Vant de primavara pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nici eu nu as putea sa fac sacrificii din astea cu 5.30-6. macar in week end sa dorm si eu mai omeneste... :)))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Doamnelor, asa ziceam si eu pana cand mi s-a intamplat ...cand copilul se scoala singur, se spala, se imbraca si vine si te scoala si pe tine si te roaga sa mearga la patinuar ...stiti cum, nimic nu mai conteaza.
In plus, cum zice mamitzica, nu sunt dese aceste meciuri de dimineata - noi cred ca avem vreo 4 pe sezon. Poate 6 ?

Sa va mai povestesc din weekend.

Pentru ca a nins vineri, sambata eram la ski ... noi 3 si adolescenta lui X cu care ne-am dat intalnire acolo.
Pentru prima data de cand skiaza, fica-mea a cazut din telescaun ... nu sus in deal unde trebuie sa te dai jos din el pe skiuri, ci jos in vale, atunci cand te sui in el ... a cazut din cauza ca scaunul este prea sus si pana acum stateam eu langa ea si o saltam in scaun ...de data asta am stat langa fiu-meu si ea mititica, s-a agatzat cu fundul de scaun si cand ala a plecat in sus a alunecat ... interesant este ca a cazut in picioare, pe skiuri, pe zapada, de la vreo 3 m ... tot ce am putut sa tzip a fost "lasa capul jos" ca m-am gandit ca o sa vina scaunul din spate si o s-o loveasca ... in fine, au oprit aia scaunul, au ridicat-o pe fica-mea de acolo si au pus-o in scaunul din spate.
Am skiat pana la 21:30 ...a fost absolut superb, nu era pic de gheata, s-a facut ceva mai frig si zapada apoasa din timpul zilei s-a intarit cum s-a lasat seara, nu era mai nimeni pe partie.

Tot sambata am scapat iar de scanatul cardului ... deci am skiat iar pe gratis. Drept urmare, duminica eram iar la ski . Am decis sa ma duc si duminica pentru ca barbata-meu, pe care eram suparata, s-a dus pana la cineva sa prepare un computer si decat sa stau acasa cu copiii si sa fac treaba, mai bine le-am lasat pe toate balta si am plecat si eu de acasa . Ah ! Pardon, de dimineata, cat baietii au fost la patinuar, am zapacit o mancare de cartofi.
Duminica am plecat la 20:00 de acolo, la ora 21:00 copiii erau deja in baie ..la 22:00 dormeau dusi. Adica bine, ei incepusera sa doarma din masina ... si ca sa termine baia mai repede, barbata-meu i-a bagat pe amandoi in cada. Mi-a venit sa ma revolt iar, totusi au 8 si 7 ani, nu prea ar trebui sa mai faca baie impreuna, nu ? Dar am tacut pt ca abia ne certasem .

Suntem bine acum, tot din cauza barbatului ... este foarte intelept incazuri din astea critice ... cum v-am spus,el nu se cearta, spune scurt ce are de spus, dupa care pleaca din zona ... eu fierb ca o oala sub presiune, tzip, plang, isterie ... daca ma duc dupa el cu scandalul, pleaca de acasa. In acuzarea lui am sa spun ca niciodata nu considera ca greseste sau nu recunoaste asta si in general, pot sa ma dau eu cu fundul de pamant, tot ce vrea el face ... (ca de aia s-a infuriat sambata ca de ce nu il las eu sa faca ce vrea, ca el vrea sa mamance si sa se uite pe IPad si daca asta vrea, asta face ). In apararea lui am sa spun ca atunci cand se intoarce acasa, se poarta ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, adica e intelegator, vorbeste frumos, dragalas ... nu prea tine supararea, in timp ce la mine dureaza pana "cool down". Drept urmare, ieri cand ne-am intors noi de la ski, ne astepta acasa cu cada deja plina cu apa calda ..case closed !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

buflea, apropos de facut baie, la noi e deja traditie ca cele mici (ma rog, numai mici nu mai sunt, aproape 8 ani si 4 ani jumate) sa faca baie impreuna. S-au invatat asa de mici, si baia e un moment de joaca pentru ele (la dus intra totusi singure).
Doar cea mare isi doreste intimitate la baie, desi o mai apuca si pe ea cateodata cheful de joaca, si-atunci o ia e cea mica cu ea.
Eu le las in pace deocamdata, sunt inca "copii" din punctul meu de vedere. O sa vine momentul cand o sa vrea ele singuratate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

neata,
v-am citit pe fuga in weekendul asta...si bineninteles ca v-am incurcat mesajele.
viviana povestea de fica-sa (adolescenta) ca a facut nu stiu ctie pagini in word fara ajutor si eu am crezut ca a fost fetitza lui buflea (care e in clasa 1)...nu va spun ca si azi noapte m-am gindit la asta .
nu-mi iesea din minte cum e posibil sa faca in clasa 1,cum de le da asa teme...deja, mi-o imaginam pe fica-sa doftoritza si pe al meu la lopata. bine ca nu a fost adevarat! ii facusem plan de studiu pt william pt vacantza de primavara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

doar suntem pe acelasi ghetatr...si la noi a fost cearta duminica, bineinteles ca din cauza lui william.
s-a impiedicat pe scari si am auzit o busitura...am sarit speriati, alergat la el sa vedem daca mai misca...stiti cum e cand de sperietura te ia valul de caldura...

