Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

eu nu contest ca nu e si lumea de vina.Stiu ce spui tu, Iulia. Da' eu ca pacienta care sunt civilizata ce vina am ca sa merg in mizeriilor altora? Ghinion? Si sa inghit galusca si eventual, sa merg cu masca de gaze si un domestos si perie de buda dupa mine? Iau un taxi si dau o fuga acasa? Mai iau in calcul si pe aia carora li se fac niste clisme nu mai zic cum, cand control fizic cam ioc! sau pe aia operati fresh, care abi se taraie pana acolo, si cireasa nu e doar ca tre sa faca yoga ca sa rezolve treaba, mai fac si flick- flackuri ca sa nu se murdareasca, sa nu reactioneze de scarba...
Eu nu uit si n- am sa uit veci! cum si eu operata la randul meu, alergam noaptea pe coridoare in disperare, dupa niscaiva personal la job, dar care ca sa vie si sa o ajute pe o tanti cu operatia descusuta Si cand in final am reusit sa aduc pe cineva, ne- o reteaza scurt, ca ramane asa pana dimi, ca n- au pansament Plus treaba ca te tinea in curent noaptea si ziua sedeam in sauna duhnitoare...ori ca o plimbau pe o tanti internata in miezul noptii, senila clar, care avea un dictai carnatzul in gura, atarna pe piept, era intreg, adus de fiu, ca ea cerea incontinent mancare, si ea fiind lasata pe mainile alora, asa au plimbat- o cu scaunul, imbracata in furou si cu alimentul penduland pe tiata lungimea lui Sau cum sa uit ca, pe langa patul alunecos, de ma sprijineam cu picioarele de tablie in chinurile taieturii, mai ne fac showul de la miezul noptii in salon, lights please!( tocmai incercam sa dormim fiecare cu buba ei), gratis, varand o batranica fresh decedata, ca sa o spele taman in mijlocul salonului nostru! Deci adusa de p'in alte parti, nici macar nu decedase la noi in salon, nu ne era" colega". Si cand stiu lucrurile astea ca om mare, apai cum pot sa stau macar o secunda linistita, sa nu fiu isterica justificat, cedandu- mi copilul acolo?
si da, fac diferente crase intre pacientii mai lipsiti de unele si ceilalti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

aaa, plus tanti cu mopul si cu..mopul( ca la fel de ingalata arata si carpa/ tifonul de sters praful )pe langa campurile sterile, liftierul care iti cerea cu tupeu bani, tigari sa te ia in lift...branule neschimbate la timp, dar nici sa zica sa le dai tu dc ei nu au, ca de- aia te ustura pana la lacrimi cand toarna prin ele tratamentul, tratament neutilizat, furacit de asistenta de la tine, pt pila ei...un copil cum se descurca in de- astea? Si cum sa nu iti fie frica sa nu se repercuteze ceva de genul asupra lui, dc le zici ceva de" bine" ori chiar sa indraznesti sa nu le dai, macar la inceput, ca doar nu stii care- i om si care- i caine, ca nu dormi cu ei acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui alyx


Urata si inacceptabila atitudinea asustentei si a intregului personal medical despre care ai povestit tu.

Pe de alta parte, se pune intrebarea tu de ce nu ai reactionat in acel moment? De ce nu i-ai atras atentia acelei asistente ca e o mare nesimtita sa spuna ceea ce a spus? De ce nu ai facut o reclamatie impotriva ei? De ce te-ai rezumat doar sa-ti crape obrazul de rusine?

Mie nu mi se pare ca Xio nu crede povestile urate din spitale ci doar incearca sa spuna ca trebuie actionat atunci, pe loc, trebuie luata atitudine nu doar o simpla revolta pe forumuri.

alina

Nu trebuie sa-i fac eu educatie unui adult care e personal medical - deci scolit si la munca nu in timpul liber.
Stiu ca am mormait ceva de genul "eu n-as vorbi asa despre nimeni" - dar nu mi-a pus mintea cu ea.
Asa cum nu m-am apucat sa ma cert cu fiecare femeie de servici care la 6 dimineata intra in salon mama si copilul si izbea usa de pereti si zbiera spre capatul coridorului diverse.
Cine are timp si energie sa faca educatie personalului din spital, treaba lui.
Nu am auzit doar eu usa trantita si strigatele pe coridor.
Eu insa nu ma apuc sa suflu in morile de vant - ma depsasesc si accept asta.
In schimb, am incercat sa ma port civilizat cu cei de langa mine, pentru asta sunt eu responsabila.

Poate ca sunt multe persoane care se simt Xena cea puternica - eu nu sunt si nici nu vreau sa fiu.
In plus, am avut nefericita experienta de a nu primi tratamentul pt ca nu am cotizat la seful de sectie si la asistenta (2 ani inainte).
L-am gasit pe medicul meu la telefon (care-si permisese sa ma interneze noaptea pe sectia respectiva...) si el a stat langa patul meu pana am primit toata medicatia - antibiotic, cu 2 ore intarziere.
Deci - medicul stia foarte bine ce se intampla.
In plus.. pana la externare s-au straduit atat asistenta respectiva cat si seful sectiei sa ma sicaneze si sa ma intimideze continuu.
Daca ma trimiti la nu-sh ce colegiu sa fac reclamatie, spun frumos "nu mersi" pentru ca am atatea altele de facut.

