Buburuze(22)!Bravo Danina,Casandra,Enho,mara,Eva!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Buna fetelor.
Stiti cumva cum se calculeaza banii pe care ii primim in pre si postnatal (cele 126 zile)?
Multumesc anticipat.

36+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic


85% din salariu - 10 % CAS. Asta e formula de calcul care s-a aplicat la firma la mine . In lege scrie ceva de o medie intre salariile din ultimele 6 luni dar in practica se aplica formula de care ti-am scris-o mai sus.

[mami de Radu Tudor -2013 si Alla Bianca -2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

formula se aplica la salariu brut. de aia este foarte bine sa-ti iei cat mai mult concediu prenatal si sa lasi postnatal doar 42 zile + 5 zile marja de eroare.

[mami de Radu Tudor -2013 si Alla Bianca -2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabri_T

Tusferi, ma intrebai cum e viata de mamica? Eu zic ca frumoasa spre superba :) si dupa parerea mea depinde foarte mult de mami si de tati si de atmosfera din casa.

Si daca ar fi sa "emit" pareri si sa dau sfaturi dupa nastere si dupa 13 zile ca mamica as zice:
- fiti relaxate, pozitive si nu va ganditi foarte mult la cum trebuie sa fie nasterea, care sunt pasii, ce trebuie sa vi se intample ce va va face asistenta , doctorul etc... Caci fiecare nastere mamica si burtica sunt unice si experienta voastra va fi unica.

- indiferent de cum nasteti sa faceti toate eforturile sa ii dati lapte bebelusului imediat si fiti hotarate in a zice sus si tare " fara formula" daca doriti acest lucru, altfel orice spital va va indopa bebelusul cu formula. Din experienta proprie: o data am cerut sa i se dea formula caci nu se saturase fetita si a regurgitat pana si dupa 4 ore... In conditiile in care laptele de mami il regurgiteaza atunci pe loc sau pana la 30 min dupa ce a mancat.

- aveti rabdare si tineti cat mai mult la san bebele. Eu nu am avut o picatura de colostru inainte de nastere, zero barat dar in prima zi dupa vreo 5 ore in reprize de papat la san au aparut primele picaturi . Iar dupa o noapte rabdatoare a doua zi am avut ceva de papa pentru fetita, nu deajuns dar a fost, si dupa 48 de ore am fetita a avut ce sa pape si sa se sature. Amintiti-va ca in prima zi bebele are nevoie de 5ml de lapte, a doua zi cu 10 ml si apoi incepe marea papa. Dar nu e necesar in primele zile un supliment de 20, 40 ml cum se da in maternitate.



draga mea imi permit sa te contrazic: si fetita si baiatul au avut nevoie de mult mai mult de 10ml cum scrie in carti. Baietelul meu a baut in prima zi 30 de ml la o masa, a doua zi era eja la 40 de ml si dupa vreo 2 zile am ajuns la 60 ml la o masa. Acum, la frumoasa varsta de 10 zile bem 90 de ml la o masa sau 30 ml lapte praf + completare san.
Cartile sunt bune nimic de zis dar fiecare copil este unic si decat sa planga de foame eu am preferat sa ma "chinui" cu lingurita cat am stat in spital. Odata ajunsi acasa am constatat cu bucurie ca manaca si san si biberon si din lingurita , numai lapte sa fie...
Si am mai constatat ceva : chiar daca ma feresc de toate alimentele asa zis interzise gen : fructe proaspete, bors are in continuare colici usoare. Am avut si eu cateva zile colici..... - parca imi baga cineva cutite in intestine...bietii copilasi


[mami de Radu Tudor -2013 si Alla Bianca -2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna fetele
Voi ce dati la bebei pt colici?

Eu ii dau bonisan si am incercat si espumisan dar nu prea isi fac efectul .
Ceaiul baby calm nu vrea sa-l bea .Nu stiu ce sa-i mai dau ,mi se rupe sufletul cand il vad cum se strange de burtica. eu il alaptez la san ,dar ii dau si completare lapte praf NAN HA.




38 + AMR 2 Matei George
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Casandra, Lactana gasesti la Farmacia Tei.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart_apr2013 spune:

Capitol Nou

Mergi la inceput