O calatorie in lumea retetelor - CONCURS

O calatorie in lumea retetelor - CONCURS | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

Concurs alaturi de Editura Humanitas!

Alaturi de sponsorul nostru Editura HUMANITAS, va invitam din nou cu mare drag la un alt concurs!

Cu numai 2 retete internationale testate de voi puteti sa castigati unul din cele 3 premii: "Cartea de bucate, ospitalitate si povesti minunate" de Margaret Yardley Potter ... o carte de retete simple si de buna primire a musafirilor...
www.desprecopii.com/Images/concurs1.jpg" border="0">
Cum puteti participa?
Simplu - scrie la acest subiect maxim 2 retete internationale testate de tine

Cum se aleg castigatorii?
Si mai simplu - castigatorii se vor trage la sorti

Cat dureaza concursul?
Incepe astazi 9 martie 2013 - se incheie inscrierea pe 9 Aprilie 2013

Castigatorii se anunta la data de 11 Aprilie 2013!

REGULAMENTUL il puteti citi www.desprecopii.com/info-id-11748.htm" target="_blank">AICI

Mult succes!

P.S. Cine are fotografii ale retetelor le poate posta cu incredere in cadrul mesajului la Galerie mesaj - sansele de castig se pot mari

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

START concurs! Asteptam retetele voastre!

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia1976 spune:

Brocoli în#259;bu#351;it cu sos alb

Ingrediente

l#259;mâie 1/2
frunze de ment#259; 4
gem de merisor 40g
gorgonzola 100g
crem#259; mascarpone 150g
broccoli 1(500g)
sare
piper

Mod de preparare
T#259;ia#355;i tulpina cea groas#259; de la brocoli, astfel încât inflorescen#355;a s#259; poat#259; sta “în picioare”. Pune#355;i apa la fiert, #351;i, când d#259; în clocot, opri#355;i focul, pune#355;i brocoli întreg #351;i acoperi#355;i vasul. L#259;sa#355;i-l în apa fierbinte 10 minute. În paralel, topi#355;i mascarpone într-o tigaie neadeziv#259; #351;i ad#259;uga#355;i gorgonzola t#259;iat#259; în cuburi. Amesteca#355;i încontinuu pân#259; la omogenizare. Trece#355;i brânza topit#259; pe un platou #351;i pres#259;ra#355;i deasupra
menta tocat#259;. Puncta#355;i sosul cu câte un vârf de linguri#355;#259; de gem de meri#351;oare. A#351;eza#355;i brocoli în centrul platoului #351;i stropi#355;i-l cu l#259;mâie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia1976 spune:

Bruschete cu ro#351;ii #351;i ceap#259;


Ingrediente:

1 franzel#259; tip baghet#259;
10-12 ro#351;ii cherry
1 c#259;#355;el de usturoi
2-3 fire busuioc
un sfert de ceap#259; ro#351;ie
o jum#259;tate de linguri#355;#259; oregano
2 linguri ulei de m#259;sline extra-virgin
1 lingur#259; o#355;et balsamic
sare
piper

Mod de preparare:

Într-un castron se amesteca ro#351;iile t#259;iate cubule#355;e cu ceapa tocat#259; m#259;runt. Se adaug#259; busuiocul m#259;run#355;it, o lingur#259; de ulei de m#259;sline, o#355;etul balsamic #351;i oregano. La final, se potrive#351;te de sare #351;i de piper #351;i se amestec#259; bine. Se las#259; la rece cel pu#355;in o jum#259;tate de or#259;.

Între timp, se ia o franzel#259;, de preferat baghet#259;, #351;i se feliaz#259; (aten#355;ie, feliile nu trebuie t#259;iate prea sub#355;iri!). Feliile se coc în tav#259;, în cuptor, pe ambele p#259;r#355;i, pân#259; când devin ar#259;mii. Dup#259; ce se scot din cuptor, se freac#259; u#351;or cu usturoi, apoi se stropesc cu restul de ulei de m#259;sline.

Pe fiecare felie se pune câte o lingur#259;-dou#259; din amestecul cu ro#351;ii #351;i se serve#351;te.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia1976 spune:

De ce nu se vede corect ? Pentru ca am scris cu diacritice ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

pentru ca ai facut copy-paste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yvon spune:

Dragi prieteni,
Va dau doua retete care mie imi plac la nebunie :


Piept de pui cu sos de gorgonzola

Avem nevoie de :

Un piept de pui, vreo 10-12 felii de bacon (depinde cate fasii de piept vor iesi), 50 gr. Unt, 100 gr. Gorgonzola (eu folosesc dulce), 125 gr. Branza topita, 4-5 linguri smatana pentru gatit, rosii cherry, sare , piper

Se taie pieptul de pui fasii , se sareaza se pipereaza si apoi se inveleste fiecare fasie in bacon.

Se pune intr-o tigaie putin ulei de masline ca sa prajim pieptul de pui, pe ambele parti pana este rumenit baconul.
Am scos pieptul de pui si l-am pus intr-o tava de cuptor, peste am turnat sosul care a ramas de la prajit.

Apoi am pus intr-o tigaie untul, dup ace s-a topit am adaugat smantana, branza topita si gorgonzola. L-am fiert la foc maic pana s-a topit gorgonzola, si am mai adaugat putina sare (aici fiecare dupa gust).

Sosul l-am turnat peste pieptul de pui, iar deasupra am mai pus rosii cherry dupa care am bagat tava in cuptor. Este gata cand se inmoaie rosiile si este rumen la suprafata.



