MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress multumesc de oferta...nu am analizele la mine, dar aparent pot avea toate treburile alea in valori normale si sa am sideremie cred ca ii spune, adik fierul seric scazut..si se ajunge la anemie in momentul cand scade si hemoglobina...documentat pe net si consultat si o prietena care e medic

is ok for the moment..iau supli de Fe si o sa imi repet analizele la sange cand ajung acasa in 2 sapt..cu toate treburile...si pentru ficat, calcemie, glicemie etc

meniul meu azi:
Md: lapte cu fulgi si 2 pahar suc porto
G: para, un biscu de cocos
P: supa ce perisoare
G: mar
C: salata (verde, spanac, conserva de ton)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Intrebare; fructele deshidratate-prune si caise, sunt permise? Si sunt considerate ce?fructe, adica se mananca doar ca gustari si necombinate cu altceva? Dar oleaginoasele-arahide, nuci, migdale, samburi de caisa, caju, etc-sunt permise, se pot asocia cu ce, pot fi si de faza 1?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

fructele deschidratate...cele mai indicate is caisele..si tot fructe raman deci dupa mese glucidice

alunele au ig mic...deci pot fi combinate cu orice...nu mai mult de 10bucati la o masa parca..si musai crude si fara sare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Eu n-as combina alunele cu carbohidrati. contin f multe grasimi, deci merg cu proteine, nu cu glucide.

Puishorule! Am reusit, in sfarsit, sa fac briosele! le-am tinut cam 45-50 de minute la cuptor. La gust sunt bune, dar s-au lipit hartiutele de fundul lor, de n-am mai putut sa le dau jos cu niciun chip! asa ca le-am mancat cu hartiute cu tot oare ce IG au asa? Le-am tinut prea mult la cuptor? dar mijlocul e destul de umed. poate ar trebui sa le fac poze si sa le pun pe share ca sa-mi zici daca arata cum trebuie. Oricum, aseara am gustat una dupa ce s-au racit putin, si mi s-a parut divina! crusta aia e ceva de vis! Am pus si niste susan si sare mare deasupra.

Meniu de azi
MD: Kefir cu briose (normal) si cu niste ricotta
G: o patratica mica de cioco
P: salata de cruditati si ciuperci cu pulpita de pui la gratar + o briosa
G: mar si inca o patratica mica de cioco
C: pomelo

va





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Ninha m-ai spart cu briosele tale cu hartie.

Lorelei o sa tin cont de sfatul tau. Eu am lipsa de somn din motive ca nu ma lasa altii, respectiv copii multi si mici si servici cu problemele lui, nu ca nu pot eu dormi. Eu dorm oriunde si oricand, sunt vedeta pe tema asta, dorm si in scaun la dentist si in masina la semafor pana ma claxoneaza cel din spate, am dormit si la spectacolul Dariei de majorete,... Asa e cu ritmul de somn veghe si cu faptul ca melatonina se secreta noaptea, dar mai e necesara o conditie sa si dormi. De aceea mi-a si dat tipa tratament pe o perioada si apoi sa iau doar cand am perioade din astea prelungite cu 2-3 ore pe noapte.

Brindu stiu ca n-ai o parere buna de biorezonanta, de aia n-am vrut sa scriu aici stiind ca e controversat. pe mine de fiecare data m-a ajutat si nu mi-a conditionat nimeni cumpararea produselor. Mi-au spus de ce am nevoie si e treaba mea daca le cumpar sau nu si de unde. Acum chiar mi-a zis ca sunt super ok si ca totul s-ar putea rezolva in timp cu un regim de viata adecvat, adica somn suficient, cat mai departe de telefon si cat mai mult timp petrecut in natura. Ciuciu, normal ca am ales varianta pastile Insa stiind ca si tu dormi foarte putin am vrut sa-ti spun de deficitul asta de melatonina si cat de tare ne poate afecta.

Cares , Lorelei a rezumat super regimul. Cam asta e ce stiu si eu, in rest trag cu ochiul la meniurile fetelor si ce pot fac si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Meniul de azi:
- telemea de oaie cu ardei rosu
- cus-cus cu legume
- branza fagaras
- crochete de peste
- seminte de floarea soarelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ninha, nu cred ca le-ai tinut prea mult la cuptor. Dar daca ti-au placut eu zic sa iti cumperi forme de silicon si ai rezolvat problema. Umede la interior sunt din cauza taratelor.

Caress, le poti manca separat ca si gustare sau chiar combinate in deserturi( vezi Pandispanul Rodica de pe culinar)

Meniu azi:
MD: avocado, telemea, rosii cherry
P: briose sarate
C: curry de linte si fasole

O zi faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Neata,

sunt happy...ieri am reusit sa ies cu o prietena(am plecat mai devreme de la servici) si mi-am cumparat haine!! amluat pantaloni marimea 42!! prietena mea scotea mici eu tot mari... inca nu m-am obisnuit cu dimensiunile...
Sambata voi face o poza sa vedeti schimbarea...

Meniul de azi:
MD: fulfi ovaz+lapte0.1%+scortisoara ; cafea
G: mar
P: ciorba de salata
G:ceai verde
C: salata cu medalion de curcan la gratar.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Ieri am simtit o foame crunta, ca niciodata. Am ras cam tot ce am prins prin frigider (Monti evident). Azi ma simt ok, dar am inceput cu un suc din sfecla rosie+morcov, urmand ca mai incolo sa iau o omleta cu salata / peste. In urmatoarea perioada o sa imi fac analize de sange ca sa stau linistit.

Am cautat dar nu am gasit informatii referitor la ne-amestecul legume/fructe in suc. Are cineva vreun link/pdf/etc ? Multumesc anticipat.

voi nu v-ati saturat de vremea asta trista ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Good morning, monti-friends!

eu ador vremea asta ploiosa. sunt fericita ca ploua mult si bine

Liviu, e normal, avem zile cand ne e mai foame ca de obicei, poate nu te-ai odihnit suficient, sau ai fost stresat ...
Fructele nu se combina cu nimic, nici macar cu legume, nici macar in shake-uri, ptr ca se digera mult mai repede decat orice alt aliment si pleaca din stomac impreuna cu celelalte alimente nedigerate, care raman, fermenteaza si putrezesc pe traseu, fara a ne da nutrientii pe care ii contin. eu asa stiu. dar fructele de padure se pot combina. pune afine, mure, merisoare, capsune, daca vrei cu fructe.

Carmen, iupiiiiiii, supertare! I love shopping too!

somleac, nu pot sa-mi imaginez cum rezisti in conditiile astea. m-as fi prabusit pana acuma.

Meniu:
Ieri cand am ajuns acasa am mai aruncat pe gatlej vreo doua-trei briose din-alea si am renuntat la pomelo.
Ptr azi am asa:
MD:kefir cu briose
G: afine
P: falafel cu salata
G: o para
C: pomelo

va si


Mergi la inceput