Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui monalac

Cand l a muscat de cap pe fi miu(4 ani) cainele si am fost la G Alexandrescu sa l coasa,l au luat intr o camera separata pt a l coase,iar mie mi au interzis sa intru.Imaginati va ce a fost in sufletelul lui cand s a vazut acolo,singur,iar doua zdrahoance de asistente aproape s au suit pe el,ca sa l tina(mi a povestit copilul apoi ca alea il sufocau)...Si nu stiu cu ce spray anestezic i au dat,dar cu siguranta n au asteptat sa si faca efectul,pt ca imediat am auzit copilul urland.....,un urlet care nu se mai termina...De ce nu mi au permis sa intru cu el sa l linistesc?Cum s a simtit el singur,acolo,fara mami,dupa ce deja era speriat si marcat de muscatura cainelui?Daca va mai povestesc ca apoi,la Bals,a fost trezit din jumatate in jumatate de ora pt a i se face injectii,in total vreo zece,aveti tabloul complet....


Exact aceeasi experienta am avut eu cu fi-mea care la 2 ani si ceva a cazut cu fatza de asfalt (alerga) si si-a spart buza. Tot la Gr. Alexandrescu am ajuns si cusutul ranii s-a facut in spatele usilor inchise. Nu auzeam decat urletele ei. Nu mi se pare absolut deloc in regula sa nu lasi parintele sa stea langa copil atunci cand este nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:


Monalac unde sunt acum maocup si de cazurile de pediatrie. Unii copii urla efectiv chiar dc nu le faci nimic. Sunt de fapt la fel ca adul#539;ii, unii urla de la o injec#539;ie iar al#539;ii sunt opera#539;i pe viu aproape f#259;r#259; s#259; spun nimic.
Deci copilul t#259;u a fost muscat de caine si suturat?? Ca in mod normal nu se sutureaza, iar dc e mare plaga se f#259;ceau anestezie locala injectabila sau cu anestezie generala, nu cu spray.
Aici dc vor copiii pot fi înso#539;i#539;i de un p#259;rinte dc nu se opresc in sala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

O doctorita pediatra care mi-e tare draga imi spune: "nu inteleg de ce, inainte de recoltarea de sange pt analize, unii parinti le spun copiilor ca "nu le face nimic". Ba da, le face, le ia sange. Si copiii vin increzatori in mama si tata, ca nu le face nimic, si cand vine asistenta cu acul, plang si se sperie, evident. Eu le spun copiilor ca am o albinuta care ii inteapa putin sa le verifice sangele, ca ii va pisca un pic si ca le va trece imediat".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Xio,plaga a avut trei copci,dar a fost f adanca,cainele fiind de talie mare si avand coltii pe masura.EU n am zis ca nu i au dat cu spray,ci ca n au asteptat sa si faca efectul,pt ca mai aveau un caz in urgenta,un copil ars pe maini.Si crede ma ca mi cunosc copilul,ii cunosc plansul.urla de durere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Monalac, durere evident ca a simtit, ca doar nu a fost adormit. Deosebirea dintre copii si adulti e ca la primii degeaba le spui ca doar acum cand bagi acul sau cand faci nodul, ca nu inteleg ideea. Alte metode nu s-au descoperit pana acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui principe

In Venezuela la fel se procedeaza.Am avut doua experiente cu anestezie generala si baiatul meu a adormit in bartele lui taica sau si la fel s a trezit.si cand se ia sange tot tatal al tine in brate.si la nebulizari.Toate actiunile constiente a unui copil sunt in prezenta parintelui,se desprinde de parinte doar cand este inconstient.

ai sa ramai pentru totdeauana in sufletul meu,licuriciule..