Salata de creveti cu branza de capra

O salata verde, 500 gr. Creveti, 250 gr. Branza de capra, 2 catei de usturoi.

Eu cumpar creveti prefierti (de pe gheata), pe care i-am decorticat
apoi am pus intr-o tigaie putin ulei de masline, cateii de usturoi taiati , i-am calit putin dupa care i-am scos din tigaie si am adaugat crevetii, pe care i-am tinut 2-3 minute.


Intr-un caston am maruntit salata, apoi am adaugat crevetii si branza de capra taiata cubulete.

Am si poze pt ambele retete, cine imi spune cum pot sa adaug imagine ?

Editez sa spun ca am gasit singura, multumesc oricum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ananaghi spune:

Ingrediente(pentru un aluat pentru tava de aragaz): 1 ou,un pahar de lapte(cam 150-200 ml),1/2 cub de drojdie,un pahar de bere,sare,faina cat cuprinde

Mod de pregatire:
-se face mai intai maiaua din drojdie si lapte caldut
-in vasul de framantat se adauga putina faina(se face ca un crater) in care se pun oul,maiaua,sare si berea.Se framanta bine si se adauga treptat faina pana se ajunge la consistenta dorita.
-se lasa putin aluatul sa se odihneasca,apoi se intinde,se tapeteaza tava cu faina si se asaza blatul
-toppingul e dupa preferinta,va spun ce am pus eu la cea din imagine: sos de rosii,am ras cascaval,apoi am pus ciuperci,ardei gras rosu,carnati,bacon,masline,apoi am mai ras niste cascaval deasupra.
La cuptor nu stiu cat sa va spun,depinde de cuptorul vostru,la mine a fost gata in 20 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

Risotto cu ciuperci
Ce ne trebuie:
- 50 g unt
- 1 ceapa medie tocata marunt
- ciupercile dintr-un borcan de 400 gr sau o cantitate egala de ciuperci proaspete curatate si oparite
- 1,5 l supa de legume calda
- 300 g orez
- 100 ml vin alb
- patrunjel tocat

Se topeste untul si se adauga ceapa tocata. Se lasa cateva minute sa se inmoaie bine ceapa. Se adauga orezul peste ceapa, se da focul la mediu spre mic, si se lasa cam un minut. Se adauga apoi vinul, si se lasa pana se evapora. Se adauga apoi cate un polonic de supa calda, pana cand consistenta orezului devine cremoasa. Nu se adauga urmatorul polonic, pana ce precedentul nu a fost absorbit. Se adauga ciupercile taiate felii, amestecand mereu. Se pune sare de la inceput apoi la final se potriveste la gust, se mai sareaza daca e cazul, pipereaza, si se serveste cu patrunjel proaspat tocat.

Nota: daca doriti sa faceti o cantitate mai mare, sau mai mica singurul lucru important de care trebuie sa tineti cont este ca, cantitatea de supa trebuie sa fie de cinci ori mai mare decat cea de orez!
Pofta buna!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

Si reteta nr. 2:

Pui Shanghai (sau pui HUA)
Ingrediente
-1 piept pui
-3 oua
-3-4 linguri sos soia
-1 lingura mustar
-50 gr faina
- 50 gr amidon (merge si fara)
-100 gr susan
Pieptul de pui, daca este cu os se dezoseaza, se taie fasii (lungi si subtiri) si se pune la marinat pentru 30 minute in sos soia
Se face un amestec din oua, faina, amidon, mustar si 2 linguri sos soia si se introduc toate bucatile de piept in el. Fiecare bucata se trece apoi prin susan si se pune la prajit in ulei incins.
Se scot pe servetele de hartie ca sa se absoarba excesul de ulei.
Eu nu am mai folosit sos soia pana cand am facut aceasta reteta si nu stiam ce este. Pentru cei neavizati, e un sos care se foloseste mult in China si are sare. Deci nu va trebuie nici sare nici alte condimente.
Pofta buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Tagliatelle cu somon
300 gr somon, 300 g tagliatella, 1 catel usturoi, 1 lime, 1 leg patrunjel, ulei masline, sare
se taie somonul cubulete, se caleste in cca 5 linguri ulei masline cu usturoiul si jumatate din patrunjel dupa care se pune sucul de la lime.
Se ferb tagliatelle in apa cu sare si putin ulei, cand sunt fierte se pun in tigaia unde s-a calit somonul, se amesteca toate la foc mic, se sareaza dupa gust. Se inchide focul si se pune si restul de patrunjel.

Noodles cu pui si legume
200 g taitei orez, 500 g piept pui, 500 g ciuperci, 1 ardei rosu, 1 ardei galben, 2 morcovi, 3 catei usturoi, 1 zucchini, sos soia, boia dulce, sare piper, obtional boia iute.
Legumele si carnea se taie fasii. Carnea se pune la marinat cu 1 lingura sos soia, sare, piper, ulei (masline). Taiteii se pun la inmuiat in apa calda 3 min.
Se calesc ciupercile in ulei de masline, cand sunt gata se scot si se pun intr-un castron. In acelasi ulei se pune la calit puiul. Cand este gata puiul se pun ciupercile si celelalte legume la calit cu sare, piper,boia, 2-3 linguri sos soia, 3-4 minute ca legumele sa ramana crocante. Se pun si taiteii si se amesteca bine dupa care se inchide focul.


Mergi la inceput