Buburuze(22)!Bravo Danina,Casandra,Enho,mara,Eva!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Buna burtici,
Felicitari pentru buburuza Danina,sa creasca mare si sa va bucurati de ea.

Daca ieri ma bucuram ca am scapat de tuse,azi m-am trezit iar cu ea(se vede ca a fost doar efectul dat de dexametazona)M-am apucat sa fac si aerosoli iar maine dimi merg la pneumolog sa vad ce mai spune ca eu nu mai rezist.Imi doresc ca macar contractiile sa nu mai inceapa ca azi au fost tare rare si m-am bucurat si pt atat.
Somnic usor la toate mamicile de buburuze


33+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Buna dimineata dragi burtici,
Dupa cum vedeti eu iar am insomnie si ma omoara plictiseala.
Am si eu o intrebare la fetele care sunt sub Clexane pentru ca am descoperit ca si eu sunt de aproximativ 6 luni numai ca aici are alta denumire,lovenox.Eu fac zilnic 0.4 si nu il fac pentru ca am probleme hematologice ci pentru a proteja bebelusul,am mai multe sarcini oprite in evolutie si alergie la aspirina. Doctorita care ma supravegheaza mi-a spus sa-l iau pana la 35 de saptamani,as mai avea aproximativ 3 saptamani si abia astept sa-mi treaca durerile de pe pulpe,nu-l suport in burta.
Acum intrebarea mea este,voi ati sangerat in vreun fel dupa administrarea Clexane? Ma refer in primul rand la sangerari nazale sau gingivale. Mie ieri,fix la 30 de minute dupa injectie a inceput sa-mi curga sange din nas si nu este prima data,mi s-a mai intamplat de 3 ori. Am discutat cu medicul si mi-a spus ca sangerarile nazale sunt oarecum normale la gravide,ca nu este asa de grav si ca trebuie sa continui cu anticoagulantul atata vreme cat analizele sunt normale.Dar cum tot de ieri au inceput sa mi se umfle si picioarele,bizar pentru ca nu ma ating de sare,iar la ultima analiza albumina era 0.22 imi este frica sa nu fi fost vreun puseu de tensiune cu toate ca inainte de sarcina nu saream de 9.7 iar acum oscilez intre 11.7 si 12.7. Si mai imi este ffff frica de preclamsie mai ales ca am citit ca la asmatice aceasta vine destul de des,ma rog,sper sa ma ingrijorez degeaba si sa fie totul bine pana la urmatorul control care va fi in 13 martie.



Octavian 09/12/1995
Sarah 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Arianna,draga mea,
Ar trebui sa-ti pui niste intrebari(presupun ca deja faci asta :) ) daca tusea ta a cedat la dexa. Chiar sunt curioasa de ce o sa-ti spuna pneumologul. Sper sa se rezolve problema ta,este cumplit sa ai contractii si sa mai si tusesti sau sa tusesti si sa provoci contractiile,tocmai de aceea mie mi-au ridicat doza de seretide(un disk pe baza de cortizon si alte substante)de la 500 pe zi la 2000 pe zi,asta inseamna cam 5 mg de cortizon care in primul rand ma ajuta sa respir mai bine si in al 2 lea rand ajuta si la maturarea plamanilor bebelui si nu in ultimul rand contractiile mele s-au mai domolit un pic.


Octavian 09/12/1995
Sarah 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata !
Azi trebuie sa ma duc pana la sanatate ! Tineti-mi pumnii!
Va pup pe toate!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
37 saptamani+ AMR 3 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Arianna, te-ai comportat ca un adevarat alpinist
Sa ma explic: dexa folosesc cei pe care ii mananca undeva si se cocoata pe la diverse altitudini greu de suportat pt plamani asa ca baga oxigen si o injectie cu dexa si le salveaza viata.....poveste lunga
Am facut de 2 ori pneumonie asa ca stiu prin ce treci doar ca nu in sarcina asa ca macar sa gasesti un dr care sa iti prelungeasca cu cateva saptamani sarcina si dupa ce nasti te pui pe picioare f repede. Iti tin pumnii

Iulia, lovenox se da cu succes pe afara...la noi este clexane-ul la moda
Stiu o gravida care daca facea clexane sangera daca il oprea ii afecta sarcina.
Cu greu a trecut de perioada sarcinii dar a reusit. Trebuie mai mult interes din partea medicilor. Intr-adevar sunt normale sangerarile nazale in sarcina dar cand faci anticoagulant trebuie sapat mai mult, de facut mai multe investigatii, etc.
Urmareste piciorul care s-a umflat daca se invineteste.
Tu spui ca ai sangerat de 3 ori, nu ar fi capat de tara, de obicei sangerezi pana ajungi la spital....pana la urma dr are ultimul cuvant, noi vb din proprie experienta sau ce am auzit pe la altii dar nu suntem in masura sa dam indicatii medicale.
Eu nu as opri anticoagulantul la 35 de sapt.
In cazul meu o sa-l opresc cu 24 de ore inainte de cezariana si il reiau la 2 zile dupa operatie.....normal ca la indicatiile medicului. Sper sa iasa toate conform planului.

