Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Pfuuuui, ce m-am enervat iar! Aveam 2 pagini deschise in paralel si mi s-au refresh-uit si am pierdut mesajul! O iau de la capat!

Andreea, am inteles ca ar fi buna apa filtrata pt bb. Eu nu am filtre si ii dau Bucovina. De fapt apa pt ea folosesc doar la lp ca nu-i dau sa bea. Si mai nou nu mai vrea nici lp. Seara era regula sa bea 130 ml. Alaltaieri i-am facut 70 ml, a supt doar 10. Aseara plangea la san si zic: "pazea! Ii e foame! Ii fac mai mult". I-am facut 100 ml si nici nu s-a atins de el. A rontait tetina, dar n-a tras nimic. Am luat-o la nani si a adormit imediat. Plangea de somn mandra mea. Mai nou cred ca isi schimba ora de somn, ca vad ca e cam plangacioasa seara si adoarme repede la san, fara sa o mai legan.

Acum a adormit. Sper sa doarma si ea mai mult ca azi a avut doar 2 somnuri de 15 min. Si era fresh dupa ele.

Bob, imi pare rau ca s-a inecat Iris si a vomitat tot. Bravo ei ca a adormit singurica! S-a mai intamplat sau e o premiera?

Oana, chiar ma gandeam ce o sa ma fac cand i-or da dintii Mayei si o sa muste mai bine si mi-a aratat fata la ce sa ma astept.
Azi piureul n-a mai avut succes. N-am mai pus ulei de masline, asta era singura diferenta fata de ieri. Am uitat. Nu stiu daca de asta nu a mancat sau nu avea ea chef. Cred ca vreo 10 lgte acolo a mancat ea, dar nu mai era placerea de ieri. Eu nu stiu cat mananca, pt ca nu am recipient gradat. Ar trebui sa pun o data intr-un bibe ca sa masor, dar nu ma stresez momentan. Cat mananca bine, cat nu, asta e!
Mai mult se juca cu lingurita azi, ca daca nu i-o dadeam facea scandal. O baga in gura si molfaia la ea. Cand o scoatea profitam si eu de ocazie sa-i mai pun putin piure pe ea. Dar daca dureaza prea mult operatiunea se enerveaza, plange si s-a rupt filmul!
A papat putin, apoi san, nani 15 min si iar cateva lingurite. Zic:ok, nu vrei, nu vrei! Asta e. Ma duc sa-mi iau o banana si ce credeti? Calare pe mine! I-o intind si vad ca musca o bucata de vreo 2 cm, cam ca degetul. Eu: hai ca trebuie sa o scuipe (ca ea asa facea cu bucatile). De unde? A mestecat-o si a inghitit-o. Mai molfaie ea acolo la banana, casca ditamai gura si se repezea ca nemancata in ea si vad ca rupe ditamai bucata, gen o rondea din ea. Oana, atunci m-am gandit la tine. Ma uitam la ea si ma intrebam daca sa i-o scot (mi-era sa n-o sperii) sau sa o las sa scuipe. Imi si faceam scenariu ca daca o inghite sa o indoi peste bratul meu si sa-i dau cateva peste spate. In cel mai rau caz daca nu reactiona, o apucam de glezna, o tineam cu capul in jos si o bateam asa
Mai dragelor, a molfait-o si p-aia si o parte a inghitit-o, o parte i-a mai curs din gura...Tare mandra am fost de ea. Mestecacioasa lu' mama mica!
De unde ma gandeam eu ca nu-i e foame ca n-a vrut piureul, mi-a mancat 1/3 din banana.
Deci Bob, se pare ca e adevarat ce se zice ca majoritatea bebeilor prefera fructele ca sunt mai dulci.

Ma tot gandeam daca sa-i desfac un borcanel d-ala de fructe sa-i dau dimineata. Parca as vrea sa o vad ca mananca mai bine legumele si pe urma sa incepem si cu fructele. Ca mi-e ca nu mai le vrea dupa aceea. De dimineata de exemplu mancam niste iaurt cu cereale si banana. Ea cu ochii cascati la mine. Ma gandeam ca vrea si ea. I-am intins o feliuta de banana, a lins-o de 2 ori si s-a intors la jucariile ei. Ce-o fi zis? "Just checking sa vad daca-mi dai!" :)) Era prea devreme pentru mancare asa cu noaptea in cap.

Trimit sa nu pierd si ma intorc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Apropo de iaurturi pt bebei, cica cele mai bune si safe ar fi Muller, Milli si Napolact. Danone si eu am auzit ca nu.

