MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu nu am calcat stramb, in sensul ca tot ce am mancat a fost conform, dar seara nici eu nu am respectat ce imi propusesem( respectiv o salatica fara nimic), am mancat doua linguri de varza calita fara carne-era ca o salata incalzita, oribila!!! , si mai tarziu, refacand stocul de turtite cu seminte,cand le-am scos din cuptor am mancat 3 cu 2 cuburi de branza topita ( adica la miezul noptii..)E grav?:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Intrebare: exista vreo reteta de chiftele, fara carne, eventual cu ton, cu soia, cu legume, care sa fie conforma?Eu faceam frecvent cu soia si ton , dar era cu fulgi de cartofi asa ca nu merge...nici soia nu stiu daca se poate folosi in combinatie cu ou si prajita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Hello! Remember me?

Greu cu scrisul, de citit mai reusesc, macar la 2 zile, dar cu scrisul...

WE asta a fost cam neconform, pe drumuri si mancam cam ce mi se dadea.
Urmeaza Pastele, cu bunataturile specifice, incerc sa fac pasca fara aluat, ca sa nu ma tenteze altceva. Poate fac si tortul pufos. Am vorbit deja cu soacra-mea sa nu faca cozonaci, aia ma tentau mult, asa e mai bine.

Meniul de azi:
- biscuiti conformi, cafea
- mancare de linte; cascaval la capac, ardei rosu, rosii
- gulie, lapte covasit

CARRES eu am facut odata chftelute de ton, cred ca am pus ceapa, ton, ou, mirodenii si cred ca faina de soia. Cred ca mai incerc, de data asta la cuptor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Caress, chiftele de linte! sunt delicioase!
Amesteci linte fiarta, bine scursa si pasata cu furculita (sa zicem vreo 300 de grame) cu o ceapa tocata fideluta, un morcov si un catel de usturoi date pe razatoare, 1 ou, o lingurita de ulei, condimente, verdeturi. Le tavalesti prin faina de linte, sau prin tarate, sau prin branza rasa, cum face Andanii, si le pui la cuptor pe hartie de copt.
Cu ton... eu stiu ca se fac doar chiftele crude. nu se gateste tonul, cel putin nu cel din conserva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Am revenit

brandusik stiu ca ai avut peripetii ... cea mai faina e cea cu telefonul in wc, serios .... m-ai facut sa rad, nu te superi
important este ca acuma esti acasa cu parintii tai , nu te mai gandi la ce a fost, savureaza zilele cat stai cu ei

brandusik untul de arahide asta ce l-am luat de la Lidl este sarat .... este croncy ... uite asta e cel din spate http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-C1799097-332C2C64/lidl_ro/hs.xsl/index_17185.htm
copilului ii place , sotului in schimb i se pare cea mai groaznica chestie
E o bomba calorica ... gras, sarat, caloric .... da-mi place si greu ma abtin sa nu mananc daca-l am in casa ..... pana acuma a tot ascuns borcanul copilul sa nu il vad in fata ochilor, dar aseara era la final si mai erau vreo 3 mm pe fundul borcanului pe care normal ca l-am lins eu i-am spus ca daca mai vreau sa ii cumpar sa-si si spele borcanul la final pai nu ???

caress chiftele ???? pai sigur ca sunt

soia + ceapa, usturoi, morcov, frunze + ou
ton + branza + ceapa, usturoi, frunze + ou (poate fi branza sau nu ... eu am facut si cu si fara)

eu am mai facut si varianta carnita cu branza , frunze, ceapa, usturoi, ou sauuu doar carne cu frunze , ceapa, usturoi, frunze si ou

da, daaaaa, acuma mi-am amintit si de chiftele de linte, fasole , soia boabe, mazare sau pur si simplu de legume vinete, dovlecei .... hmmm, ce bunatati

toate coapte in cuptor

roxanaz promit sunt cuminte, cuminte

claudia hmmm sa-ti fie de bine mamaliga

ninha ce balarii draga ... spune-ne si tu tot


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress mama mea o facut unele acum cu cascaval, ou, si o lingura de faina de naut, patrunjel si usturoi

roxana nush unde mergi tu de nu e asa...dar in frankfurt de fiecare data cand am avut schimbare mereu e asa...(nu e vama gen nu-ti cere pasaportul..da trebe sa treci bagajele de mana iara prin scanner..si tu la fel)...si e foarte ciudat ca am ajuns in terminalul B si tot de acolo am luat si avionu..am ajuns la b17...si am plecat de la b55

andani mda..suna funny..cand pove...da in situatia aia imi venea sa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Pai, uite, mai, Andanii: pe la 7 cand am ajuns acasa am mancat niste nuci. pe urma, la vreo juma de ora o felie de paine bavareza cu humus. peste inca vreo juma de ora am mancat doua-trei felii de salam de casa deci le-am facut harcea-parcea
Am facut din nou briose a la Puishorul, dar am pus in ele telemea de oaie, masline kalamata, seminte de floarea soarelui si de susan, si capere. am uitat sa pun si niste busuioc, ca asa aveam de gand. data viitoare.
Iar ptr sotz am facut cu masline, telemea si salam de casa. Le adora! Toata ziua imi cere sa-i fac!

A, by the way, daca ti-e pofta de inghetata, la mall, sus, la foodcourt, langa sushi bar, este inghetata de iaurt cu vanilie si fructoza. si topingul poate fi de fructe proaspete. mmm, e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

ninha nu mi-e pofta de bau bau .... poate mai la vara , deocamdata am alte pofte .... foietaje chestii d'astea
oare putem sa facem ceva foietaj conform ???? intreb si eu
mda, chiar ca harcea parcea ... ca si mine

brandusik cred ca atunci iti venea sa sa sa sa .... nu stiu ce sa faci

meniul meu de ieri (pana la untul de alune si fulgi de orez)
md. tarate de ovaz cu iaurt si seminte
g. branza cu ardei iute
pr. mazare cu ceapa verde, marar si varnita de vitel
g. finn crisp cu magiun prune
ci. peste la cuptor si salata de vinete



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik
roxana nush unde mergi tu de nu e asa...dar in frankfurt de fiecare data cand am avut schimbare mereu e asa


na ca anu trecut am facut chiar 2 zboruri londra/bucuresti, ambele prin frankfurt. in ce hal de amnezica oi fi devenit.... sa fi dat bagajul de mana la scan si nu imi mai aduc aminte?.. (e posibil, orice e posibil la mine [:D))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Lorelei, asta e pasca fara aluat:
http://www.edithskitchen.ro/2008/04/pasca-fara-aluat.html

Eu nu pun budinca, pun praf de copt, in loc de zahar splenda si parca faina integrala.

Ptr chiftele de vinete, am folosit pesmetul asta:
http://www.alchallal.com/product.php?pro_id=2569
Nu era Monti ? Macar sa stiu ptr data viitoare.

Brandusa, ce de aventuri. Bine ca esti acasa.

O zi buna si conforma,

Mergi la inceput