Pensie

Pensie | Autor: J.D.

Link direct la acest mesaj

Maica-mea are probleme cu pensia.decizia de pensie a sosit dartrebuie sa faca demersuri pentru adaugarea indemnizatiei de la uniunea arhitectilor...pe urma trebuie sa-i dea in judecata ca sa-i ia in considerare acordul global, care numai asa se rezolva..

s-a mai lovit cineva de asa ceva? maica-mea spunea ca multi renunta din cauza complicatiilor si a piedicilor puse.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pentru a fi luata in calcul la pensie ,orice suma trebuie sa fi fost purtatoare de cas,implicit,la sumele realizate unitatea trebuia sa fi platit CAS.Acordul global includea orele suplimentare,lucratul duminica,tot ce nu se incadra in programul normal de lucru.+

Problema e ca nu se platea CAS -ul la astea.Deci nu sunt luate in calcul decat daca decide judecatorul,iar hotararea judecatoreasca primeaza in fata tuturor documentelor.
Exista o hotarare in MO,..nu mai stiu numarul dar nu se aplica pentru ca nu precizeaza in ea nimic de plata CAS-ului...

Arhitecti?A fost sau este membru in vreo asociatie?Daca da,asociatia respectiva trebuie s-o inscrie pe table si sa-l trimita la Casa de pensii de care apartine.Insa eu stiam ca e vorba de asociatia artistilor plastici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

maica-mea a cotizat la uniunea arhitectilor. de la ei are de luat niste bani. insa, nu se dau acei bani decat daca sunt dati in judecata. este vorba de niste bani care raman la uniune in cazul foarte multor arhitecti pentru ca nu vor sa sa umble prin tribunale dupa dreptul lor.

Mergi la inceput