Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Sa raspund si la "varianta" cu schimbarea spitalului... trebuie sa stiti ca, pe o raza de 140 km aprox. nu exista alt spital de pediatrie "mai bun" decat cel din Sibiu. Exista sectii de pediatrie la Cisnadie si probabil Medias, iar una din cauzele supraaglomerarii de zilele astea este inchiderea sectiei din Cisnadie pt ca unul din medici este in concediu de odihna (?!?). La Sibiu vin sa se interneze copii inclusiv din Alba si Valcea, iar unul din criteriile pentru clasificarea spitalului, ni s-a explicat de catre conducere, este ca un anumit procent, nu-l retin acum exact, sa fie "internari de pacienti din alte judete" asa incat, ca sa-l indeplineasca, uneori sunt nevoiti sa refuze internari de cazuri "mai putin grave" care se pot trata la domiciliu in Sibiu si sa interneze din judetele limitrofe... asta e tara in care traim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Am vazut si eu reportajele de la TV(pe B1Tv si ProTv)Pe pro mi s-a parut mai scurt si la obiect,chiar au precizat ca agitatia mamei era datorata refuzului medicului de a o interna impreuna cu copii.
Din pacate probabil,este un val de agitatie,facem publica povestea,dar rezolvare tot nu va avea...lucrurile vor merge la fel...cum se zice"Cainii latra,ursul merge"

Si,da..mama respectiva nu isi permitea "luxul" de a merge la alt spital,insa nici nu ar fi trebuit sa fie asta solutia intr-o tara ce se vrea civilizata.





Cris ,mami de pui nazdavan,Sebi ,www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Jucarii pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Stiu ca suna cinic, dar ar fi bine daca ar fi indrumata si invatata despre contraceptie, pt ca vad ca s-au mobilizat oamenii. Altfel iar un suflet nevinovat ar trai de pe o zi pe alta.


Are trompele legate odata cu cea de-a doua cezariana, daca nu ai citit. Medicul i-a propus asta si ea a acceptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu la radio am auzit povestea si da, este acuzata mama ca a venit agitata de acasa si de-aia s-a starnit scandalul. Asta era explicatia medicului care era intervievat la telefon.
In concluzie, tot mama e de vina, mai e putin sa vina sa o ancheteze pe ea ca a facut scandal la spital si a tulburat linistea publica. Si cam atat cu ancheta asupra medicilor si asistentelor, da de fiecare data, de altfel. Cate asistente si medici au fost sanctionate corespunzator in urma numeroaselor abuzuri in serviciu ??
Cat despre pacienti .. scapa cine poate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Oare cum ar putea fi mediat conflictul asta?
Ar trebui facuta plangere impotriva abuzului si mers pana in panzele albe...doar ca ar fi trebuit fotografii...

Mama agitata?Doamne ce parnaie ar merita medicii astia....da` spaga stiu s-o ia?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

este incredibil de fapt nu, nu este incredibil...e ceea ce stiam cu totii ca va fi...pai corb la corb nu scoate ochiul...iar pacientii de frica nu vor recunoaste nimic...adopta pozitia ghiocelul, ciocu' mic si pam-pam s-a rezolvat problema...pana la urma o sa aflam ce de fapt copiii nici nu au fost internati in spital, si ca toata povestea a fost nascocita de o minte odihnita....mi-e scarba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Atitudinea noastra corecta nu mi se pare aceea recomandata - culmea- de un medic de pe forum, anume aceea de a-ti lua copii in brate si a fugi la alt spital, ci aceea de a reclama pe cei care nu isi fac treaba ptr care sunt acolo, de a chema presa, politia si tot ce trebuie ,daca e nevoie. Nu sa luam pozitia ghiocelului si sa plecam umiliti in alta parte. Cine-mi garanteaza mie ca la spitalul Y sunt mai bine tratata ? In Bucuresti eu stiu 2 spitale mari de copii, la o distanta destul de mare unul de celalalt, in care, in ambele astepti cel putin 2 ore la urgente.
Si aici discutam de oameni simpli care vin cu salvarea, sau cu autobuzul, taxiul si nu e tocmai simplu ca la miezul nosptii sa bati la usile a 3 sau 4 spitale pana gasesti unul care te trateaza bine, cu copilul bolnav in brate. Sa fim seriosi, nu se face asa ceva. Cand ajungi in sfarsit sa ti vina randul la primul spital, ar trebui sa rasufli usurat ca de acum copilul e in siguranta, nu stau sa incerc daca ma primeste, daca o avea chef doamna doctor si de mine, ca nu am plicul la fel de gros ca altii.
Doamne, e incredibil despre ce discutam aici, cum am ajuns in asemenea hal ,parca e din ce in ce mai rau. In loc sa ne mai europenizam si noi, sa ne mai civilizam, ne afundam si mai mult in noroi . Din pacate, la cum gandim chiar aici pe acest forum, nu se va schimba nimic. Solutia e sa ai bani, sa iti faci asigurare la un spital privat, iar daca nu ai, dormi pe jos intr-un spital de stat si risti sa mori din lipsa de tratament. Asta e lumea treia.