Personalul medical nu trebuie sa se comporte civilizat de teama sactiunilor ci pentru ca sunt oameni educati care lucreaza cu oameni bolnavi.

Parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Oana, oricat de trist suna, sa stii ca multi se comporta civilizat doar din cauza sanctiunilor.
Ne uitam cum in occident oamenii sunt amabili si draguti si ne miram. Ne miram degeaba, daca si la ei ar fi durere la basca si regulemente doar pe hartie, crede-ma ca nu ar lua nici ei premiu la empatie.

Ca sa intervii cand celui de langa tine i se face o nedreptate sau i se aplica badaran jigniri nu inseamna ca joci rolul Xenei. Nu e corect sa punem problema asa

Cat despre femeile de servicu : din tot salonul nu s-a plans nicio mamica? De ce??
Apoi ne miram ca nu se schimba nimic. De ce s-ar schimba? Pare ca nu deranjeaza pe nimeni cu adevarat....

Cum te-au sicanat si intimidat seful sectiei si asistenta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Citat:
citat din mesajul lui alyx


Urata si inacceptabila atitudinea asustentei si a intregului personal medical despre care ai povestit tu.

Pe de alta parte, se pune intrebarea tu de ce nu ai reactionat in acel moment? De ce nu i-ai atras atentia acelei asistente ca e o mare nesimtita sa spuna ceea ce a spus? De ce nu ai facut o reclamatie impotriva ei? De ce te-ai rezumat doar sa-ti crape obrazul de rusine?

Mie nu mi se pare ca Xio nu crede povestile urate din spitale ci doar incearca sa spuna ca trebuie actionat atunci, pe loc, trebuie luata atitudine nu doar o simpla revolta pe forumuri.



Nu trebuie sa-i fac eu educatie unui adult care e personal medical - deci scolit si la munca nu in timpul liber.
Stiu ca am mormait ceva de genul "eu n-as vorbi asa despre nimeni" - dar nu mi-a pus mintea cu ea.
Asa cum nu m-am apucat sa ma cert cu fiecare femeie de servici care la 6 dimineata intra in salon mama si copilul si izbea usa de pereti si zbiera spre capatul coridorului diverse.
Cine are timp si energie sa faca educatie personalului din spital, treaba lui.
Nu am auzit doar eu usa trantita si strigatele pe coridor.
Eu insa nu ma apuc sa suflu in morile de vant - ma depsasesc si accept asta.
In schimb, am incercat sa ma port civilizat cu cei de langa mine, pentru asta sunt eu responsabila.

Poate ca sunt multe persoane care se simt Xena cea puternica - eu nu sunt si nici nu vreau sa fiu.
In plus, am avut nefericita experienta de a nu primi tratamentul pt ca nu am cotizat la seful de sectie si la asistenta (2 ani inainte).
L-am gasit pe medicul meu la telefon (care-si permisese sa ma interneze noaptea pe sectia respectiva...) si el a stat langa patul meu pana am primit toata medicatia - antibiotic, cu 2 ore intarziere.
Deci - medicul stia foarte bine ce se intampla.
In plus.. pana la externare s-au straduit atat asistenta respectiva cat si seful sectiei sa ma sicaneze si sa ma intimideze continuu.
Daca ma trimiti la nu-sh ce colegiu sa fac reclamatie, spun frumos "nu mersi" pentru ca am atatea altele de facut.

Personalul medical nu trebuie sa se comporte civilizat de teama sactiunilor ci pentru ca sunt oameni educati care lucreaza cu oameni bolnavi.

Parerea mea

mami de (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor


Si atunci,la ce bun sapovestesti toate acestea pe forum? La ce ajuta sau cui folosesc?
Ideea e ca in loc sa ne plangem sub confortul anonimatului pe diverse forumuri mai bine am lua atitudine pe prblemele concrete, la momentul oportun.
Eu una, din fericire pentru mine, recunosc ca nu am prea avut nevoie de spitale sau doctori.
Dar in momentul in care am asteptat cu copilul de o luna pe holul spitalului, timp de o ora si ceva, pentru a i se face sreening audio, crede-ma ca am avut foarte multe de spus doctorului cand a binevoit sa apara la cabinet. Si ghici ce? Nu m-a dat afara chiar daca am ridicat tonul si i-am explicat clar ca un copil de o luna nu trebuie tinut in curent pe holul spitalului. I-a facut copilului consultul necesar si cam atat. Nu m-a intimidat, nu m-a batut, nu m-a dat afara.

Sora mea de cate ori a stat cu copiii internata in spital, dupa ce s-a saturat sa tot cotizeze mai mult degeaba, a devenit razboinica. Si-a scos ghiarele si s-a facut auzita de toti cei care trebuiau sa auda. Si nu a dat-o nimeni afara din spital si nici nu i-au facut zile fripte. ba din contra, asistentele si infirmierele chiar se miscau mai repede dupa ce a facut cateva vocalize si a anuntat ca doreste sa faca niste reclamatii scrise.

