Vant de primavara pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Tata a fost diagnosticat in 2005 - deci acum 8 ani. Are cancer la prostata ...cand a fost diagnosticat, i-au gasit metastaze osoase in doua puncte pe coloana, de aceea tumoarea nu a fost extripata ...am citit atunci pe net si decizia a fost buna, cica daca celulele pleaca, nu se mai umbla chirurgical.

Pana acum a luat tratament hormonal care i-a stagnat evolutia ... de 2 ani, desi ia acelasi tratament, se pare ca organismul a capatat imunitate si tumoarea a redevenit activa. Nu are inca alte metastaze, dar e clar ca evolutia nu mai e sub control.
Acum 1 an, s-a pus iar problema operatiei si Sinescu a sugerat raze ... le-a facut acum 1 an si s-a vazut o imbunatatire dar iar nu stagnare.

Cica fibrinogenul (ce naiba o fi asta ?) i-a iesit iar foarte mare = 680 ...

Maiiii ... am deschis netul de 3 ori si nu pot sa ma apuc sa citesc, nu pot, nici nu stiu ce sa citesc, mi-e si frica sa citesc ... stiu, stiu ca nu e primul, nu e ultimul, asa e cursul vietii, nu e nemuritor, nu e foarte tanar, stiu ... si tot mi-e frica, mi-e frica sa ma si gandesc ...si ce incurcatura cu venitul asta aici ..ei si-au luat bilete, copiilor le-am luat bilete, barbatului i-am luat bilet in toamna sa se duca sa ii aduca inapoi, soacra-mea si-a luat bilet sa vina in toamna cu barbatul si copiii.

Repet acelasi lucru de 3 posturi ...imi dau seama ...ma scuzati, dar parca daca le scriu, mi le aranjez mai bine in cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buflea ...ce veste urita..ouff DD
Nu stiu ce sa ti spun..ce sa faci ..hotaririle mai pot astepta... sa mai cugeti...poate totusi tatal tau se va retabli..si ii va face placere sa si vada nepotii
Nu stiu ce sa ti zic decit ca te inteleg perfect :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, draga mea...te inteleg
va trebui dupa socul stirii care ai primit-o sa stai zilele astea cu sotul de vorba pe indelete si sa luati cea mai buna decizie.

parerea mea ar fi ca in caz de cancer nu mai amini tratamentul.
boala nu stie de bilete, america...si planuri facute.

e groaznic, aveti de luat decizi importante si treb sa fii cu capul pe umeri sa iei decizi bune.

nu te mai gindii la tot ce e rau...ca poate doar iti faci ginduri rele si nu e chiar asa. incurajaz-o si pe mama ca are nevoie de tine sa fii tare si sa ii dai sfaturi bune.
daca poti ar fi bine sa vb cu doctorul care se ocupa de el...astfel ai avea informatii precise, direct de la sursa.

cat despre pierderea parintilor niciodata nu esti pregatit pentru asta.
pe mine personal in toata viata asta ma intarit credintza si rugaciunea m-a ajutat sa merg mai departe.

de camp nu te mai gindii ca gasesti sigur pt copii...daca-mi dai zipcodul iti gasesc si eu.
daca trimiti copiii in romania, ai alte rude care sa se ocupe de ei?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ok ...macar am rezolvat o problema.

Am cu cine sa trimit copiii ... prietena mea cea mai buna vine in vara aici la o conferinta si am vorbit cu ea si poate sa-si aranjeze plecarea in ziua si cu avionul in care vor fi copiii mei. Deci daca ai mei nu mai vin, am cu cine sa-i trimit. Parca nici nu mai vreau sa vina acum ...

Maine vorbesc cu ai mei sa aflam ce a spus oncologul ...

Am tras o portie de plans ...sunt umflata toata, va dati seama cum arat, dublu umflata ...ca simplu umflata sunt de obicei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Buflea- tare rau IMi pare de tatal tau- dar va fi bine, Nu vin acuma, sta mama ta si are grija! Vin la anul, ok?
Daca tot tb sa vina soacra in septembrie trimiti copiii cu insotitor sau le schimbi plecarea si ii Duce mama mea pe 19 iunie.
Solutii sunt dar step by step cum ziceau fetele!
Hugs and kisses!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buflea draga mea plingi,syspina ca sa evacuezi angoasele....ti am spus se va rezolva dar trebuie schimbata viata,adica:incredere ca o sa stapineasca evolutia,alt stil alimentar ,ceaiuri speciale transpiratii in ovaz,ozonoterapie...multe ,multe se pot face
Si rugaciunile cu determinare si incredere la DD!!
Cind ai angoase,probleme scrie aici ,alaturi iti suntem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

'neata!

Ufff Buflea ce veste imi pare tare rau insa ia-o incet ,cum au zis si fetele,pas cu pas,ai sa vezi ca Dzeu le aranjeaza pe toate.
Descarca-te aici sau plangand s-apoi fruntea sus,sunt convinsa ca vei gasi cele mai bune solutii.
Da,stiu ,e usor de dat sfaturi,insa din pacate la subiectul parinti versus boala am experienta.
N-am incetat sa lupt si sa sper pana in ultima clipa,n-am renuntat nici cand medicii imi spuneau ca si ce obtinusem era nesperat de mult,ce stiu ei?!Normal ca-mi doream parintii alaturi pt totdeauna pt ca asa cum zicea si Mada ,niciodata nu esti pregatit sa ramai orfan(a).
Atat timp cat este in viata NIMIC nu este iremediabil,NIMIC.




Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

mai mai mai
e greu greu fir-ar

Buflea poti sa ne scrii de cate ori simti tu nevoia.
Aer in piept.

Big hug.
Imbratisare de grup



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

morgen randunicilor

buflea, o imbratisare de la mine. nu stiu ce sa spun, mai precis ma abtin sa spun ptr ca imi amintesc de perioada cu socrul si incepe sa ma doara... in schimb sunt de acrod sa mearga copii in Romania, daca mai exista si altcineva sa se ocupe de ei, in afara de parinti tai.


da, am dat jos bota din cui ptr ca domniile lor freaca jocuri la PC sau play-steisen si erau concentrati tare sa castige. iar praful zacea pe sub toate colturile. doamna care venea la noi la curatenie e bolnava iar firma a vrut sa-mi trimita pe altcineva, dar pasaricile din capul meu.... plus cumparaturi de facut, de dus borcanele goale la container si altpapier la contanier. containere care sunt tocma hat.... peste strada.
Andra, cateodata fara suturi figurative nu merge. pai ce? io ii las fara mancare vre-odata? chiar si cand nu am chef sa fac, cumpar ceva si tot este mancare.
ah, si aseara imi venea sa le pun castronul cu salata in cap, eu l-am pregatit iar domniile lor abia ce-au gustat din el.... azi la gunoi toate.

stiu, stiu nu-s dusa pe nicaieri

la servici jumate din colegi au gripa, o gripa de-asta de primavara cu dureri in toate oasele si stari de somnolenta. pe mine deocamdata ma ocolit, pana cand... sper nici sa nu se prinda.

zi minunata sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Citat:
pai ce? io ii las fara mancare vre-odata? chiar si cand nu am chef sa fac, cumpar ceva si tot este mancare.
ah, si aseara imi venea sa le pun castronul cu salata in cap, eu l-am pregatit iar domniile lor abia ce-au gustat din el.... azi la gunoi toate.


parca ma aud pe mine : "ce eu calc,spal,fac mancare cand am chef?!Aveti impresia ca in viata faci doar ce ai chef?!Faci ceea ce trebuie......etc. ,etc. "

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput