Modele sociale - invatamantul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Sa amintim totusi ca Norvegia are foarte multi bani din resursele de petrol si ca au de unde investi.
Pe de alta parte intr-adevar pun enorm de mult accent pe educatie (mult mai mare decat Elvetia de exemplu, care iarasi si-ar permite). In Norvegia, daca intr-un sat este un singur elev, se face scoala numai pentru el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Banii contribuabililor, cei care sunt si cati sunt, se duc si aia pe casele, masinile si concediile coruptilor din Romania.

Deceneus, de ce ne reamintesti cat suntem de inapoiati ?
Cititi si despre subiectul cu spitalul din Sibiu, in parerel . Sanatatea si educatia, care sunt mult sub nivelul marii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Eu nu inteleg neam de ce se minuneaza lumea ca scoala, sau sanatatea, sau orice altceva sunt cum sunt cata vreme MAJORITATATEA voteaza cum voteaza la alegeri.
Cum ne alegem presedintele, parlamentarii, primarii, sefii de consilii judetene si consilierii, tot asa si traim ca tara. Adica de-a-n boulea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

hm nici sistemul american nu e departe de cel norvegian, aici pun mare pret pe muzica si sport, pot alege un instrument , sau vocal sa cante in cor, pt cei cu un venit mic e acoperit pranzul deci si cine vrea poate sa cumpere mancarea la scoala sau ia pachetel la el,
au teren mare de sport , sala de concert si teatru, cateva terneuri de tenis,
acum depinde si de oras si scoala, iau in serios alegerile tin conferinte si primesti tot timpul telefoane daca se schimba ceva sau apare o noua lege care ii avantajeaza sau afecteaza depinde,asa ca e interesul tau mai ales daca ai copii sa participi, de obicei sant foarte bine organizati si sant implicati si copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

ai nostri "conducatori" nu au inteles ca este vital pt tara sa investeasca in invataman , nu neaparat sa creeze genii care sa ne scoata din mizeria asta ci sa creeze oameni cu carte cu care sa poti avea o discutie mai ....eleganta , sa zicem si care sa fie in stare sa-si plateasca impozitele ca batrani la randul lor sa aibe pensiile asigurate

----------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Ridic subiectul, fiindca m-ar interesa sa se discute si despre sistemele de invatamant din alte tari, decat cele discutate, pana acum.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmmm spune:

In Franta depinde mult de scoala de care apartii.
Am avut ocazia sa cunosc mai multe scoli, si rurale, si de la oras, din diferite cartiere.
Pot sa va spun un lucru: nivelul scolii nu e dat de acvariul de 200 de litri, nici de ecranul plasma gigantic. Nu e dat nici macar de cantina gratuita.
Ceea ce conditioneaza nivelul scolii, in mod covirsitor, este nivelul social al parintilor. Care la rindul lui conditioneaza pe de o parte capacitatea de a invata au copiilor, si pe de alta parte accentul pe care parintii il pun pe invatat.

Cit despre Finlanda, intra si ea in recesiune. Iar Nokia are greutati, din cite stiu.
Pina la proba contraire (adica date precise care sa arate ca rezultatele Finladei la testele internationale au decolat dupa ce si-au schimbat politica invatamintului, daca si cit si-au schimbat-o) eu tind sa cred ca rezultatele tarii sint date de o structura sociala omogena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui gmmm

In Franta depinde mult de scoala de care apartii.
Ceea ce conditioneaza nivelul scolii, in mod covirsitor, este nivelul social al parintilor. Care la rindul lui conditioneaza pe de o parte capacitatea de a invata au copiilor, si pe de alta parte accentul pe care parintii il pun pe invatat.


Asta am observat si eu in Bucuresti.
Mi-am mutat copilul dintr-o scola unde violenta intre copii era privita ca ceva firesc, intr-o scoala unde violenta este de neacceptat si se pune accent pe invatatura.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Eu cred ca incet, dar sigur lucrurile incearca sa se schimbe.
Eu locuiesc intr-un oras mic, intre 2scoli generale. Una dintre ele anul trecut scolar a avut doar 2clase0 si 1clasa1 ptr ca performantele scolii nu sunt grozave. Directorul a fost disperat, dupa!, ptr ca parintii s-au straduit sa-si inscrie copii la scoala mai buna (apropo, aceasta este condusa de o femeie ).

Eu nu cred ca tot ce se face in strainate este neaparat mai bine.
Nu stiu sigur, dar aveam impresia ca in tarile nordice impozitele sunt mari.

Mi-a placut mult ce-a scris gmmm.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Dana-vio: Nu stiu sigur, dar aveam impresia ca in tarile nordice impozitele sunt mari.


In toate tarile dezvoltate impozitele sint mari. Ma refer la Europa.

Mergi la inceput