Vant de primavara pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Neata buna pe ghetar

M-am tot sucit si rasucit cu petrecerea asta....dar pana la urma cred ca o sa incerc sa o fac. Banii sunt o problema, dar pentru asta exista bunici , un pic de la mamaie, un pic de la tataie, un pic de la mami si tati si se aduna. N-ar fi exagerat de scumpa, la 10 copii, ca mai multi nu am de gand sa invit, ar fi vreo 350 de lei, plus ce-ar mai consuma parintii, nu cred sa sar de 500, deci zic eu o suma decenta, mai ales ca sper ca mai mult de jumatate sa fie contributia bunicilor (ca doar o fata au, si 3 nepoti )

Am sunat la pizzerie si am norocul sa fie liber duminica, exact de ziua ei, deci si tehnic se poate face. Iar acum ma bate gandul sa o fac petrecere surpriza . Ei oricum i-am spus ca nu merita, si nu cred ca se asteapta la asta, as putea complota cu mijlocia (desi mi-e teama sa nu se dea de gol) ca sa imparta ea invitatiile la colegii Malinei si sa le zica sa pastreze secretul, si cred ca i-ar place la nebunie sa fie ea pazitorul unui asemenea secret. Plus ca ii cunoaste pe colegii surorii ei, in fiecare vineri petrec ultima ora impreuna (ea termina mai repede cu o ora, si am vorbit cu invatatoarea Malinei, cum ei au abilitati ultima ora, o iau si pe Daria ca sa iasa amandoua la aceeasi ora de la scoala). Sau as putea complota cu invatatoarea sa imi dea nr. de telefon ale parintilor, si sa ii anunt eu direct....n-am organizat niciodata o petrecere surpriza, dar mi se pare interesanta ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Ziua buna, tuturor !
Va las o melodie cu Al Bano & Romina Power - Tu, soltanto tu

http://www.youtube.com/watch?v=1pIaxj-K5cM




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Micky, daca as fi copilul tau, as invata ca oricat m-ar certa mama sau atentiona ca nu imi mai da nu stiu ce, ea tot imi va trece cu vederea.
Fara consecventa in promisiuni, copiii nu vor avea incredere in cuvantul tau.
Acum, eu as zice, ca daca tot te-ai hotarat sa-i faci ziua de nastere, macar afla motivul comportamentului rautacios pt a stii ce nevoi are.
Poate iti pare mai dur tonul meu, dar eu asa sunt, mai transanta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Alizee, ai dreptate. Totusi, parca rezonez mai bine cu parerile fetelor care au spus ca pentru comportamentul ei trebuiesc gasite "pedepse" pe masura, nu unele atat de drastice cum ar fi ziua ei de nastere. Plus ca oricat as vrea eu sa pozez in mama buna, o parte din vina pentru comportamentul ei imi apartine. In primul rand pentru ca nu reusesc sa gestionez situatia, sa gasesc cauzele, sa ofer solutii sau pedepse, de la caz la caz. Si sa raman consecventa.

Cat despre petrecere, daca dimineata inca aveam dubii....acum aproape's fortata s-o fac. L-am sunat pe tata sa tatonez terenul, sa vad ce zice de cotizat la ziua nepoatei, si evident ca n-a comentat nimic, ba mai mult, deja mi-a trimis banii de care i-am sugerat ca as avea nevoie. Asa ca acum vreau nu vreau, trebuie sa ii fac ziua . Ma rog, pot folosi banii si sa-i iau un cadou, in caz ca nu ii serbez ziua, dar asta ar fi solutia extrema, in caz ca intervine ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Micky, cand nu am stiut cum sa rezonez cu copilul meu, am apelat la ajutorul unei psiholoage. M-a ajutat enorm. Era psiholoaga gradinitei.
Incearca sa discuti si tu cu psiholoaga scolii. Tu ai si 3 copii, deci munca este de 3 ori mai mare fata de mine, care am doar unul. E foarte important pt dezvoltarea lor sa ii intelegi, sa stii cum sa aplanezi crize si conflicte.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Micky, eu zic ca faci bine. na, si eu as face la fel. o zi are copchilul, chit ca il ciocanesc la cap in oricare alta.. parca m-ar durea sufletul sa nu fie sarbatoarea frumoasa de ziua ei. imi aduc aminte, cand eram asa ca ei, faceam planuri cu luni inainte si asa asteptam ziua aceea.. de parca era mai bine decat Craciunul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

morgen randunicilor

edit,

LA MULTI ANI Denisa. sanatate ca-i mai buna ca toate. de restul sa fie din belsug mereu.


cine vrea ploaie? e buna, sanatoasa, e de primavara, unde mai pui ca-i si la oferta?!

am dereticat putin prin casa, intre timp i-am tinut morala dl. V. daca nu am pe altcineva la indemana? am devenit cam criticoasa in ultimul timp, cred ca imbatranesc. bine, nu era critica adevarata, mai mult teorie.

maine plec la Munchen, sa-mi tineti pumnii.

