Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mie mi-i se pare tare aiurea ca se da vina pe mama ca nu a dus copii la alt spital. Adica sa stai sa te tot plimbi cu copilul bolnav pe drumuri din spital in spital pina dai de unul in care asistentele sunt oameni... Hmm.... si propunerea asta vine si din partea unui doctor. Bravo!

E bine de voi ca aveti resursele financiare si umane sa schimbati spitalul cind nu va place ceva. Dar din cite inteleg de pe blog, femeia aia nu stie sa scrie, deci ma indoiesc ca ar avea permis de conducere si bani de masina sau taxi sa se plimbe de colo colo. Si ca ea sunt precis multi alti parinti.

Orice om in Romania ar trebui sa primeasca in orice spital ingrijire omeneasca pt boli care nu pretind o aparatura sau doctori speciali si nu sa trebuiasca sa se plimbe de colo colo din cauza de asistente acre si regulament ramas de pe vremea evului mediu medical. Aici e problema si nu la mama!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

DIn cate inteleg eu, principala vinovata e mama!!! Pentru ca nu citeste mai mult, pentru ca nu are bani sa se duca din spital in spital, pentru ca nu a ales cu grija spitalul si doctorul! Exact ca la subiectele despre invatamant in care parintii sunt de vina ca nu fac ei ce ar trebui sa faca scoala! Daca Doamne fereste copilul meu pateste ceva, fug cu el la un spital de urgenta apropiat cu speranta ca acolo primeste ajutor. Nu intru pe net, nu am telefonul domnului Arafat, nu trec pe la banca sa scot mii de euro. Daca niste nenorociti de medici si de asistente nu isi fac meseria, eu sunt de vina pentru asta??? Scrie in fisa unei mame ca trebuie sa fie plina de bani, cu tupeu, cu cunostinte medicale, razboinica, agresiva, diplomata si cu palma grea??? Unui om simplu ajunge sa-i moara copilul pentru ca nu are aceste capacitati de supravietuire in jegul asta de societate in care traim?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

viviana, tocmai de asta am pus si eu intrebarea "ce ati fi facut in locul mamei?" - credeam/speram ca se observa devierea...dar....


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)



Giulia, nu este nici o deviere. S-a postat un link si era evident ca vor exista pareri diferite.
In Romania nu esti obligat s amergi la medicul X. Din fericire ai posibilitatea sa alegi.
Daca un medic iti cere bani te duci la alt spital.
Dupa cum a scris cineva, ai mai multe posibilitati. Bineinteles ca datul plicului, adica inchisul ochilor este cea mai usoara. Nu te implici cu nimic si ai si scuza ca altul e porc si tu n-ai avut ce face.
Sunt cazuri in care ca sa faci ceva e mai dificil, dar nu imposibil.
Rare.
Majoritatea e consitutuita de celelalte, in mare din cauza presei si a povestilor.
Dar pana nu se desteapta toate partile (politicienii, cadrele sanitare si pacientii, apartinatorii) nu se rezolva nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

oarecum

Citat:
P.S: imi permit sa ma indoiesc de sedarea tuturor copiiilor de pe sectie ca sa doarma asistentele, intr-un spital din Romania unde nici leucoplast nu este, da' mai sedative sa dai la un spital intreg.


