Socant ...despre viata ...

Socant ...despre viata ... | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

asta seara ma pregateam sa va scriu desre decizia moderatorilor pentru premiul lunii Februarie la topicul lunii ... si ochii mi-au cazut pe alegerea lor...
A fost un moment socant... sa citesc acel topic...
Un mesaj cum rar citesti... un mesaj despre viata si despre DC. Mi-au dat lacrimile ....
Vi-l dau si voua, pentru un remember despre viata, bunatate, umbra noastra pe acest pamant si despre sinceritatea sufletului pus pe masa...

Mesajul il cititi aici: este scris de Gelu1 - care castiga si premiul pentru luna februarie.
http://forum.desprecopii.com/forum/TopiculLuniiList.asp?y=2013&m=2

ganduri? impresii?
Ma gandeam despre ce vor scrie cei pe care ii cunoastem despre noi... dupa ce nu vom mai fi...


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

eu una nu pot sa imi opresc lacrimile ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:



imi pare tare rau .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si pe mine m-a impresionat foarte tare mesajul ei,desi n-am cunoscut indeaproape povestea lui gelu.

Insa mesajul nepoatei lui a fost miscator,pina la lacrimi.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Unchiul Gelu a plecat intr-o lume mai buna.
Felicitari nepoatei ca ii pastreaza memoria si ca scrie atat de frumos despre el.
Sincere condoleante!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca aceasta lume este formata din ceea ce se vede si ceea ce nu se vede. Uneori noi ne miscam si ne formam in mod special pe baza a ceea ce se vede. Cu toate acestea regulile nevazutului sunt la fel de puternice daca nu chiar mai influentabile chiar daca nu realizam asta uneori.
Iubirea.
Un cuvant simplu si atat de complex. Sunt probabil zeci, sute, mii de definitii ale iubirii. Sunt probabil zeci, sute, mii de forme de manifestare ale ei. Insa toate au undeva aceeasi radacina nevazuta, aceeasi sursa primara si primordiala. Restul sunt doar forme prin care se manifesta, forme prin care este perceputa.
Unde incepe? Unde se termina? Se termina undeva? Se termina candva? Sau nici nu incepe si nici nu se termina si nici nu se naste cum nici nu moare cu adevarat vreodata?
Eu personal pe masura ce imbatranesc, pe masura ce devin mai atent la ce este in jurul meu incep sa inclin din ce in ce mai mult spre cea de-a doua posibilitate. Acum, citind acest mesaj care nu pot sa nu recunosc ca mi-a atras atentia si pentru ca propunerea mea a fost si validata de colegii mei, probabil ca imi reitereaza crezul ca iubirea in forma ei pura nu a disparut niciodata pentru ca nu s-a nascut niciodata ci doar am fost fiecare dintre noi onorati de a-i permite sa faca parte si din viata noastra lunga, scurta cum a fost sa fie pentru fiecare pe acest pamant.
Asa cum am spus nu stiu daca merita vreun premiu, habar nu am insa ma simt onorat ca mi s-a permis sa vad imortalitatea iubirii dincolo de mortalitatea efemera corporala.
Nu cunosc persoanele in cauza, insa candva, spuneam cu ani in urma ca, mi-ar place sa cred ca atunci cand nu voi mai fi pe acest pamant, cineva sa nu se uite dupa mine cu regret ci cu bucuria eterna de a ne fi avut unii pe altii chiar daca tot ceea ce va mai ramane din mine va fi cel mult lucirea unei stele in noapte.
Si din acest motiv cred ca si acest mesaj contine in el esenta iubirii in forma ei pura si eterna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Sunt foarte putini oameni cu sufletul nobil,asa,cum a fost Gelu.Mesajele lui sunt pline de iubire,de speranta.Gasea bucurie in lucruri marunte,un ciripit de pasarele,un copac inverzit.Vorbea atat de frumos despre toti cei apropiati....Un om in situatia lui poate ar fi vorbit doar despre el,insa ,in scrierile lui,Gelu vorbea despre sotia si fiul sau si din fiecare mesaj razbatea dragostea nemasurata pe care le o purta.A fost un om deosebit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Dumnezeu are nevoie de ingeri si pentru asta ii alege pe cei mai buni dintre noi.
Suna plat insa alta explicatie nu gasesc.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

am avut privilegiul sa corespondez cu acest OM.
un lucru m-a fascinat: simplitatea! e un atribut al celor inteligenti.la el totul era simplu,clar ,luminos, pentru ca avea capacitatea uimitoare de a ierta.total, ca si cum rau era incompatibil cu structura lui sufleteasca.
si asa si era.................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

Am vazut postarea imediat ce a aparut pe DC si mi s-a parut asa dureroasa incat cu greu am citit-o pana la final. Absolut tulburator mesaj!



Mergi la inceput