Piersicute de iulie august (31)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Balanta,daca timpul e motivul,asa cum au spus fetele e ff simplu de facut.
Nu dureaza decat 5 min.Eu fac cu lamaie pt ca mi se pare ca parca e mai fada cu Ca.
Dau in clocot laptele(napolact 3,5),storc lamaie printr-o strecuratoare sa nu cada samburi,imediat se separa branza de zer.Apoi pun tifon in strecuratoare,torn si gata.
Dar cu tot scandalul asta cu aflatoxina nu-i mai dau nici iaurt si nu-i mai fac nici branza.Mai astept 1-2 sapt k iar aud ca nu stiu ce lapte si nu stiu ce iaurt nu e ok.
Noapte buna fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Yellow! Tamys welcome back! Ne-a fost dor de voi :)
Eu iaurt ii dau Olympus 10% iar branzik ii fac din lp cu calciu, mi se pate super simplu de fkt.
Maine mergem la control la ortoped sa.vdm ce zice. In fct de ce spune o sa ma decid dk mai merg si la tipa de la Gr alex sau nu...sper sa fie bine.
Fleur, in general noua ne e mai greu decat celor mici :-) ei se iau cu joaca si uita pt o vreme k sunt departe de mami...sper ca ati trecut aman2 cu bine de ziua aceasta :) va pup!
Azi a balotat Chitz un galbenush intreg :) de la un oushor mai mic nu chiar de dimens normale. Ieri i-am dat din borcanele luate de la targ unul cu.curcan sj legume si a fost succes total :) era curcan de Spania si cred k de aia :))
aaa, am uitat sa va zic...in studiul etichetelor de borcanele din comert am constatat cu surprindere k exista diferente intre eticheta originala si eticheta tradusa in lb romana! Ex: pe cea originala scria k are sare, iar in romana...pauza :( asa k studiati mai bine eticheta originala (in masura in care e intr-o lb inteligibila :))
Biscuitii fara zahar si cu/fara gluten se gasesc la organix.
Carmen, am inteles k incearca sa deschida BB Tei aici pn la sf lui martie. Au inceput amenajarea spatiului k am trecut eu pe akolo zilele trecute. Te tin la curent :)
Noi am trecut de sambata la tetine in x cu flux variabil si surpriza! Papa mult mai bine si mai mult lapte! La inceput s-a cam innecat un pik pt k era obisn sa traga tare dar la la doilea bibi deja era experta :) acum papa chiar si 240-270 la masa de lapte. Deci e clar k pt ea era un chin sa traga cu tetinele mici...sau la tzitzi...acum baga tzitzi dimi si seara doar si in rest lp.
Va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna si linistita noapte!

Aici e 8 seara si mi-am terminat trebile, E. doarme de la 7 in patut, sa vedem pana cand.
A fost o zi lunga si grea, desi totul a fost ok si la birou mai mult mi-am amenajat...biroul. Copilul la gradi a fost bine si laudat de tanti ca e cuminte si bun. Acum daca trece si noaptea bine spun bogdaproste si sper sa ne intram repede in ritm. dar sunt obosita varza, terminata psihic, postul meu e inca sub semnul incertitudinii aici la firma, in fine, sa nu va plictisesc.
Acasa am jonglat cu schimbatul copilului, spalatul vaselor, mancat amandoi si pregatit papa pt el maine la cresa, ca tanti mi-a atras atentia finut ce bune-s piureurile de casa (i-am dat azi doar borcanele, 2 mi le-a returnat, ca i-a dat si papa de la gradi, supita pasata).

Ioana, nu ma supar, citesc cu interes toate sfaturile, stiu ca esti in domeniu, dar sunt pareri si pareri. Aici in ghidul meu scrie ca poti da lapte de vaca in mancare de la 9 luni si ca atare de la 1 an. Eu i-am dat sa guste cantit f mici (cca 20 ml) ca si cum ar fi fost incorporat in mancare. Apoi am auzit un pediatru de aici indemnand parintii ca de la 8 luni sa dea copilului mancarea familiei, cu f mici exceptii binecunoscute (albus etc),mai putin asezonata bineinteles. Copilasul respectiv (fiul nasilor) e bine mersi la 2 ani, bine dezvoltat si cu o pofta sanatoasa de mancare adevarata. Incet incet mergem pe aceasta cale, mai ales ca al meu pare f plictisit de piureuri si vrea absolut tot ce mancam noi.

