Istorie, romi si alte minoritati

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii


... insa cum ar contribui acei oameni la schimbarea mentalitatii societatii despre ei? Ce alte propuneri concrete aveti?




Nici un rrom nu va putea sa schimbe parerea unui roman convins ca are dreptate. SAU macar sa gandeasca dincolo de tramvaiul 41.

Lucrurile se vor schimba in generatii si asta doar daca statul intervine activ.

Romanilor le place sa dea in cei mai slabi, e o metoda super de a descarca sacul cu frustrari. Si nu ma refer doar la tigani, e suficient sa ne gandim cum sunt tratati cei care sunt mai saraci, mai needucati sau cei altfel(persoanele cu handicap de exemplu).
Boala grea fudulia asta.

Mi se pare incredibil cum cersetoria tiganului este mai urata decat furtul calificat sau falsul in acte savarsit de romanul educat si scolit. Sau asta e descurcareala ´´ romaneasca de care suntem atat de mandri?



--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Ok, mie asta mi se pare un mesaj urat. Nu stiu de ce ai parerea asta despre propria ta natie.
Personal ma deranjeaza la fel de tare cersetoria rroma ca si furtul calificat facut de romanul neaos, si cred ca autoritatile sunt vinovate de neaplicarea legii in Romania. Insa la fel de convinsa sunt ca rromii au apucat calea cea mai usoara. Ei nu se straduiesc sa-si schimbe cu nimic pozitia in societate, asta pare sa nu fie in lista lor de prioritati. Si fara vointa lor, singura modalitate sa-i scoti din "discriminare" este sa-i constrangi (dar as putea sa pariez ca nu esti de acord cu asta).

Solutia pe care o propui tu care este?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Te poti enerva cat poftesti, pe mine nu ma impresionezi cu atacurile la persoana. Nici cu semnele de exclamatie.

Da-te jos de pe gard, nu ma delegi tu pe mine nicaieri si nici socoteala nu-ti dau ( ??!!) . Sper sa poti trece peste asta.

Te rog sa imi ignori mesajele, nu am ce discuta pe acest ton cu persoane care se rastesc pomenind de rase inferioare.



--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.



Cea care se enerveaza esti tu fiindca eu nu sunt de acord cu tine. De aceea ti-ai deschis cutia cu ton si limbaj de tiganeala... No comment!


Iar tu, chuny, care imi tot dezaprobi mesajele poate ne spui de ce Franta i-a trimis inapoi pe tigani dupa ce imitial le luase apararea? Dupa ce i-a talharit bine, nu i-au mai vrut. De ce nu i-au invatat ei bunele maniere? Sau poate poseta ta nu le-a iesit in cale...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Multi dintre noi am avut colegi romi. Eu am avut la facultate. Nu era nicio diferenta intre noi, nu era privit altfel pentru ca isi vedea de treaba, la fel ca noi toti. Poate ca acasa o fi avand traditii diferite, la fel cu marocanul, la fel cu grecul. La scoala era la fel cu ai sai colegi.
De ce nu pot si restul sa fie la fel? Nu prea inteleg...cine-i opreste sa se spele, sa vorbeasca frumos, sa invete? Multi colegi stateau in camin , erau si din Basarabia, la fel de saraci ca multi dintre tigani. Mancau biscuiti cu lapte. dar di-au dorit sa-si depaseasca conditia. Cine-i opreste sa se desprinda, sa ceara ajutor ca vor sa invete? Oamenii care vor sa-i ajute, care plang de conditia lor si de nedreptatile ce li se fac, de ce nu fac ceva? O fundatie, un grup, care sa extraga copiii romi si sa-i duca la scoala, sa-i rupa de familii. S-ar putea face asta? Ar sta in camin daca ar invata, pana la facultate. De acolo drumul e la fel cu oricare alte roman care-o ia de la zero. Ar da un exemplu celor din familii si la randul lor ar convinge pe altii sa li se alature. asta nu inseamna ca trebuie sa-si uite traditiile. Si noi avem costume populare si obiceiuri, dar ne-am adaptat. Nu mai umblam in opinci si in itari. De ce n-ar putea sa faca lucrul asta si ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Stiu ce solutie are lady. Sa ne facem si noi tigani, daca pe ei nu ii putem integra. Ne vindem toti casele si toate bunurile si mergem sa ocupam abuzim pe ale altora, abandonam joburile si ne ocupam si noi de activitati specifice lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Stiati ca:

"La data de 20 februarie 1856 a fost emisa „Legiuirea pentru emancipatia tuturor tiganilor din Principatul Romanesc”, prin care au fost eliberata ultima categorie de robi ce apartineau proprietarilor particulari. Actul a fost promulgat de domnitorul Barbu Stirbei, pe baza unui text intocmit de Petre Mavrogheni si Mihail Kogalniceanu. Se prevedea o despagubire de 10 galbeni pentru fiecare persoana, platita esalonat in mai multi ani.
Tiganii erau obligati sa se statorniceasca, fiindu-le interzisa stramutarea pe o perioada de 10 ani (doua perioade fiscale a cinci ani fiecare).
Astfel, in Moldova si in Muntenia, deveneau oameni liberi peste 250.000 de fosti tigani robi."