E trist daca un medic gaseste acest unic argument in favoarea ideii ca nu ar fi fost sedati copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Xio, nu sunt de acord, daca un medic te trateaza prost, daca asistentele au comportament abuziv si lipsit de profesionalism, nu sa iei copilul si sa pleci cu coada intre picioare e solutia...Dimpotriva, trebuie sa faci ceva, sa ii reclami superiorilor(inclusiv un director de spital are superiori, si nu e pe mosia personala ca sa faca el legea), sa iti ceri drepturile clar si raspicat.Eu am lucrat ani in sistem, ca asistenta pediatra si nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa fac a mia parte din ce citesc pe aici, nici mie si nici colegelor mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mi se pare revoltatoare panta pe care a ajuns discutia- sa fie blamata mama! Pentru mama asta s-a cerut ajutor pe FB de cateva zile caci iata cum locuieste cu cei doi copii: http://www.jocurban.ro/2013/03/acasa-la-lavinia/
Datorita conditiilor "minunate", in care cei 3 sunt nevoiti sa stea cu geamurile deschise sa nu moara de mirosul de statut, copiii au facut pneumonie si acum tot mama e sucita pe toate partile, incepand cu:"da' de ce i-a lasat acolo?!" Ei nu zau, trebuia sa-i trambaleze inapoi, cu pneumonie, in chichineatza aia a lor insalubra si friguroasa...Cica "de ce nu i-a dus altundeva?!"- pai tocmai ce-i dusese de la Cisnadioara sau cum, la Sibiu, vroiati s-o ia la pas spre Targu-Mures sau ce anume ati fi facut voi mai mult? Femeia aia nu are barbat sa sara la 2 noaptea din pat pentru ei, nu are plicu' cu euroi, nici macar nu stie sa faca o plangere scrisa...bine ca nu s-a zis ca vinovati sunt pana la urma copiii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Oricum au anuntat acuma la Tv ca s-a deschis o ancheta la spitalul de pediatrie din Sibiu.

Pfui! Ce bine ca mama nu e anchetata. A scapat.

Dragele mele, nicio mama responsabila nu se plimba din spital in spital, neinsotita de cineva care ar putea acorda prim-ajutor, cu copiii avand temperatura, care abia respira, simtindu-se rau si nestiind daca peste o ora, doua, le va fi mai rau.
Da, stiu, in judetul Sibiu sunt o gramada de spitale, la o aruncatura de bat unele de altele.
Si Mediasul e aproape, in fond, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Un user a intrebat ´´si ce ai fi facut tu in locul mamei?´´
Iar alt user(useri, ca au fost 2) au raspuns ca ei ar fi schimbat spitalul. Deci ei.
Cred ca raspunsul e just in contextul asta.

Pe primele pagini nu stia nimeni in ce conditii traieste femeia respectiva si nici ca are dificultati la citit si scris.

Si da, unele mame nu ar putea sa isi lase copiii in spital singuri, urland si tipand, pe mana unei doctorite care iti vorbeste in doi peri si tipa la tine. De aici si reactiile.

Nu o blameaza nimeni pe mama personal. Discutam despre un precedent, adica lipsa de reactie in fata unui abuz. Cum adica sa ti se ia copiii din mana si sa fie dusi undeva unde tu nu ai acces??? Cum sa nu dai de pamant cu cel care face asta??? Cum sa nu reclami?

Si la intrebarea topiclului, adica ´´in ce lume traim´´- pai fix in lumea asta in care tratam abuzurile ca pe ceva normal, ne enervam, amenintam, apoi ne calmam de frica.

Acum stim ca s-a luat atitudine. Si asta e un lucru de laudat
Ba chiar aceasta mama semi-analfabeta poate deveni un model pentru alte mame care tac si inghit magariile.
In ciuda simplitatii sale, a inteles cat de importanta este o reactie.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Off topic
Viviana, atitudinea medicului respectiv este fix ceea ce spuneam la alt subiect despre ´´ a da in cei mai slabi´´.
Nu cred ca doctorita si-ar fi permis sa vorbeasca asa unei mame cu mai multa educatie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO




In Romania nu esti obligat s amergi la medicul X. Din fericire ai posibilitatea sa alegi.
Daca un medic iti cere bani te duci la alt spital.
Dupa cum a scris cineva, ai mai multe posibilitati.


Adica daca ajung in urgenta si se poarta mizer cu mine pot sa alg alt medic? Sau alt spital?

Cand a venit salvarea pentru bunica-mea cu AVC mi-au spus "o ducem la Pantelimon" (care este o nenorcire de spital) am spus ca nu si mi-au replicat ca in alta parte nu se poate, decat acolo (ca de ei apartinem). Daca nu vrem sa semnam ca refuzam tratamentul si ei pleaca mai departe. Ce puteam sa fac? Sa aleg ce?

Eu nu vreau sa am o relatie de iubire cu cei care ma trateaza ci o relatie de respect.

Mergi la inceput