Aham ...si aici la fel ...eu am intrat cu fiu-meu in sala de operatie si am stat cu el pana a adormit ...bine, tot a urlat, isteric ...am banuiala ca nici nu ma mai vedea, asa ca nu stiu cat de benefica e prezenta mamei ...poate sa fi fost mai linistit pe drumul spre sala, ca odata intrat acolo, cand a vazut toata aparatura s-a crizat.
Cred ca mai conteaza si varsta copilului ...fiu-meu avea 6 ani, la 6 ani prezenta mamei parca nu a mai contat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eu sunt de acord ca minciuna cu petrecerea nu a fost foarte traumatizanta. Cunosc un caz in care mama a explicat copilului de 13 ani cum e cu operatia de apendicita, ba chiar i-a aratat si un filmulet pe youtube. Acum puteti sa va imaginati modul in care copilul a fost tarat catre sala de operatie. Si da, a vrut si ea sa fie cinstita cu copilul. Eu una as prefera sa fiu mintita inaintea unei operatii si sa stau linistita decat sa-mi petrec orele de dinainte intr-o spaima teribila ca vai ce ma asteapta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eram o data in urgente cand am auzit un urlet ascutit care mi-a ajuns pana in creier. Am scos capul pe usa si am vazut o doamna de vreo 30 si ceva de ani care la cum arata avea o luxatie de umar. Multi cu luxatie am vazut, la multi le-a fost repusa fara pic de anestezie, cu doar un 'au', femeia asta tipa de parca o hacuia cineva cu o sabie. Cand i s-a facut anestezia pe vena si i s-a redus luxatia evident ca urla ca din gura de sarpe cu toata anestezia si mai multa nu se da ca nu vrem sa moara. Ei, cand s-a trezit din anestezie fara dureri a inceput sa vorbeasca non stop, printre povesti ne-a intrebat daca e deja la loc umarul si cum s-a intamplat. Cand i-am spus ca a tipa a intrebat 'euuuuuu?????'.
O asistenta nu cunoaste copilul incat sa isi dea seama daca se va confrunta cu o cria de plans, urlete, tipete, tavaleli pe jos samd atunci cand v-a afla cum decurge operatia, asa ca incearca cea mai usoara si rapida varianta, ca nu are jumatate de ora la dispozitie cu fiecare. Unora le convine aceasta poveste, altora nu. ASta e. Daca nu i-a convenit mamei putea sa ii spuna asistentei frumos. Ea nu a faccut nimic in schimb.
P.S: sa nu mi se mai spuna ca iau apararea medicilor, ca la sf. scrie femeia respectiva ca nu are ce sa le reproseze. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

XIO - din nou imi pari a trai intr-un univers paralel.

De unde si pana unde plesnitul peste fata la trezitul din anestezie?
Adica pe bune, pe copila mea (2 ani) n-a plesnit-o nimeni - atat mai lipsea, s-a trezit la mine in brate.
A fost operata de strabism - si i-am explicat (la 2 ani) toate: cum o sa-i ia sange, cum o sa plece cu asistenta (care la toti le spunea ca ii duce sa le faca poza... ) si o sa vina inapoi la mama. N-avea nici ea voie sa planga, dar nici nu a zbierat nimeni la ea sa nu planga - ii era rau, o durea de numa' si nu vedea nimic, la doar 2 ani.
A depins de mine - care am fost onesta si i-am spus ce se intampla - si de personalul care nu a bruscat-o, a fost foarte atent la nevoile ei - asa ca am putut trece peste minciuna pe care din fericire a uitat-o.

Am avut si eu anestezii generale - 2 - dar nu m-am trezit in palmi si urlete, habar n-am despre ce vorbesti, pe bune.

La dentist baietelul meu are o pb foarte mare - dinti sensibili - si nu l-am mintit niciodata - cateodata reuseste sa stea si sa-i curete cate ceva, alteori nu poate si gata... nu-l leg de scaun, nu-l amenint cu nimic pentru ca la dentist va merge toata viata si vreau sa o faca consimtit nu santajat/bruscat.

Serios Xio... decat sa vorbesti asa, mai bine ia un copilas de vreo 4 ani la tine, ocupa-te de tot macar o luna (pe post de mama) si dupa aia mai vorbim, mai ales ca tu te incapatanezi sa contrazici mame care au trecut prin tot felul de experiente numai cu ceea ce crezi si ai vazut/auzit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

OanaRusu, te por asigura ca fetita ta a uitat nu doar minciuna despre care vorbesti ci si tot ce i-ai povestit tu inainte despre operatie si amabilitatea personalului medical si faptul ca tu ai fost langa ea tot timpul si ca a durut-o de numa si tot. Totusi vorbesti despre un copil de 2 ani. E normal sa uite.
Eu am fost operata de strabism la 2 ani si 3 luni, pe vremurile de mult apuse, cand nu exista protectia copilului, protectia pacientului, grija de a nu traumatiza cumva opilul, forumuri si alte cele si te rog sa ma crezi ca nu-mi amintesc absolut nimic. Si nici traumatizata nu am fost si nu sunt.

Eu una cred ca merita citite cu atentie postarile lui Xio de la acest subiect, tocmai pentru ca prezinta si explicatii stiintifice si nefiind mama, poate fi putin mai detasata spre deosebire de noi care, mame fiind, avem impresia ca orice din lumea asta ne afecteaza,lezeaza si traumatizeaza uremediabil copii.

Mergi la inceput