MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Treebuie neaparat sa pui biscuiti ??? zic si eu .... eu fac cheescake fara biscuiti jos ... este super bun si simplu

despre faina ce sa-ti spun??? sunt ok toate trei enumerate de tine ... si naut si soia si migdale ... sincer nu prea mai folosesc fainuri acuma .... foloseam de naut la snitzele la inceput acuma prefer sa le dau prin branza rasa decat prin faina de naut, am mai facut si clatite cu ou si faina de naut dar nu imi plac in mod deosebit, de ingrosat sosurile sau mancaricile nu le ingros deci nu am nevoie de faina , faina de soia nu-mi place gustul deloc deloc ... faina de migdale folosesc la biscuiti , chec atunci cand fac

gemul ala e ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Ca varianta pentru gem, va recomand reteta facuta de mine:
-mix fructe de padure congelate (la noi in Real sunt vrac - 10 lei/kg)-puse asa congelate in cratita cu cateva linguri de stevia, cam 10 min maxim, dupa care scurgem zeama fierbinte intr-un pahar si amestecam cu o lingurita de agar agar (gelatina naturala - merita toti banii), turnam zeama peste fructe si dam la rece pe balcon. Dupa 10 minute avem cel mai bun gem natural. Merge bine la torturile diplomat, sau chesse-uri.
Avantaje nici nu fierbem fructele prea tare, gemul nu e lichid si e sanatos si usor de facut ... maxim 20 min!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Sa mi spui si mie cum faci cheese cake ul, nu am facut niciodata nici macar ne-Monti..

Se poate face si jeleu cu fructe de padure? Gelatina e proteina pura,merge combinata cu fructoza si fructe, nu?

Apropo de faina, eu cel putin deocamdata refuz si ideea de faina integrala.Din faina de migdale se poate face lapte de migdale?Sau ala se face doar din migdale maruntite?Sunt atatea chestii noi, pe care nu le-am folosit niciodata, ca sunt putin bulversata.Altfel treaba merge bine, sunt sub 60kg cu cateva sute de grame, cantarita seara, dupa sala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia_a

Ca varianta pentru gem, va recomand reteta facuta de mine:
-mix fructe de padure congelate (la noi in Real sunt vrac - 10 lei/kg)-puse asa congelate in cratita cu cateva linguri de stevia, cam 10 min maxim, dupa care scurgem zeama fierbinte intr-un pahar si amestecam cu o lingurita de agar agar (gelatina naturala - merita toti banii), turnam zeama peste fructe si dam la rece pe balcon. Dupa 10 minute avem cel mai bun gem natural. Merge bine la torturile diplomat, sau chesse-uri.
Avantaje nici nu fierbem fructele prea tare, gemul nu e lichid si e sanatos si usor de facut ... maxim 20 min!


Zambeste, iubeste, iarta!


Wow, ce bine suna asta.Agar agar ul se mananca????Imi aduce aminte de mediile de cultura de la microbiologie, nu cred ca exista agar agar alimentar!!!!Asta de unde se mai cumpara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:


Wow, ce bine suna asta.Agar agar ul se mananca????Imi aduce aminte de mediile de cultura de la microbiologie, nu cred ca exista agar agar alimentar!!!!Asta de unde se mai cumpara?

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...
[/quote]

De aici l-am luat eu (e natural din alge marine):
http://biobunatati.ro/product.php?id_product=4626

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Caress, exista agar-agar la magazinele naturiste. Pt rasnit eu folosesc masina de macinat cafea a mamei. Si ea e obosita dar cat mai merge, fac cu ea. Lapte de migdale nu stiu daca merge din faina de migdale. Chiar azi ma gandeam si eu sa fac ca am migdale decojite crude. Si din pulpa ramasa sa fac un pateu.

Dana, nu te supara pe mine dar mie nu mi se pare cheescake ce faci tu E o budinca de branza de vaci mai mult. Sunt de acord ca e mai putin calorica ca si cheesecake-ul original, doar ca nu mai e cheesecake.

Eu fac cheesecake dupa reteta asta si mi-a iesit perfect intotdeauna http://www.bbcgoodfood.com/recipes/2869/new-york-cheesecake

Roxanaz, sa stii ca ducliciurile cu fructoza sunt identice la gust cu cele cu zahar. A gustat multa lume din deserturile mele, inclusiv copii, si nu au simtit nici o diferenta.

Claudia, fa chiftelele normale si din quinoa fa o garnitura. Eu ii pun la fiert o lingurita de vegeta de casa si gata. Daca mananci un dulce conform o data pe saptamana sau o data la doua saptamani nu se intampla nimic. Comparativ cu frustrarea pe care o acumulezi. Parerea mea.

Meniu azi:
MD: branza telemea si camembert, ridichi
P: falafel cu salata
C: mancarica de urzici cu oua ochiuri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Daca va plac lucrurile din magazinul Accesorize, azi e pe Groupon voucher de reducere de 50% cu 9 lei. Abia astept sa shoppinguiesc ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

puisorule nu ma supar, doamne , ca doara d'aia suntem aici, discutam, ne contrazicem, tragem concluzii si face fiecare ce vrea .... pai daaaa, clar e mai bun ce faci tu, nici nu intra in discutie .... ceea ce fac eu nu e cheescake adevarat, e doar o chestie de dulce care poate inlocui un cheescake adevarat, mult mai putin caloric si care ma satisface intotdeauna .... si sa stii ca si musafirilor mei le-a placut intotdeauna cand am facut asa

falafelul il faci in cuptor sau pe cuptor ??

asa am zis si eu ... dulcele conform ca rasfat odata la saptamana sau chiar la doua ... nu zilnic

da-mi te rog site-ul accesorize de care spui sa vad si eu ce-i pe acolo , te roooogggggg

claudia si cum se prepara agar agar-ul ??? nici nu stiu cum e

caress super stai cu kilogramele ... deci sa-nteleg ca ai dat ceva jos de cand esti cu noi da ????

roxanaz asa e cum spune puisorul , fructoza nu are alt gust decat al zaharului .... absolut nici o diferenta, nu se simte in dulciuri deloc ... poti sa nu le spui si sa vezi daca-si dau seama
intr-adevar alti indulcitori gen zaharina are un gust altfel ... dupa parerea mea iute cumva , nu stiu , nu-mi place deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Puisorul, reteta ta nu e Monti!Unde e varianta conforma?

Andanii, nu stiu exact cat am dat,pe cantar am dat cam 2 si un pic, dar in realitate eu cred ca e mai mult de atat.Asta pentru ca intrarea in Monti a coincis cu mersul din noua la sala, plus chestii maruntele facute zilnic acasa,iar pentru mine miscarea si efortul sustinut inseamna un plus rapid de 1-1.5 kg-am niste muschi care reactioneza incredibil de repede, asa ca trebuie sa fiu atenta ce si cat fac.Zic ca e mai mult pentru ca vad pe haine, la pantaloni in special, care cam flutura pe mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Caress superrrrrr ... inseamna ca reactionezi bine la schimbare ... daca faci si miscare e un plus,
Offff si eu tot spun ca ma apuc de miscare , in fiecare zi spun "maine" .... m-a ajuntat foarte mult miscarea in tot procesul meu de slabire

meniul meu de ieri
md. tarate de ovaz cu iaurt si seminte
g. iaurt
pr. spanac scazut cu usturoi si putin lapte + drob de pui + gogosar murat
g. un mar
ci. salata iceberg cu ton suc propriu, lamaie, piper si putin ulei masline


Mergi la inceput