Basescu, a promulgat in 2011 Legea privind comemorarea dezrobirii romilor, o initiativa legislativa care a apartinut deputatului Nicolae Paun.

Din 2011 aceasta comerorare se tine in fiecare an in diverse orase ale tarii.

Emanciparea este de lunga durata, anevoioasa si dureroasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

cu mentiunea ca nu toti tiganii din romania se trag din robii emancipati la 1856, urmasii robilor tigani au fost tiganii de vatra care in marea lor majoritate au fost asimilati ...pardon am vrut sa spun integrati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Nu vor a fi integrati. Am vorbit chiar saptamana trecuta cu cineva care a incercat sa faca ceva in aceasta privinta. A luat 2 fetite de la cersit, le-a spalat, le-a dat haine, mancare, le ducea si le aducea la gradinita , asta a durat cateva zile pana s-a suparat mama lor ( tiganca ), si nu vrea sa le mai lase ptr ca fara ele la cersit nu mai castiga la fel de bine. Ba inca , a cerut si ea bani daca vrea sa le mai alse pe fete la gradinita .
Ma scuzati, cine pe cine ajuta aici ? Eu sunt f convinsa ca nu se poate face nimic, am ajuns sa fim condusi de acesti romi ptr ca ne e frica de ei. Mie una , imi e frica, si ii ocolesc, imi strang mai bine geanta si copilul de mana cand trec pe langa ei si prefer sa mi parchez masina la un kilometru disnata de locul unde trebuie sa ajung, numai sa nu le dau lor bani pe locul de parcare.

Cu ce ma ajuta istoria ? Istoria ramane istorie, eu vad realitatea de astazi. Nu conteaza cine au fost, conteaza ce sunt acum, pe mine asta ma afecteaza. Si dupa ce ca trebuie sa i suport , chiar trebuie sa primesc si nota la scoala la materia asta ? Asta e buna..


sa am pardon de interventie..dar a luat cineva doua fetite de pe strada...ca si cum ar fi luat doi catei sau doua pisici...am vazut animale tratate cu mai mult respect, gasitorul de obicei face niste "eforturi" pentru reintegrarea animalutelor in familie...

daca se facea totul oficial cu sprijinul autoritatilor nu mai era loc de santaj dar daca a tratat lucurrile superficial a primit ceea ce a cautat chiar meritat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Dupa nuntile cu mare fast cu minori de 9, 11 ani eu cred ca Protectia Copilului intervine doar de ochii presei. Nu au nici o putere..nu au ce le face..ei stiu ca legile noastre nu li se aplica si lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Nu vor a fi integrati. Am vorbit chiar saptamana trecuta cu cineva care a incercat sa faca ceva in aceasta privinta. A luat 2 fetite de la cersit, le-a spalat, le-a dat haine, mancare, le ducea si le aducea la gradinita , asta a durat cateva zile pana s-a suparat mama lor ( tiganca ), si nu vrea sa le mai lase ptr ca fara ele la cersit nu mai castiga la fel de bine. Ba inca , a cerut si ea bani daca vrea sa le mai alse pe fete la gradinita .
Ma scuzati, cine pe cine ajuta aici ? Eu sunt f convinsa ca nu se poate face nimic, am ajuns sa fim condusi de acesti romi ptr ca ne e frica de ei. Mie una , imi e frica, si ii ocolesc, imi strang mai bine geanta si copilul de mana cand trec pe langa ei si prefer sa mi parchez masina la un kilometru disnata de locul unde trebuie sa ajung, numai sa nu le dau lor bani pe locul de parcare.

Cu ce ma ajuta istoria ? Istoria ramane istorie, eu vad realitatea de astazi. Nu conteaza cine au fost, conteaza ce sunt acum, pe mine asta ma afecteaza. Si dupa ce ca trebuie sa i suport , chiar trebuie sa primesc si nota la scoala la materia asta ? Asta e buna..


sa am pardon de interventie..dar a luat cineva doua fetite de pe strada...ca si cum ar fi luat doi catei sau doua pisici...am vazut animale tratate cu mai mult respect, gasitorul de obicei face niste "eforturi" pentru reintegrarea animalutelor in familie...

daca se facea totul oficial cu sprijinul autoritatilor nu mai era loc de santaj dar daca a tratat lucurrile superficial a primit ceea ce a cautat chiar meritat

Nina,mami de,





Vorebesti in necunostinta de cauza, nu am stat sa explic procesul. Evident ca a facut totul legal, nu le-a acostat de pe strada si le-a bagat in masina si le-a dus la scoala. Am expus ideea, nu stau sa iti explic procesul.
Foarte urat mesajul ,poti sa imi spui ce avantaj ar fi avut din faptul ca a incercat sa schimbe destinul a doua copile , ca sa spui ca a primit ce-a meritat? Incredibil cum gandesc unii...de-aia nu o sa se schimbe nimic , din pacate, pentru ca daca incerci sa faci si un lucru bun esti judecat .
Fara cuvinte, la reactia asta nu m-as fi asteptat ..:( dar nu mai mira nimic in tara asta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu Anda, nu face aceeasi greseala ca Lady (nici gand sa le placa romanilor sa dea in cei mai slabi).

Tara nu are nicio vina.

Sunt numai indivizi diversi ce actioneaza/vorbesc in nume propriu.



Mergi la inceput