Iesirea in UE - Olanda

Iesirea in UE - Olanda | Autor: geniest

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

in primavara asta dau o fuga cu cartea de identitate la Amsterdam si mi-ar fi de mare ajutor sa-mi confirmati sau infirmati informatia cum ca nu mai este nevoie ca buletinul sa fie valabil minim 3 luni de la iesirea din tara.

Multumiri anticipate,

g

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

De cate ori am iesit din tara (sau am intrat) cererea era ca actul cu pricina (carte de identitate sau pasaport) sa fie valabil.
Am scos copilul din Romania cu pasaportul expirand a doua zi, am fost avertizata ca la urmatoarea plecare imi trebuie pasaport nou dar nu m-a oprit nimeni.
Daca ai indoieli legate de iesirea din tara, vezi pe site=ul politiei de frontiera. Legislatia trebuie sa fie armonizata european asa ca nu ar trebui sa fie diferente.
Sau ... pentru intrebari punctuale legate de posibile diferente intre tarile membre, e un serviciu al comisiei europene prin care orice cetatean european poate primi sfaturi legislative de la expertii pe domenii. Il cheama Your Europe Advice si aici e linkul: http://europa.eu/youreurope/advice/index_en.htm
Pui intrebarea si intr-un termen limita ei sunt obligati sa-ti raspunda, e chiar o chestie faina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stiu sa existe vreo prevedere a legii romanesti care sa precizeze un termen anume. Conform legii 248/2005 daca retin corect singura exprimare este act valabil fara un termen anume. mai exact art. 6.1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Multumesc mult pentru precizari.

Acum asa este, insa, pe vremuri scria prin nu stiu ce lege ca orice act cu care treci granita, indiferent ca este pasaport sau CI, trebuie sa fie valabil inca 6 luni de la data iesirii din tara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si eu stiu ca documentul de calatorie trebuie sa fie valabil cel putzin 6 luni.

Dar poate s-o fi schimbat ceva si nu am primit eu informatzia!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Trebuie sa fie valabil in momentul in care il folosesti si atat! Am pus eu intrebarea asta si pentru pasaport si pentru cartea de identitate si mi-au raspuns prin mail cei de la directia pasapoarte, regula aia cu 6 luni era valabila inainte de intrarea in UE. S-ar prea putea sa fie inca valabila daca iesi in SUA sau state non UE...

Mergi la inceput