Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu sutn toate roze aici, dar cum a spus si Buflea, ai de ales, ori platesti statului taxe mari , ori platesti asigurari mari...desigur ca nimeni nu vrea sa dea din buzunar dar vrea sa primeasca...

protectia sociala nu e egala cu "0".
de ex:
-daca faci sub 3800 pe luna(familei 3 persoane) ai asigurare medicala la copii aprope gratis($20/luna), cu $10/co payment

-daca faci sub ...nu stiu sigur parca 38,000/an...intrii la un alt plafon de taxe si platesti mult mai putin la stat....de fapt iei inapoi la taxe

-poti sa stai in somaj cred ca s-a ajuns la 2 ani,
-poti sa primesti bani pt mancare...nu mult, dar primesti
-la scoala copiii de low income au buss free, au lunch free..
toate astea sunt totusi ajutoare....nu mult...dar nu cred ca e lume care moare de foame.

-se ofera loan student si grants...am o prietena in NY...care face colegiul free(pt asistente)...are oferit grant...parca imi spuena ca ii plateste si benzina.

desigur ca nu bagam in calcul pe cei care eu datorii la credite...sau loan pt casa...acum doar nu o sa-ti plateasca statul prostiile facute.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Tocmai zilele trecute ziceau la stiri ca nu s la fel genericele :( Michelle.


Allinta,o fi cum zici tu.

Corina



eu din cate stiu sunt mai ieftine pt ca nu se mai platesc banii pe research, development, marketing...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Mai buflea, cu multe suntem noi de acord, dar cu "acerbizarea" asta a luptei pt supravietuire nu sunt de acord.

nu mi se pare normal sa lucrezi 2 joburi ca sa ai acces la ingrijire normala. Stii de ce? pentru ca sistemul ala e umflat de profiturile colosale din farma, si stiu bine ce vorbesc. de ce mama naibii sa-mi mananc viata si bucuria alergand intre joburi constant doar ca am am 2000 de dolari sa platesc un nenorocit de implant dentar, de ex? Implanul ala NU COSTA 2000 de dolari. NU MERITA 2000 de dolari.

Un sistem ca asta canadian e cat de cat echitabil. vrei acces in sistem pt o problema minora? astepti. esti on the fast track la intalnirea cu creatorul si te incearca vreo boala terminala? ai acces rapid la toata tehnologia.

Si stii de ce si functioneaza? pentru ca asa cum spunea Maru, ochii sunt mari ca cepele peste tot si nimeni nu misca in linie. la urma urmelor, impozite platim toti. chiar daca nu beneficiem direct de ingrijirea medicala, o fac cei din familie care nu platesc - copii, de cate t-spe ori pe an merg copiii la doctor? ai mei si de 2-3 ori pe luna in sezonele reci de glorie. parintii care nu mai lucreaza?

ma repet, dar romaniei ii trebuie un sistem legislativ care sa functioneze, nu unul medical. acela exista, dar e perimat de indolenta asta crasa in a aplica legile. sau a semnala neregulile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Tocmai zilele trecute ziceau la stiri ca nu s la fel genericele :( Michelle.


Allinta,o fi cum zici tu.




eu din cate stiu sunt mai ieftine pt ca nu se mai platesc banii pe research, development, marketing...


michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"


Nu aceeasi eficienta,scuze daca nu m am exprimat cumtrebuie.Da, sunt maiieftine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu
Nu stiu dc ai pus de un scandal.. dar eu una platesc o gramada la asigurare - fata de cel cu salariu minim pe economie care beneficiaza de aceleasi "servicii"
Poate asta e buba - ca indiferent cat cotizezi, tot aia primesti.


Exact Oana ... tu esti una dintre cei care platesc multi bani si primesc servicii mizerabile, pentru ca banii tai sunt administrati prost si acopera pe toata lumea. Daca ai plati numai jumatate la asigurarea medicala de stat, aia care sa acopere somerii si batranii ...si restul i-ai avea la dispozitie sa iti platesti tu asigurare de sanatate care sa-ti acopere diverse servicii medicale ?


Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu
Insa - eu o tin pe a mea: sa fii empatic si respectuos cu pacientii nu tine de salar, tine strict de educatie.

Aici sunt de acord ..dar te contrazic . Este foarte greu sa fii respectuos si empatic cand nivelul de trai este minimal, cand raspunderea ta ca medic este extrem de apasatoare, cand nu esti respectat social desi faci bine atator oameni, cand vine unul ca Becali si iti vorbeste manelistic trantindu-ti caramida de bani pe masa ... e foarte greu. Rezisti la inceput, cand esti tanar, iesi din facultate, ai impresia ca salvezi lumea ... dar apoi, iti faci familie, copii, doresti sa le oferi tot mai multe si te mananca porcii ... Unii ajung sa le fie scarba de ce au ajuns si pleaca acolo unde traiesc decent, atentie, nu am spus ca se imbogatesc, dar macar nu ii mai preseaza ziua de maine ..si mai ales pleaca acolo unde sunt respectati social.