desigur ca al meu se juca cu sabie, platosa si pelerina. a calcat pe pelerina si cum minile le avea ocupate, nu s-a putut tzine si a cazut pe scari. nu s-a lovit rau...
sotul a inceput sa-l certe ca nu se uita pe unde merge, ca e cu capul in nori...si ca putea sa se intimple rau...
eu sunt altfel, il consolez, il iau cu usurelul sa-mi spuna cum se simte, multumesc Domnului ca nu s-a lovit rau.
de aici a inceput scandalul, cum ca e vina mea ca, cade pe scari, ca nu-l cert, si de asta merge si nu-i pasa pe unde calca, ba ca seamana cu mine ca se impiedica(apropouri la cazatura mea), ba ca nu sunt autoritara, ca daca l-as certa a 2-a oara nu ar mai cadea pe scari....ca s-a mai intimplat de catieva ori sa cada pe scari
eu mor pe chestia asta, dupa ce omul s-a lovit, il mai si certi in loc sa-l consolezi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

eu mor pe chestia asta, dupa ce omul s-a lovit, il mai si certi in loc sa-l consolezi?




Cred ca e ceva tipic masculin, si al meu face la fel , cand se lovesc mai usor eu sar sa-i iau in brate, si el sa-i certe ca nu's atenti, sau ca nu asculta, ca daca ascultau nu se ajungea aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

neata,
v-am citit pe fuga in weekendul asta...si bineninteles ca v-am incurcat mesajele.
viviana povestea de fica-sa (adolescenta) ca a facut nu stiu ctie pagini in word fara ajutor si eu am crezut ca a fost fetitza lui buflea (care e in clasa 1)...nu va spun ca si azi noapte m-am gindit la asta .
nu-mi iesea din minte cum e posibil sa faca in clasa 1,cum de le da asa teme...deja, mi-o imaginam pe fica-sa doftoritza si pe al meu la lopata. bine ca nu a fost adevarat! ii facusem plan de studiu pt william pt vacantza de primavara.


... Michelle, fii atenta ca acum scriu de fiu-meu ... are tema suplimentara, pe langa alea zilnice, un proiect dentru urmatoarele 3 sapt. Trebuie sa citeasca despre o personalitate - fiu-meu si l-a ales pe Ford, ala cu masinile - si sa faca un eseu despre el, ca un fel de biografie ... La sfarsitul lunii trebuie prezinte cu biografia la scoala, imbracat ca Ford si sa o prezinte in fata clasei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu ii dau inainte cu evenimentele de la ski ... trebuie sa-mi mai suportati si mesajul asta ca oricum cred ca s-a cam terminat sezonul ...

Deci ieri, la resort, a fost un fel de eveniment EXCELENT - s-a numait Pond Skim si a constat din diverse persoane care s-au inscris si care au venit pe partie in jos, pe skiuri sau snowboard si aterizau intr-o balta de apa ... inscrierile erau gratis, cine dorea ... sigur ca fiu-meu a vrut dar inca nu am ajuns la nebunia sa-l las sa cada intr-o balta cu snowboard-ul de la 8 ani.
Dar cei care s-au inscris, tineri si nebuni fireste, erau pregatiti - aveau costume de baie, sau pantaloni scurti sau COSTUME DE PINGUINI () si per ansamblu, a fost atat de fun ..Doamneee, cat am putut sa radem ...caci desigur nu toti stiau sa aterizeze in balta aia, unii s-au dus de-a berbelacul ...supe, super dragut.

Cat de frig era afara ? Pai ieri a fost soare si vreo 16 - 18 grade. Cald pentru hainele de ski, rece cred pentru cei ce cadeau in apa ...desi, cand esti tanar, nimic nu pare imposibil.

Iata cateva poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

de aici a inceput scandalul, cum ca e vina mea ca, cade pe scari, ca nu-l cert, si de asta merge si nu-i pasa pe unde calca, ba ca seamana cu mine ca se impiedica(apropouri la cazatura mea), ba ca nu sunt autoritara, ca daca l-as certa a 2-a oara nu ar mai cadea pe scari....ca s-a mai intimplat de catieva ori sa cada pe scari
eu mor pe chestia asta, dupa ce omul s-a lovit, il mai si certi in loc sa-l consolezi?



Stai ca te lamuresc si pe tine (mama, ce ma pricep...), asa sunt si eu, pentru ca ma sperii rau si reactionez anapoda, violent.
Am in cap mai multe episoade in care m-am speriat rau ca pot pati ceva copiii (mai ales Ioana, ea a fost prima, ca apoi am invatat sa fiu mai calm), de s-au ales si cu cate o scatoalca...acum m-am mai obisnuit, dar niste racnete tot reusesc sa produc, de nu mai stie copilul de ce sa se sperie: de eveniment sau de mine.
Am observat ca nu reactionez asa decat la copii, numai atunci frica imi intuneca orice forma de ratiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

...continuare la cearta noatra. noi nu tzinem supararea, ne spunem ce avem pe suflet pe moment, dam totul afara...si apoi continuam ca si cand nu ar fi fost nimic.

ieri am luat afumatoare...suncile deja sunt in frigider cu sare si usturoi...carnatii si niste somon in congelator...abia asteptam sa le facem inaugurarea.



Mergi la inceput