Se imparte iubirea pt copii sau se multiplica?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Este interesant ce simt COPIII. Mamele - e clar. Dar copiii? Se simt cumva, altfel, neindreptatiti? Ca tot veni vorba...gelozii? Suparari? Certuri?

In alta ordine de idei, un copil singur isi va dori un frate/sora.

sincera sa fiu nu am inteles pana la varsta asta cum e mai bine - cu frati/surori intr-o familie in care te poti simti a n-shpea roata la caruta (ok, parintii nu vor accepta vreodata ca fac diferenta intre copii, chiar daca fac, si nici ca unul dintre ei s-ar simti neindreptatit, chiar daca asta e realitatea), sau singur - si sa-ti doresti pe cineva cu care sa te joci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Un lucru e cert. Timpul alocat pe cap de copil (ca sa vorbim statistic) se va micsora.
Nu are rost sa ne mintim.

Un alt lucru e cert. Va trebui sa fii la obiect daca vrei sa lucrezi asupra perceptiei copilului. Va trebui sa ii dai de mancare cand cere, adica daca manifesta vreo nevoie va trebui sa ii satisfaci nevoia. De asemenea, va trebui sa fii atenta la cum percepe celalalt copil modul in care care satisfaci nevoia celuilalt.

Ma rog nu stiu cum sa ma fac inteleasa pentru ca desi am doar un copil minor de 5 ani, de la nasterea copilului sotul s-a transformat instant intr-un copil major. Nu vrei sa stii ce se intampla cand se joaca impreuna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am doi copii si 3 ani diferenta intre ei.
Cand eram insarcinata cu al 2-lea am avut o perioada in care simteam ca dragostea pentru cel mare creste, creste...parca urma sa se sfarseasca lumea si eu trebuia sa-i dau toata dragostea de pe pamant pana atunci....Dupa ce venit barza, am avut mare grija ca tot ce faceam sa facem cu totii, sa fie permanent implicat (chiar daca doar cu privitul), sa nu ii conditionez ceva dand vina pe fratele mai mic. Niciodata nu i-am zis ca nu il iau in brate pentru ca am un bb in burta. I-am spus ca e mare, greu, si mama se aseaza pe canapea si il ia in brate.
La inceput, citind tot felul de povesti, am fost foarte ateta ca cel mare sa nu fie gelos si sa faca ceva fratelui mai mic. Nici vorba. Pentru ca avea simtul proprietatii bine dezvoltat, am observat ca fratele mai mic era proprietatea lui si din acest motiv era....bine aparat . Mi-a zis odata ca ar trebui sa mai fac doi copii. De ce? Unul pentru tati si unul pentru tine! Dar Calin (fratele mai mic)? Calin e al meu!
Timpul a trecut, acum sunt amandoi la scoala, si uneori remarc ca cel mic e mai degraba gelos pe cel mare, ca cel mic doreste sa acapareze atentia mea mai mult decat cel mare, ca are nevoie sa fie asigurat de iubire mai mult decat cel mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

La mine diferenta e de 2 ani si sincer parca nu-mi amintesc prea clar cum am trait viata doar cu un copil . La 1, 3 luni ale primului venit am ramas insarcinata cu al doilea, iar cand l-am nascut am avut un sentiment de complet....Tin minte si acum senzatia aceea cand pe cel mic il tineam in brate, iar pe cel mare il urcasem pe genunchi, cand a venit in vizita in spital si eu simteam "o fericire completa".

Eu am si acum acest sentiment cand sunt amandoi e iubirea completa. Ei se comporta ca "pseudogemenii" (termen folosit la fratii foarte apropiati ca varsta". Noi avem un joc care functioneaza foarte bine:umplerea cupelor cu iubire, adica stransul in brate. Cand observ ca unul incepe cu galceava si e mai tafnos il intreb daca ii sunt goale cupele si vine sa-l imbratisez.Dupa aceste imbratisari se simte mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

SANZIANA ce frumoasa metoda cea cu, cupele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Cum se poate imparti ceva ce nu se poate cuantifica?
Iubirea e o notiune abstracta, un sentiment. Ca sunt 1 sau 10 copii, iubirea e oferita in aceiasi masura tuturor. Nu rupi o buca de iubire s-o dai celuilalt copil...




_

Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

www.facebook.com/pages/Bella-Plaza-Design/477366188967978" target="_blank">Mobila pe comanda la preturi competitive

Mergi la inceput