Concluzia: degeaba ne plangem pe forumuri daca atunci cand ne confruntam cu problema reala nu facem nimic din ceea ce propovaduim pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

da, toti trebuie sa luam atitudine. Daca am lua toti atitudine, poate ca s - ar misca ceva. Dar trebuie toti safacem asta! Dar eu nu judec pe aceia care fac altfel, caci ii inteleg, sunt oameni. Noi acolo mergem fiind vulnerabili, mergem ca sa primim ajutor, pt noi sau pt cineva drag noua. Ori eu nu inteleg de ce Doamne iarta- ma! aleg unii ca salucreze acolo, absolut lipsiti de empatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

da, toti trebuie sa luam atitudine. Daca am lua toti atitudine, poate ca s - ar misca ceva. Dar trebuie toti safacem asta! Dar eu nu judec pe aceia care fac altfel, caci ii inteleg, sunt oameni. Noi acolo mergem fiind vulnerabili, mergem ca sa primim ajutor, pt noi sau pt cineva drag noua. Ori eu nu inteleg de ce Doamne iarta- ma! aleg unii ca salucreze acolo, absolut lipsiti de empatie?

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Din punctulmeu de vedere nu lipsa empatiei este problema ci lipsa profesionismului. Pentru ca eu consider ca profesionismul exclude din start comportamente neadecvate, atitudini jignitoare, delasare, indiferenta, nesimtire sau mai stiu ce alte tare.
Nu poti pretinde doctorilor si asistentelor sa fie empatici cu absolut toti pacientii care le trec prin maini (nu cred ca este omeste posibil asa ceva), dar le poti pretinde sa fie la fel de profesionisti cu absolut toti pacientii.
Deci eu consider ca lipsa profesionismului trebuie sanctionata, nu lipsa empatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

eu ma refeream la motivatia care te face sa imbratisezi o anume meserie. Ori lucrul cu oamenii bolnavi cere si omenie, empatie, nu e ca la mesterit robotzi, cosuri de nuiele etc. Nu includ pe tanti x care vrea sa efectueze minimul ramas ca sa se pensioneze si care ar trebui vazuta de un sef " profesionist " din spital, ac face mizerii atat cat poate, de la nivelul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Oana, oricat de trist suna, sa stii ca multi se comporta civilizat doar din cauza sanctiunilor.
Ne uitam cum in occident oamenii sunt amabili si draguti si ne miram. Ne miram degeaba, daca si la ei ar fi durere la basca si regulemente doar pe hartie, crede-ma ca nu ar lua nici ei premiu la empatie.

Ca sa intervii cand celui de langa tine i se face o nedreptate sau i se aplica badaran jigniri nu inseamna ca joci rolul Xenei. Nu e corect sa punem problema asa

Cat despre femeile de servicu : din tot salonul nu s-a plans nicio mamica? De ce??
Apoi ne miram ca nu se schimba nimic. De ce s-ar schimba? Pare ca nu deranjeaza pe nimeni cu adevarat....

Cum te-au sicanat si intimidat seful sectiei si asistenta?


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

nu vreau sa te contrazic, vreau doar sa spun ca aici se invata din anul 1 de facultate empatia, studentii au in curriculum o serie de cursuri, care ii invata empatia, etica, cum sa interactioneze/reactioneze nu numai cu pacientii, dar si cu allied health. Ca ex din anul 1 fac DOCH courses, (determinants of community health) unde insotesc un medic/profesor in communitate, la clinici, acasa la pacienti, sunt pusi in tot felul de situatii care mai de care mai dificile, ei doar observa, dar si medicul ii observa pe ei. Au discutii apoi despre ce si cum...
O mare parte din nota care o primesc atat studentii cat si residentii se refera la modul de interactiune cu pacientul. La randul lor studentii si residentii isi evalueaza profesorii, si nu prea sa menajeaza o categorie pe cealalta.
Nu pot intra in detalii, din motive de confidentialitate, dar mai repede e un student in dificultate pentru comportament decat pentru note (unde si sunt f sever selectati, nu numai note, dar si interviu la care participa professor, student si psiholog)

Ah, si daca spuneti de salarii, va zic ca nu toti castiga bani de intorc cu lopata, ci doar decent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Maru, nici eu nu te contrazic.
E o diferenta uriasa intre modul in care e pregatit un cadru medical in Canada si modul in care e pregatit in Romania.(ma refer mai ales la partea de relationare cu pacientul)
Mai mult decat atat, nu se opreste tot procesul asta in momentul in care ai pus mana pe job. Procesul continua, deci daca tu, cadru medical ai un comportament ne-etic si badaran, esti sigur tras la raspudnere si platesti pentru ce faci.
Asta e diferenta.

Este foarte interesanta metoda voastra de a antrena empatia si de a o defini.


Mergi la inceput