Corina, ce ma bucur ca s-a reglat Daviducu cu somnicu. Il asteptam si pe el la curtat, sa aibe fata de unde alege :))))
A facut kk. Gata, am scapat de constipatie. Alaltaieri seara a baut suc de morcovi. Ieri dimineata a facut putin si inca tare. La pranz a mai facut putin si tot tare. I-am dat piureul de dovlecel+pastarnac+ulei de masline si peste 1h a umplut pampersul. Se vedeau si atele de la pastarnacul din ziua precedenta:))) inegrite ele, dar erau acolo.
Azi dimineata a facut putin, dar normal. La pranz a facut mai mult si dupa piureu a mai facut putin. Recupereaza fata!
Ma bucur ca l-ai deblocat si pe Daviducu. Foarte frumod slideshow-ul.
Avocado rotund am gasit in Auchan. In Lidl si Mega nu am gasit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hai sa va zic si ceva amuzant. Ieri la kineto mandra pusa pe spate tot vroia sa se intoarca pe burta, ca parca o ardea salteaua la spate. Termina nenea masajul si o intoarce pe burta, ca sa-i faca si pe spate masaj. Bucurie maxima pe fie'mea! Pozitia ei preferata! Si se ridica ea in maini si in talpi (ca in poze), ca deh, nu-si facuse programul de flotari pe ziua respectiva, si se pregatea sa o ia la sanatoasa! Si ce-mi zice maseurul: Aoleu, nu o mai lasati sa se ridice asa, ca e prea mica! Ii zic: si ce sa-i fac? Sa o leg la orizontala?
I-am explicat ca daca ea singura se ridica e ok, nu o forteaza nimeni. Doar n-o ridic eu! Auzi la el, sa nu o mai las! Pai ne-ar sti tot blocul, ca ea toata ziua are program de fitness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Olivia da esti nervoasa rau ca ai scris 3 mesaje unul dupa altul .
Of ce nasol cu alergatul dupa postas, nu poti face o intelegere cu el sa te sune cand aduce alocatiile ca sa stii sa stai acasa? Eu cred ca au gresit cei de la Prestatii Sociale, daca indemnizatia iti intra in cont automat si alocatia trebuia la fel, la mine asa a fost. Mai mult, alocatiile fetelor intrau in Raiffeisen si pe Paul l-am bagat la ING ca acolo aveam eu cont, la primul virament mi-au intrat toate alocatile la ING, dar nu e bai, ca ii distribuim noi pe unde trebuie.

Oana multumesc de raspuns, am sa incerc si eu. De la LIDL si eu iau detergenti, un balsam de rufe, am mai gasit la oferta diverse chestiute, mai luam tot felul de biscuiti dar acum incercam sa trecem in fuga pe la raionul asta ca tot timpul ne tenteaza cate ceva. Imi place cau au ofete tematice si unele chestii chiar sunt faine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, am consumat si bateria la telefon de atata scris. Mai am doar 7% :))
Faza e ca ticmai ma intalnisem cu postasul cu 2 zile in urma si il intrebasem de alocatie cand vine. Si ce ma enerveaza maxim e ca eram acasa! Pana acum batea la usa si mi-o dadea. Acum nu stiu ce naiba a avut!

Sigur au gresit cei de la PS, ca a dus sotul si extras de cont, a si bifat pe formular ca vrea in cont... d-aia n-au mai putut ei.
Actele pt indemnizatie le-am depus eu in ianuarie (pe contul meu) si pt alocatie sotul in septembrie (pe contul lui), deci ma indoiesc ca de acum vor veni amandoua in acelasi loc. Trebuie mers la ei cu inca un extras si pt alocatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor

Il astept pe Matei sa se trezeasca pt baita...

Ma bucur ca Daviducu si Maya au scapat de constipatie, ca Daviducu doarme asa de bine, iar Maya papa ca o fetita mare. Iar de acrobatiile pe care le face acolo in poze, nu pot sa zic decat oau

Kytanuuutz, ce ne mai spui? Mami.ilinca, cele doua Ramonici, Norma... restul fetelor? Paula si Anda, n-ati mai intrat de mult, ce fac bobocii?

Olivia si Gabi, mersi ca m-ati lamurit in legatura cu diversificarea! Clar exista beneficii, eu nu cred ca am taria sa incerc, inca, la fel, mi-e frica de inecat

Noi ne pregatim pt vaccin, mergem maine sau poimaine. In rest, matei doarme f mult... ziua... La maxim doua ore incepe sa se frece la ochi si il culc, doarme cam 45 min. Sa va zic azi ce somnuri a avut: unul la 8, unul la 11, altul la 2, altul la 5, s-a trezit nitel la 6, am vb nitel cu el dar din nu s-a frecat la ochi si a scancit, l-am leganat si a adormit instant.

Noaptea nu pot sa zic ca doarme bine, dar eu am inceput sa motai pe langa el. Adica de exemplu n-a dormit intre 12 noaptea si 1. L-a leganat sotul la 12, l-a pus in pat si s-a trezit in cateva min, l-am luat langa mine, la 1 constat ca-i tot treaz, il trezesc iarasi pe sot :)) faza e ca brotacul s-a schimbat, nu mai gangane, sta f cuminte, dar nu e in stare sa adoarma singur si nici eu nu sunt in stare sa-l ridic sa-l legan. Deci pe sot cade treaba asta. Apoi iarasi intre 6 si 7 am motait pe langa el, el era treaz, la 7 m-am trezit, la 8 a dat semne de somn si l-am culcat. E cam ciudat programul nostru noaptea, merg si eu in voia vantului, ca n-am ce face. El seara doarme bine, ieri de exemplu intre 6 si 12 noaptea a dormit, cu pauza de o ora pt baie si papa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

BUNA FETELOR,
nimic nou la noi. Avem o perioada perfecta. Mananca bine, doarme bine, inclusiv noaptea, e cuminte, iesim zilnic afara cate 2 ore de cate 2 ori/zi. Ne dam pe hinta, ne plimbam...ne zgaim la copaci, tobogane etc....
M-am razgandit si nu mai incep in 23 diversificarea ci mai repede cu o saptamana, deci sambata .......primele linguri de supica de morcov.
Am vorbit si cu o instructoare si vom incepe babyswim, sper sa ii placa ca vreau sa il duc minim 10 sedinte cu instructor si apoi vom merge singuri.

Cam atat despre noi zilele astea. Felicitari bebelusilor diversificati si mamaicilor curajoase care au inceput deja ........
Va doresc o noapte usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

fetele, vreau sa incerc sa deschid capitol nou... poate aveti putzintica rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sept.oct2012 spune:

CAPITOL NOU

Mergi la inceput