Pup frumoasele gravidute si mamici.


35+ AMR 3S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Buna dimineata buburuze din burtici si celor din bratele mamicilor :)
Buna dimineata si voua mamicilor!
Vreau sa felicit si eu proaspetele mamici si sa le doresc sanatate multa lor si bebelusilor, putere sa-i creasca si noroc in toate. Aceste mogaldete ne-au facut si noua zilele frumoase. De cate ori intru aici, sper sa mai citesc despre venirea pe lume a unei buburuze si pur si simplu mi se lumineaza ziua atunci cand aflu de inca o mamica fericita.
Iuliajurdi, pentru mine esti o eroina, esti dovada vie a faptului ca o mama face orice ca sa-si aduca pe lume bebele sanatos. Sa dea Dumnezeu sa vina ziua (la termen) in care sa ne anunti ca toate problemele s-au rezolvat, iar Sarah a venit pe lume sanatoasa si perfecta.
Arianna, ma rog ca Adelina-Ioana sa stea cumintica pana la termen, mai ales ca noi doua avem acelasi DPN. Pot doar sa-ti spun ca prietena mea, care are o fetita Bianca-Ioana :) a avut aceleasi probleme ca ale tale, tot in perioada 30-34 de saptamani, iar pe la 39 de saptamani nazdravana nu mai voia sa iasa. Incredere multa, ca fetitele noastre sunt luptatoare.
Bebelusa mea face tumbe-tumbe. Asteptam si noi cu infrigurare ziua de 9 martie, sa vedem si la noi daca domnul col nu s-a mai scurtat, ultima data era 2,6 cm si sa deschid si eu subiectul nasterii. Pana acum n-am avut curajul.
Pup buburuzele si sa aveti o zi cu soare afara si in suflet.

33+ Sofia-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Iulia, eu aveam sangerari gingivale in timpul administrarii de Clexane. Dupa ce l-am intrerupt au fost mult mai slabe. A, si eu nu mi l-am facut in picior niciodata, mi s-a parut ca e prea dureros, asa ca l-am facut in mana dupa ce n-am mai avut loc pe burta. Mi-a fost foarte frica atunci cand medicul hematolog mi-a zis ca as putea sa renunt la injectii, insa apoi am vazut ca analizele au iesit destul de bune si bebe evolueaza corect, chiar are avans, asa ca m-am linistit. Insa asta e cazul meu...

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Buna dimineata fetele!
Arianna bine faci ca te duci iar la pneumolog, poate iti da si ventolin sa-ti mai usureze tusea ,mie mi-a facut bine la o bronsita mai severa de acum vre-un an.Sa dea Doamne Doamne sa treceti cu bine peste perioada asta si buburuza sa ajunga la termen

Mie mi-a coborat burta serios de mult si cand am o contractie ma doare cu tot cu bazin si mijloc si in rest simt o mare presiune in bazin.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 37+ Mara Gabriela

AMR 1 SAPTAMANA:)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Iuliajurdi, mie nu-mi curge sange din nas, dar dimineata cand imi suflu nasul este un pic de sange intarit. Eva a avut sangerari nazale, nu stiu daca mai are. Sangerarile nazale sunt normale in sarcina dar probabil contribuie si Clexane-ul. Daca dr a zis sa nu iti faci griji pt sangerarile nazale, atunci stai linistita. Sangerari gingivale am avut si eu, cand ma spalam pe dinti.
Tensiunea mea este mai mare acum decat inainte de sarcina. Si eu aveam 9 cu 5, 9 cu 6 inainte de sarcina, acum e mai mare, se duce pe la 13 cu 7. Am inceput sa o monitorizez cu mai multa atentie.
Si eu fac injectiile cu Clexane tot in brat, dar mi le face sotul, pt ca nu pot sa mi le fac singura. Sunt mai putin dureroase decat in picior. Pe cele in burta le faceam singurica si nu erau asa dureroase, dar nu mai am unde sa imi fac in burta, toata burta mea e intinsa la maxim.
In ceea ce priveste perioada de administrare a Clexane-ului, eu zic sa mergi pe sfatul medicilor si nu pe sfaturile de pe forum. Ei iti cunosc mult mai bine istoricul medical si raportul risc/beneficiu.

Liza, tu cand ai intrerupt Clexane-ul?

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

33+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Eu am intrerupt pe la 18 saptamani, dupa care am luat Aspirin cardio pana la 30 de saptamani, si apoi nimic. E adevarat, m-am lasat pe mana dr. Avram, care are un pic alta parere decat dr. Uscatescu... insa in cazul meu nu s-a intamplat nimic rau. Si oricum, asa ma sfatuisera si medicul cu care am facut FIV, si cel care imi monitorizeaza sarcina.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 38+

Mergi la inceput