Buburuze(22)!Bravo Danina,Casandra,Enho,mara,Eva!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

fetele care dati supliment la bebei: ce marca de lapte praf folositi ?

[mami de Radu Tudor -2013 si Alla Bianca -2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Lactana de la Topfer. E facut din ingrediente provenite din agricultura bio. Mie mi s-a parut cel mai apropiat de laptele de mamica.La gust si la consistenta de caca dupa consum. Nu s-a constipat niciodata cu el Miriam.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Tusferi, chiar ma intrebam unde incap bebeii tai... ca din poze mi s-a parut ca esti slabuta Sper sa mai rezisti 2-3 saptamani. Oricum bebelusii sunt maricei, nu cred sa mai fie vreo problema daca vin in curand.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabri_T spune:

Ce zi relax astazi ....finally ne-am facut de cap. Pe lista noastra a fost: somn, somn, schimbat scutece, somn again, si de la 15:30 m-am uitat la emisiunea de pe PrimaTV "Totul despre mame" ( de foarte mult bun simt, si cu info utile, voi va uitati?
Fetele va doresc sa aveti bebelusi intelegatori si dormiciosi ca fetita mea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabri_T spune:

Tusferi, ma intrebai cum e viata de mamica? Eu zic ca frumoasa spre superba :) si dupa parerea mea depinde foarte mult de mami si de tati si de atmosfera din casa.

Si daca ar fi sa "emit" pareri si sa dau sfaturi dupa nastere si dupa 13 zile ca mamica as zice:
- fiti relaxate, pozitive si nu va ganditi foarte mult la cum trebuie sa fie nasterea, care sunt pasii, ce trebuie sa vi se intample ce va va face asistenta , doctorul etc... Caci fiecare nastere mamica si burtica sunt unice si experienta voastra va fi unica.

- indiferent de cum nasteti sa faceti toate eforturile sa ii dati lapte bebelusului imediat si fiti hotarate in a zice sus si tare " fara formula" daca doriti acest lucru, altfel orice spital va va indopa bebelusul cu formula. Din experienta proprie: o data am cerut sa i se dea formula caci nu se saturase fetita si a regurgitat pana si dupa 4 ore... In conditiile in care laptele de mami il regurgiteaza atunci pe loc sau pana la 30 min dupa ce a mancat.

- aveti rabdare si tineti cat mai mult la san bebele. Eu nu am avut o picatura de colostru inainte de nastere, zero barat dar in prima zi dupa vreo 5 ore in reprize de papat la san au aparut primele picaturi . Iar dupa o noapte rabdatoare a doua zi am avut ceva de papa pentru fetita, nu deajuns dar a fost, si dupa 48 de ore am fetita a avut ce sa pape si sa se sature. Amintiti-va ca in prima zi bebele are nevoie de 5ml de lapte, a doua zi cu 10 ml si apoi incepe marea papa. Dar nu e necesar in primele zile un supliment de 20, 40 ml cum se da in maternitate.

- daca aveti posibilitate, tati sa stea cu voi , in cazul in care are indemanare si va poate ajuta cu bebelusul cand sunteti in rezerva. Este un ajutor pe care nici o asistenta nu o sa vi- l poata da.

-dupa cezariana este cel mai bine sa va mobilizati cat mai repede chiar daca nu e neaparat confortabil....

To be continued :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Tusferi da,si mie mi-a zis si de respiratieAsta cu uterul si cele 5kg e noua,n-am mai auzit-oCunosc graviduta cu gemeni la 38sapt,ambii peste 3kg.Ei,numai buburuzi decid cand vor sa vina.Sa zica lumea ce vrea.
Gabri felicitari pt fetita cuminte.
Casandralin cumnata-mea ii da Nan micutei



Cosmi 35+ David Andrei
AMR max. 5sapt!!!
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Liza, am o burta imensa Am tot timpul senzatia ca o sa explodeze. Am tot vazut gravidute la 37-38 sapt cu un bebe, au burta muuult mai mica decat a mea. Mai multi doctori mi-au zis ca gemenasii mei se dezvolta ca si cand ar fi singletoni iar lichid amniotic am mult, la fiecare... Cand intru in cabinet, mai intai intra burta si dupa 5 minute ajug si eu Sunt curioasa cat ma fac daca reusesc sa mai stau 3 sapt, asa cum mi-am propus... La Medlife s-ar putea sa ma primeasca daca se declanseaza travaliul. Am intrebat-o pe doctorita si mi-a zis ca in general de la 35 sapt ma primesc fara probleme, dar e posibil sa ma primeasca si la 34... Deci trebuie sa tin genunchii stransi pana sapt viitoare, sa fiu sigura ca ma primesc la ei sa nasc. Ma bucur ca doctorita mea imi zice tot timpul ca pot sa o sun la orice ora din zi si din noapte si daca se declanseaza travaliul noaptea, sunt sigura ca vine. A zis ca nici nu pleaca in concediu pana nu ii nasc gravidutele care sunt acum pe teava...

Gabri, multumesc pentru sfaturi! Sunt foarte utile!

Cos_minutza, am auzit textul asta de la mai multi medici, dar evident, nu este o regula. Eu sper sa reziste uterul meu atat cat este nevoie sa se dezvolte gemenasii mei suficient...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

34+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor.
Stiti cumva cum se calculeaza banii pe care ii primim in pre si postnatal (cele 126 zile)?
Multumesc anticipat.

36+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaNae spune:

Salut burtici si proaspete mamici!
Felicitari pentru noii bebei!
Nu am mai apucat sa va citesc de mult, dar cu motiv intemeiat.
Astazi buburuzul meu face 1 saptamana. Am nascut pe 6 martie, la 23 30 un baietel de 3 kg, scor Apgar 9.
E tare cumintel si mancacios, o minune. Nici acum nu-mi vine sa cred ca il avem!
Nasterea a fost cu peripetii. La 6 dimineata mi s-a rupt apa, la 8 eram internata si pe perfuzie cu oxiton, abia la 17 00 aveam contractii regulate, dar col perfect inchis si foarte lung. La 18 00 s-a decis cezariana in care am intrat la ora 23 00. 17 ore de travaliu, o revenire dupa anestezie care m-a lasat sleita de puteri din cauza durerilor (am avut rezistenta la calmante, dar nu s-a prins nimeni pana dimineata). Laptic este, bebe e sanatos si activ si asta conteaza. Noi ne revenim.

Toate cele bune! Incerc sa mai intru cand este timp.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicitas

Lactana de la Topfer. E facut din ingrediente provenite din agricultura bio. Mie mi s-a parut cel mai apropiat de laptele de mamica.La gust si la consistenta de caca dupa consum. Nu s-a constipat niciodata cu el Miriam.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

de unde il cumperi, ca pe la noi n-am vazut pe nicaieri?

[mami de Radu Tudor -2013 si Alla Bianca -2005

Mergi la inceput