Anda, este adoua oara cand te iei de mine, vrei sa imi spui ceva sau e doar din plictiseala?
Intreb pt ca este a doua oara cand tu intepretezi ce spun eu dupa cum ai tu chef.

Sa iti explic, ca nu ai inteles:
1. Cand mergi la un spital si ti se spune ca ai tai copii vor dormi pe jost pt ca nu sunt paturi, si te uiti cum asistenta si infirmiera iti lovesc copilul, il iei in brate, in spinare si pleci din spital. Stii tu, plangere poti face si fara sa iti lasi copilul acolo.
Si da, de la un medic vine sfatul ca atunci cand i se cer bani unui pacient de catre medic, sa faca plangere si sa mearga la alt medic, ca sunt destui.
Nu sa adopte pozitia ghiocel, sa dea plicul si dupa aia sa se planga pe forumuri ca oh, nu se poate face nimic.
Se poate face, dar trebuie sa faca cineva asta, sa se implice.
Si la spitalele din Germania daca nu mai este loc pe sectie te duci la alt spital, nu stai sa dormi pe jos.
Logic, de altfel.
Si este vorba tocmai despre a NU mai adopta pozitia ghiocel, ca a fost folosita destul pana acum. Este vorba despre a reactiona.




In legatura cu ancheta, din moment ce toti martorii spun ca nu au fost loviti copiii, este ridicat un semn de intrebare daca mama spune adevarul sau nu. Au copiii vreun semn?
Daca nu, evident ca nu o sa fie sanctionate niste pers. fara dovezi.
Nu am inteles de ce sunt semne de intrebare cand se spune ca medicul din cisnadie e in concediu...n-are dreptul??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

In legatura cu ancheta, din moment ce toti martorii spun ca nu au fost loviti copiii, este ridicat un semn de intrebare daca mama spune adevarul sau nu. Au copiii vreun semn?
Daca nu, evident ca nu o sa fie sanctionate niste pers. fara dovezi.
Nu am inteles de ce sunt semne de intrebare cand se spune ca medicul din cisnadie e in concediu...n-are dreptul??




nu ti se pare "normal" ca martorii sa nu recunoasca nimic: sunt colegii asistentei sau pacienti care sunt internati in acel spital si care de frica urmarilor tac.
nu cred ca semnele de intrebare s-au pus in legatura cu are sau nu dreptul dr la concediu, ci in legatura cu faptul ca se inchide un spital din aceasta cauza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
In legatura cu ancheta, din moment ce toti martorii spun ca nu au fost loviti copiii, este ridicat un semn de intrebare daca mama spune adevarul sau nu. Au copiii vreun semn?
Daca nu, evident ca nu o sa fie sanctionate niste pers. fara dovezi.
Nu am inteles de ce sunt semne de intrebare cand se spune ca medicul din cisnadie e in concediu...n-are dreptul??

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Asta e ca atunci cand ne-au convins pe mine si pe sora-mea sa nu spunem la parinti ca mi-au dat diazepam si am dormit o zi jumate. Ma intreb ce argumente au folosit la convingerea pacientilor. Ca la mine a fost "Uite n-ai patit nimic, ai gasit tu pastiluta asta pe aici si ai luat-o. De ce sa mai ingrijoram parintii? Daca se supara pe tine si te pedepsesc?"
Nu ma mira ca intr-un mediu controlat 100% de ei nu gasesc nici un martor care sa confirme povestea copiilor.

Mergi la inceput