Atunci cand ne oprim din mers

Atunci cand ne oprim din mers | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Universul umanitatii a fost constituit dintotdeauna din barbat si femeie sau femeie si barbat cele doua parti constituindu-se in ceea ce numim baza sau celula familiala. Am trecut si trecem prin perioade de acalmie, de pace dar si prin perioade de agitatie de razboaie si conflicte. Probabil aceasta fiind si natura interna a individului, vrem nu vrem suntem sortiti sa traversam aceasta fluctuatie de situatii antagonice.
Cu toate acestea la nivel de relatie interumana la nivel de individ am putea spune ca a existat si exista o durabilitate intre oameni. Iar la nivel de celula familiala parca aceasta stabilitate generala este cu atat mai mult prezenta. Rolul femeii in asigurarea stabilitatii relationale este mai mult decat evident pentru ca In general, ea femeia, a fost, este si probabil si va fi exponentul natural al rabdarii stoince, a renuntarii de sine pentru celalalt, pentru copii, pentru sot, pentru familie.
Acest mesaj nu as dori sa fie prea lung insa mi-am permis sa il scriu aici pentru cel putin doua considerente:
Un considerent este ca analizand rolul femeii in viata orisicui nu am cum sa nu evidentiez miracolul etern numit mama. Oricine daca se opreste macar o clipa va realiza din nou si din nou ca inceputul este mereu acelasi. Existenta, amintirea primordial incepe invariabil cu mama. Insa viata continua tot cu ea mama, cu ea femeia care nu a avut somn, ea femeia care nu a avut liniste, ea femeia care a plans, ea femeia care a ras, ea femeia care a ramas chiar pana in ultima clipa a vetii ei cu gandul la copiii sai, acestia reprezentand pentru ea pentru totdeauna universul ei.
Un alt considerent este ca fara a avea macar idee de ceea ce noi numim interpunere relationala, ea mama, ea femeia, ea sotia, ea bunica a fost poate cel mai bun model al mediatorului. Poate in mod natural, nu stiu, insa dincolo de toate framantarile, daca ne permitem linistea personala de a gandi si de a accepta simplitatea evidentei, vom descoperi ca in viata noastra a existat dintotdeauna un mediator minunat.
Doar ca nu am stiut cum sa-i spunem marele nostru mediator si l-am numit atat de simplu: MAMA.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

La Multi Ani Mama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

La multi ani si multe flori pentru toate mamele din lume.
Dar si pentru femeia, ce si-a dorit macar o clipa sa fie mama si visul inca nu s-a implinit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

multumim Marius pentru randurile frumoase

Nu stiu sa apreciez exact de partea cui se poate atribui mai mult medierea ...

ce as vrea eu sa va spun este ca, in perioada aceasta am trait un sentiment de nedreptate si neputinta .. pentru ca stiu cativa copilasi care nu au inteles inca de ce mama lor nu mai e cu ei ...ca pt ei, indiferent de cat de multa atentie si grija au in preajma lor, doar privirea spre cer mai inseamna alinarea si imbratisarea mamei

pentru ei..un anume timp s-a oprit din mers





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput