Administrare site

Administrare site | Autor: dana d

Link direct la acest mesaj

Caut o solutie pentru auto-administrarea nunui site. Am un site administrat de niste tipi de la Oradea, vreau sa-l iau de la ei si sa-l dau alcuiva din Buc care sa-mi faca niste modificari gen magazin on-line si apoi sa-mi dea posibilitatea sa fac eu modificari in el (preturi, produse). Stie cineva cum pot transfera sit-ul si unde gasesc o persoana priceputa la un pret cat mai mic pentru operatiunea asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana d

Am un site administrat de niste tipi de la Oradea, vreau sa-l iau de la ei si sa-l dau alcuiva din Buc


Te referi la domeniu, continut sau host?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru partea de modificare (dezvoltare) a site-ului actual trebuie sa iei legatura cu firme de proiectare/dezvoltare web insa nu vad de ce trebuie sa fie din Bucuresti? Sunt multe oferte si preturi variate ceea ce inseamna ca este suficient sa iei legatura cu firma care ti se pare cea mai avantajoasa pentru raportul calitate/pret.
Cat despre hosting depinde unde ai acum hostingul dar si aici sunt oferte variate de la free la pe bani. Iarasi depinde ce decizie vrei sa iei.
Cat despre posibilitatea de actualizare online de oferte/preturi altele depinde de cum este facut siteul deci cei care il vor reproiecta si de hosting daca admite sau nu anumite functionalitati.
Domeniul ramane acelasi nu ai cum sa-l modifici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu l-ai schimbat si l-ai cumparat si pe ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mai sa nu facem confuzii. Ai avut un domeniu ex. www.domeniulmeu.com ai avut atasat acestui domeniu un site.
Apoi ai cumparat alt domeniu www.domeniulmeu.ro si ai mutat siteul pe noul domeniu. Dar domeniul www.domeniulmeu.com nu l-ai putut schimba pe www.domeniulmeu.ro ok?
Ai cumparat efectv doua domenii www.domeniulmeu.com si apoi www.domeniulmeu.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E clar nu intelegi.

Ok

deci numele sau sintagma "domeniu" se foloseste la orice denumire acceptata de genul www.XXX.YYY
unde XXX este un sir de caractere
si YYY este o terminatie acceptata de genul com info ro hu, org
Tot siirul acesta UNIC www.desprecopii.com este nemodificabil si in proprietatea cuiva daca a fost cumparat acest domeniu.
www.desprecopii.ro este tot un domeniu dar alt domeniu si nu are nici o legatura cu www.desprecopii.com - cel mult asemanarea partii mediane. Dar al t domeniu unic.
Un proprietar poate cumpara anumite domenii (daca nu sunt deja cumparate) insa nu le poate modifica pe cele existente ca sa fie altfel.
Daca am cumparat www.desprecopii.com acesta este unic si pot sa vreau eu pana la luna si inapoi sa modific stiti eu nu vreau www.desprecopii.com ci de maine in locul lui vreau sa fie modificat in www.desprecopii.ro . No way asta nu se poate Ok?
Daca vrei in afara de www.desprecopii.com si un alt domeniu de ex. www.desprecopii.ro acesta trebuie cumparat daca nu este deja cumparat de altcineva. Daca vrei si www.desprecopii.info desigur trebuie cumparat daca nu este deja cumparat de altcineva.
Ca la oricare dintre ele asociez un site diferit sau acelasi site ese deja altceva dar se poate orice combinatie.
Ca aceste siteuri sunt depozitate pe un server sau altul iarasi este altceva dar se poate.
E mai clar acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Atunci ce sens are sa spui 'Domeniul ramane acelasi nu ai cum sa-l modifici.' ??


siteulmeu.com sau siteulmeu.oricealtceva nu e legat pe viata de domeniul respectiv, se poate face modificarea, cu chletuielile de rigoare.





"You only live once, but if you live right, once is enough."

A siteului da, dar nu a domeniului.
Eu am spus ca nu poti modifica numele de domeniu pentru unul cumparat.
Adica www.desprecopii.com nu pot sa-l modific in www.desprecopii.org
Siteul sigur ca se modifica e normal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Sit-ul nostru e doar pentru promo, are si un tabel cu o lista generala de produse si preturi dar doar cu titlu informativ. Nu se poate comanda on-line, se poate doar lua contact cu proprietarul, telefonic sau la adresa si cumpara direct. Domeniul nostru e .ro, conteaza ca e cu ro sau cu com? Vrem sa apara mai in fata in motoarele de cautare, cu ani in urma, cand l-am facut, iesea primul sau al doilea, intre timp au aparut multe altele iar noi nu ne-am mai preocupat de partea asta si acum am constatat ca nici nu vin clienti din mediul on-line si nici nu mai aparem in google. daca-mi este permis va spun care e sit-ul fara sa se inteleaga ca-mi fac reclama doar vreau niste pareri despre cum arata si cum ar fi de preferat sa arate (baterii-auto). Am fost printre primii in domeniu deci am prins o denumire foarte simpla si clara, numai ca de 7 ani nu am modificat aproape nimic la el si mie acum mi se pare cel putin demodat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Putem discuta pe privat daca doresti.
Inteleg ce spui si ce ai dori.
Se poate rezolva ceea ce vrei.

Mergi la inceput