Aqai, esti lipsa la apel, sper ca esti ok.

Viviana, dumneata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mickyyy, eu cred ca procedezi bine. Si o discutie pe un ton calm in care sa ii explici ca te deranjeaza si cum afecteaza pe ea si pe cei din jur ce nu face cum trebuie, ar ajuta mai mult decat 100 de zile de nastere cu pedeapsa. Eu imi amintesc in perioadele mele de rebeliune, ma certa tata , urla la mine, ma ameninta, ma pedepsea, eu ma puneam in gura cu el sau imi faceam in cap tot felul de scenarii cum voi fugi de acasa sau cum ma voi arunca de pe pod in apa ce trecea pe langa casa, sa mor si sa scap (niciodata nu ma vedeam vinovata si mereu eu eram victima in certurile astea). Apoi venea mama si cu cel mai bland ton posibil, imi spunea lucrurile in asa fel incat boceam jumate de zi, regretam tot ce facusem si ce nu facusem si deveneam cel mai cuminte copil (pt un timp, desigur ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Mickyyy, ma bucur ca ii sarbatoresti ziua fetitei tale. Pentru ca merita sarbatorita!

Eu mereu cand sunt in situatia de a fi enervata de cineva, in special de cei dragi, imi dau cateva palme virtuale si gandesc ceva de genul "daca acum primeam un telefon ca e in spital, lovit/a de masina, n-as fi fost acolo rugandu-ma sa ma enerveze de 10000 de ori mai tare dar numai sa fie ok?" Poate e.. ciudat, dar imi trece imediat si gestionez situatia cu mare calm si.. nepasare benefica. Pentru ca toate chichitele astea sunt niste porcarii neimportante.

A intarziat si nu m-a anuntat? Maica-mea face tot cum vrea ea desi am rugat-o sa faca altfel? S-a intamplat x sau y? Asta e, sunt multumita ca sunt in viata mea, ca ii am si atat. Nici nu vreau mai mult, toate astea se rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Guten tag, randu si pingu!

Poate e de la vreme, poate e de la mine, cert este ca am niste nervi ingrozitori.
Nu, nu imi vine sa-mi tai venele. |Mai rau. Imi vine sa tai venele altora.
Poate e vemea? Presiunea scazuta? I-am zis lui sa nu ma dea la telefon nici pentru papa de la Roma. Ca va iesi cu scandal. In general l-am rugat sa stea mai supus. Si daca vrea ceva sa-mi dea un sms.

AM nervi pe fii-mea, pe maica-mea, pe soru-mea, pe nastase ca a iesit din puscarie, pe antonescu, pe ponta, pe mischie, pe masini, pe scoala.

Pe profa de la TIC: a avut de facut revista aia. Ok. I-a iesit foarte draguta. Dar...norocul meu ca am intrebat-o ce word are la scoala. Ca ea a lucrat in 2010. No, bun, la scoala XP. Bineinteles ca ea a folosit Wordart-uri si alte chestii neexistente in XP. A mai stat 2 ore sa schimbe alea.
S-a dus la scoala cu stickul si profa le-a zis ca vrea listat.
Pai, cocoana, crezi ca toti copiii au imprimante color si sunt dispusi sa-si uzeze cartusele?
Ma rog, i-am listat revista, pe care a trebuit sa o rearanjez pentru ca era conceputa full page si imprimanta nu listeaza borderless.
A uitat printurile acasa.
---------

Fata s-a terminat cu amigdalita. Acum e ragusita. Ieri noapte a vomat pe covorasul din baie. Doamne, da, ce productie! La 2 noaptea spalam covorul si bolboroseam: "ce bine ca ti-a dat prin cap sa vomi pe covor, ca daca o faceai alaturi sa fiu nevoita sa mehlemesc si matura si farasul..."
-------

Carmaw si Denisam, La multi ani dragelor!
------

Fii-mea s-a ingrasat. Trebuie sa o duc la un nutritionist. Sunt o mama tampita. Pana acum nu am avut nicio problema. Ei i se falfaie. Insa eu o vad cum ia proportii pe zi ce trece.

Mergi la inceput