am un ajutor!a iesit mama cu [:pitica la plimbare si eu ma odihnesc...
b
BUBU sa mai scape si de reflux ca e tare greu.eu m-am chinuit 2 luni inainte sa nasc si sunt adult.greu tare trebuie sa fie pt.el.multumim de tiramisu...la.multe lunite!!
MENA felicitari delfinasului!!
IuLiA,ONUTZ,CELLENA
Cred ca o dor gingiile pe fiica mea,ca ne-am chinuitazi noapte.ea care doarme11 ore,de obicei,si nici nu deshide ochii cand mananca.am stat treze de la 12 la 1 si de la5 la 6.nu voia sa manance.isi indesa pumnii in gura si ii sugea din greeu.si plangea...mi-a mancat mai putin ca de obicei...oare ce ene asteapta!?
Ii plac jucariile care fac galagie,esarfele si povesile.in ultimele zile gangureste mai
putin,dar ii place sa asculte.face niste ochi mari d
tot.
PYA sa se faca bine Victor,sa ia in greutate.
Sigur am uitat pe cineva....scuze.pupam toata gasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Cellena, Bubu- LA MULTE LUNITE! cu intarziere...sa fie puii sanatosi si sa creasca frumos, sa va aduca numai si numai bucurii!

Mena SA TRAIASCA DELFINASUL! L-am vazut in cadita...Doamne scump mai e! M-ati convins, tu si Mami, sa luam si noi un colacel cand venim acasa! Oricum, doar acasa il folosim, aici nu avem cada.

Laurika, asa am eu un feeling ca si la Victor tot asta e buba...El in ultima vreme a luat ft ft putin in greutate...Kk cu mucus a tot avut, acum parca nu mai are...cu sange niciodata, dar nu e musai, din cate am citit. Eu de luni nu mai mananc lactate,ou, carne de vita, peste...Tie ce ti-au spus medici, doar asta e singura masura pe care trebuie s-o iei? Sa nu mai papi nimic ce e lactat, pe perioada cat alaptezi? Din ce iti iei calciul, iei ceva suplimente? Chiar vroiam sa va intreb pe toate-voi ati continuat cu vitaminele prenatale si in alaptare? Eu nu le-am mai luat inca din luna a 7-a pt. ca m-am ingrasat ft ft mult...Dar daca e nevoie, le iau, numai sa-i fie bine puiului...La cat timp dupa intreruperea lactatelor a inceput sa-si revina Andrei? Mai face kk cu mucus? Cate scaune are/zi? Cand incepi diversificarea, nu-i vei da branzica de vaci/iaurt? Totusi, cand vei putea incerca sa-i dai lactate? Scuze ca te terorizez cu atatea intrebari, dar maine mergem la dr (am reusit sa fac o programare) si vreau sa compar ce ti-au spus dr de acasa cu ce-mi va spune pediatra lui Victor...
Va pup, stau ca pe jar pana maine, la control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Cellena, te inteleg perfect, aceeasi senzatie si la mine. de asta cand m-am putut intelege cu ei le-am explicat mereu inainte unde mergem si de ce.

N-am reusit ieri sa va scriu de experienta cu cel de-al doilea medic. Carantina generala, sa ne facem toti exudate, mijlociul sa il retrag de la gradi si la 3 luni jumatate sa venim sa ne dea tratament cu singulair. pentru o bronsiolita, care nu se stie exact daca si ce a fost, pentru ca acum nu mai avea ascultatie, iar pediatra nu a spus niciodata clar ce e, parca s-ar auzi ceva mai aspru...iar am intrat in caruselul medicilor si mi-e ciuda pe mine ca nu-s in stare sa gasesc unul ca lumea...mai caut, alta solutie nu am..

Cat despre achizitii, mie mi s-a parut intotdeauna ca fetele sunt mai precoce decat baietii, sunt curioasa si de alte pareri, si acum mi se confirma. Nu se compara cat e Sofi de recptiva, fata de cum erau baietii la varsta ei. Motric poate nu e cu mult inainte, desi e o diferenta si aici, dar e mereu cu ochii dupa mine. De vreo cateva zile mi se parea ca aud un 'mma' cand vrea sa o iau in brate, am zis initial ca mi se pare, dar se tot repeta, a obsevat si sotul, ori baietii au facut asta dupa 6 luni. E adevarat ca noi suntem si multi si mereu vb cineva cu ea, cred ca si asta conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Am uitat sa va invit ieri la un tort de piept de pui cu castraveti (ca n-am voie la prajituri), dar va multumim pentru urari.

Ary, si eu tot aud "mma"-ul ala de care zici tu cand o iau in brate si cand e suparata ca e singura si trebuie sa ma prezint la datorie, dar am zis ca sunt eu nebuna :))

Multa sanatate tuturor bebeilor bolnaviori

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Cellena, Bubu, Mena, la multe lunite puiutilor1 Sa creasca mari si sanatosi1

Jucarii eu nu i-am cumparat, ne jucam tot cu o caciulita rosie, pe care o smotoceste la greu. O sa ii cumpar o papusa textila, dar mai tarziu. din experienta mea cu baietii, nu le cumparati multe jucarii, putine si de calitate, pe cat se poate din materiale naturale.

Nicoleta, cica petele de rugina ies cu apa de ploaie, dar nu am incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena



Ary, si eu tot aud "mma"-ul ala de care zici tu cand o iau in brate si cand e suparata ca e singura si trebuie sa ma prezint la datorie, dar am zis ca sunt eu nebuna :))


Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele



Nu esti, stai linistita. e 'mama' in faza incipienta.

Mergi la inceput