Medicina se face din pasiune si poate nu va place,, dar eu cred ca este o profesie elitista - se invata mult, mult mai mult ca in orice alta profesie, se studiaza mereu in timpul profesarii, responsabilitatea este enorma, se lucreaza cu oameni de tot felul, se cere mult mai mult profesionalism decat in orice alta meserie. Eu daca gresesc o analiza financiara, o corectez luna viitoare, dorm super linistita ... un doctor daca greseste un diagnostic poate suporta consecinte mult mai grave profesionale si emotionale.

Ca sistem si ca societate nu-ti bati joc de cei care poarta responsabilitatea nu numai sa iti prelungeeasca viata, dar sa iti ofere o calitate cat mai buna a ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Eu mi as fi dorit tare mult sa mi arate ce anume inseamna cei 26000 cand am nascut, nastere absolut normala, 2 zile de spital. Eram curioasa, dar NU TI spune nimeni,te lasa intr o absoluta ceata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu
Nu stiu dc ai pus de un scandal.. dar eu una platesc o gramada la asigurare - fata de cel cu salariu minim pe economie care beneficiaza de aceleasi "servicii"
Poate asta e buba - ca indiferent cat cotizezi, tot aia primesti.


Exact Oana ... tu esti una dintre cei care platesc multi bani si primesc servicii mizerabile, pentru ca banii tai sunt administrati prost si acopera pe toata lumea. Daca ai plati numai jumatate la asigurarea medicala de stat, aia care sa acopere somerii si batranii ...si restul i-ai avea la dispozitie sa iti platesti tu asigurare de sanatate care sa-ti acopere diverse servicii medicale ?


Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu
Insa - eu o tin pe a mea: sa fii empatic si respectuos cu pacientii nu tine de salar, tine strict de educatie.

Aici sunt de acord ..dar te contrazic . Este foarte greu sa fii respectuos si empatic cand nivelul de trai este minimal, cand raspunderea ta ca medic este extrem de apasatoare, cand nu esti respectat social desi faci bine atator oameni, cand vine unul ca Becali si iti vorbeste manelistic trantindu-ti caramida de bani pe masa ... e foarte greu. Rezisti la inceput, cand esti tanar, iesi din facultate, ai impresia ca salvezi lumea ... dar apoi, iti faci familie, copii, doresti sa le oferi tot mai multe si te mananca porcii ... Unii ajung sa le fie scarba de ce au ajuns si pleaca acolo unde traiesc decent, atentie, nu am spus ca se imbogatesc, dar macar nu ii mai preseaza ziua de maine ..si mai ales pleaca acolo unde sunt respectati social.

Medicina se face din pasiune si poate nu va place,, dar eu cred ca este o profesie elitista - se invata mult, mult mai mult ca in orice alta profesie, se studiaza mereu in timpul profesarii, responsabilitatea este enorma, se lucreaza cu oameni de tot felul, se cere mult mai mult profesionalism decat in orice alta meserie. Eu daca gresesc o analiza financiara, o corectez luna viitoare, dorm super linistita ... un doctor daca greseste un diagnostic poate suporta consecinte mult mai grave profesionale si emotionale.

Ca sistem si ca societate nu-ti bati joc de cei care poarta responsabilitatea nu numai sa iti prelungeeasca viata, dar sa iti ofere o calitate cat mai buna a ei.



aici te contrazic eu : empatia nu are nici o legatura cu sistemul, cu banii , cu vremea. esti empatic sau nu, unii incearca sa ii invete pe altii dar adevarul este ca empatia vine din nastere. restul este "facatura". de aceea nu o sa vedeti oameni inteligenti si empatici in acelasi timp in politica , de exemplu. ( obama este exceptia , din punctul meu de vedere, bineinteles)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

ma gandesc la un caz care a fost prin ziare pe la noi in sat asta vara. o fetita lovita de un camion cand se dadea jos din school bus (cumva nenea ala a ajuns in dreapta bus-ului, nu mai stiu cum)

a stat in coma cu lunile. parintii aveau o afacere proprie care s-a dus naibii ca nu mai faceu fata sa se ocupe de ea, parca mama avea si o slujba de care s-a lasat stand langa copila in spital.

pai si somer, si cu afacerea pe duca, cu datorii si sa ajungi sa fii nevoit sa platesti stitalizare sau asigurari cand nu mai ai un sfant si sa spui astea in balans cu viata copilului? pai sa nu iti tragi un glont in cap?

Ps: fata si-a revenit duca cateva luni bune de coma, parintii nu si-au tras un glont in cap ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Eu mi as fi dorit tare mult sa mi arate ce anume inseamna cei 26000 cand am nascut, nastere absolut normala, 2 zile de spital. Eram curioasa, dar NU TI spune nimeni,te lasa intr o absoluta ceata!!!

Corina



adica nu ai vazut nota de plata?!

Mergi la inceput