Va pup, pe maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata si poftiti la cafeluta si ceai.
Aurora s-a fatait pana m-a trezit pe mine de tot si s-a culcat inapoi.
Tamys, bine ai revenit. Ne-ar placea sa scri mai des, dar presupun ca nu ai prea mult timp la dispozitie. Ma bucur ca gemenasii tai sunt bine.
Fleur, ma bucur ca a fost ok prima zi.
Mai fetelor, voi cum ii invatati sa bea din canita cu cioc? Le-o dati pur si simplu sa se joace si se prind ei sa o duca la gura? Aurora nici macar nu se joaca cu ea ce sa vrobim de dus la gura.....Cred ca ii dau cu biberonul si lingurita pana se marita....mai zicea cineva....Pentru ea si biberonul e obiect de joaca. Daca vrea sa pape doar il molfaie si apoi mi-l da mie sa il duc la gurita.
Cu branza si iaurtul am inteles de la voi, dar smantana de cand au voie? Ma gandesc in special ca daca nu ii fac branza in casa ceva gen branza fagaras ar fi bun. Dar aia are smantana...
Va pup. Pofta buna la cafeluta si ceai.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Buna dimineata, ff buna cafeaua...

Maria i-am luat recliner stroller 4 in 1. http://elfbebe.ro/bicicleta-tricicleta-trotineta-cu-si-fara-pedale/3706-tricicleta-recliner-stroller-4-in-1-denim-smart-trike.html?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link la be era 650, iar pt ca am luat-o pe cea expusa mi-au dat-o cu 630. Cum esti cu serviciul? Mai alaptezi? Pun poza pe picasa cu el la targ, calare pe ea.

Muraturica eu ii dau fagaras de monor, in prima luna i-am dat doar branzica, apoi la sfatul pediatrei i-am dat si smantana.

Roxy abia astept :)))

Tamys, sa ne scrii mai des.

Patrick e in ultima sapt de salt. Abia astept sa se termine, ca tare prost a dormit noptile. Dupa aia vreau sa-i scot tzitzi. Deja nu mai produc, si de azi ii dau numai seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Carmen, super tricicleta, dar cam scumpa...o sa incerc sa gasesc una la okazii, ca-mi place si mie.

Fleur, cred ca si eu o sa trec pe vaca, m-am saturat sa tot dau banii pe lapte praf si sa mi-l scuipe, ajung pe la un an cu tzatza si vedem. Am incercat 4 sortimente si nu vrea neam. Alexandra tot cu tzatza pana la 10 luni, apoi treptat cu lapte de vaca si a fost ok, a crescut mare si frumoasa, fara alergii alimentare.

Fetelor cu gemeni, va admir!

Ciorbita de stevie am facut-o clasic, cu morcov, patrunjel ras, o ceapa pe care am scos-o, un cartof, putin orez si stevie. Acrita cu lamaie. E yummy, rapida si sanatoasa. Ieri i-am dat doar o gura ca mancase, azi sa vdm daca serveste la pranz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Multumim Muraturica pt cafea! Fff buna!

Noi am avut o noapte relativ buna, 2 treziri, una scurta de laptic, una mai lunga de o ora treaza. S-a trezit la 9 si de atunci parca e la curent. La 11 a picat din nou... sa vad cat doarme. Fug la treaba!

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
si eu repede la cafeaua Muraturicii,multumim!
Eu obosita tare,are Mattia un program in ultimul timp de-mi vine sa ma impusc.se trezeste pe la 5 -5.30 si sta vreo jumatate de ora-o ora treaz.Eu cu ochii inchisi sa nu zboare somnul,dimineata ma trezesc mai obosita decat m-am culcat
Fleur,ma bucur ca a fost ok prima zi munca-cresa.Asa este,cred ca mai greu ne este noua decat celor mici.
Muraturica,eu i-am aratat lui Mattia cum se face(am baut din canuta lui)iar el s-a prins foarte repede ce are de facut.
Azi vreau sa ies in parc cu copil si catel,sper sa nu vina ploaia..

Lml I de Ile!

Zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Fleur , ma bucur ca va acomodati incet , incet . Eric este super tare !!! Sa-l fereasca racelile ! Si eu o sa-i dau lapte de vaca cam tot de la 1 an . Are socra-mea o vaca strong

Tammys , poate ne mai spui cate ceva despre voi , cred ca timpul tau " costa " . Pup gemenasii

Eu ii dau lui Andrei iaurt Olympus cu 10 % , ii place , i-am dat si branza cu mamaliga si o lingurita de smantana , a mancat . Smantana de la Muller .

Carmen sa stapaniti sanatosi noua achizitie

A inceput si Andrei in sfarsit sa vorbeasca ( mare teama aveam ) dar ce motor are la vorbit . El a inceput cu toate o data ba-ba , bu-bu , da-da , ma-ma .. fara ta-ta , tata nu-i asa de important , il vede cam putin

In rest suntem bine , doarme bine , mananca bine .

Singura problema , are ochii cam rosii si este cam incercanat . Trebuie sa ajung urgent cu el la doctor

Miel de cand au voie oare ? Acum de Paste o sa poata manca ? Andrei o sa aiba 10 luni implinite .

Va pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Edit - ciorbita de stevie a fost yummy si pentru Eric :)

Mergi la inceput