Colectia de toamna-iarna 2005 (44)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Sa stiti ca Ami e cap taiat Lavi, imi pare rau dar e Mini-lavi

Lavi imi pare rau asa e el mai ursuz cu pers necunoscute, desi i-am facut instructajul inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

sper sa nu o fi suparat pe Nati sau pe tine, asa e modelul la baieti

data viitoare vin si cu Andrei, sa vezi cum se "leaga" lucrurile, el e mai iubaret asa, da tarcoale la fete

Ati incercat sirena?
noi nu am facut baie aseara
iar catelul vulli nu pare prea atractiv

hai sa ne mai vdm intr-o dupa amiaza in parcul carol , ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ilenutza, da, sunt pro parcul Carol, ajung usor pe jos acolo. Saptamana viitoare, dupa ce trece valul de frig, bine?

N-am incercat sirena, am uitat de ea la baie dar o sa o incercam azi.

Am incercat scutecele Puffies si mi se par sub Libero. Cand face un pishu in ele se face o galma moale, simti nevoia sa schimbi copilul imediat, la Libero se raspandeste altfel in scutec. iar Libero sunt si mai subtiri in stare ne-umpluta. Plus ca Libero au elastic la spate si se aseaza mai bine pe copil, plus ariciul mai lat. Pana acum nu am gasit scutece mai bune.

Hehe, deci asa e Andrei, mai iubaret!
Mie mi-a placut de Victor ca era interesat de reviste. Nati nu, in schiimb era interesata de desenat si de ce mai ofereau aia entertainment pe la targ, a zis ca i-a placut si mai vrea. Abia asteapta sa mai mergem. Pe cand Victor, tipul barbatului la shopping, pe final se plictisise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Am citit regulile de inscriere la scoala, astia s-au dilit de tot. Daca implinesc 7 ani toamna, cum au fost ai nostri anul trecut, sunt bagati la pregatitoar si numai daca trec testul de evaluare pot fi admisi in clasa I, la fel si cu pregatitoarea. asta inseamna ca nu mai au nicio sansa copiii sa termine la 18 ani liceul, ci la 19. Iar un copil nascut primavara, sau in februarie cum a fost Silvia nu poate fi dat la 6 ani si jumatate in clasa I. In ritmul asta se va ajunge sa intre copiii la scoala la 60 de ani .

Mi se pare absurd ca Silvia sa fi fost acum abia clasa a IV-a. E perfect capabila de a V-a si asa a fost pe tot parcursul scolar. Eu chiar imi puneam problema ce sa fac cu Ami, sa o dau de la 6 sau de la 7.

Nu radeti de planurile mele cu Ami pentru ca de curand au fost de la scoala sa faca un recensamant al copiilor din cartier si au recenzat-o si pe Ami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Tocmai mai minunam si eu de linistea de-aici...

Cu clasa 0 asa-i: nu face decat sa intarzie varsta de intrare in scoala.
Cu Anuca suntem fix in situatia asta: de-abia a facut 5, exclus s-o inscriu in clasa 0. Mai ramane un an la gradi, apoi clasa 0, si va incepe clasa 1 la fix 7 ani jumatate . Ceea ce in mod normal nu as fi lasat sa se intample.

Intrebare: de vreo 3 zile, Anei ii apar in secretia nazala (abundenta, verde si urata zilele trecute, dar clarificata de ieri/azi) si firisoare de sange. Sa ma ingrijorez tare?
am tot zis ca se va fi spart un vasut de sange, dar prea e de durata si constanta treaba asta... Ufff, deseara merg si la medic .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, ti-am dat aprob pt ca ai sintetizat in cuvinte mai putine si mai clare ce am vrut si eu sa spun.

Nati are in clasa 2 colege nascute in aprilie si una in mai care abia acum vor implini 7 ani si se descurca foarte bine. Or fi si dintre baieti, nu stiu.

Au abramburit astia de tot situatia.

Probabil pt ca s-au incapatanat sa pastreze pregatitoarea in scoli iar parintii romani au o retine in a-si da copiii prea devreme la scoala, deci se va ajunge sa mearga copiii la pregatitoare la varsta la care mergeau inainte la scoala. S-a facut cel mai prost compromis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu cred ca e vreun vasulet care s-a spart de la suflara prea violenta a nasului sau poate se scobeste ea si i s-a facut vreo ranita. Eu nu m-as ingrijora. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi

Nu cred ca e atat din cauza ca parintii ar avea retineri, ci simplul fapt ca asta e regula: sa inceapa clasa 0 la 6 ani.

Coroborat cu faptul ca si facultatea s-a lungit cu cel putin 1 an de cand cu noul sistem (3+2) ... Chiar ca vor fi numai buni de iesit la pensie cand vor avea diploma in mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, pai da, dar ei au facut regula asa. Si cred ca au facut-o asa ca sa nu le sara parintii in cap cum ca cheama copiii in scoli la 5 ani. ( sase neimpliniti).

Dupa noul sistem, cine e nascut in octombrie intra in scoala la aproape 8 ani ( daca nu cere expertiza aceea), termina liceul la aproape 20 si facultatea la aproape 25.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

maria, nu-ti fa pb. Elisei ii curge sange serios din nas in situatia descrisa de tine, mai ales daca se mai si scobeste.

Mergi la inceput