Buburuze(22)!Bravo Danina,Casandra,Enho,mara,Eva!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Buna dimineata, buburuze!
Va citesc zilnic, chiar de mai multe ori pe zi, dar cum vreau sa scriu ceva ma apuca melancolia. Atat de frumos povestiti si de emotionant despre zilele petrecute cu bebelusii vostri incat imi dau lacrimile de bucurie si nu mai pot scrie.
Iulia, eu am mai spus ca tu pentru mine esti un munte de putere si curaj, si sigur o vei scoate la capat, resursele vor veni din zambetele celei mici precum si dragostea pe care o vei descoperi in ochii baiatului tau atunci cand o va vedea. Doamne ajuta si sa treaca cu bine aceste cateva saptamani care au mai ramas pana la venirea Sarei.
Felicitas,ce putin mai ai! Oricum, tu esti mai pregatita decat noi, cele care suntem la primul copil. Tinem pumnii sa ai o nastere usoara.
Tusferi, cum pot face rost si eu de cursul de alaptat? Pot sa-ti las mailul meu pe PM? Multumesc.
Arianna, chiar ma gandeam la tine zilele astea, desi avem aceleasi DPN, avem si aceleasi probleme cu colul. Esti bine? Mai sta Adelina-Ioana macar 2 saptamani?
Eu am fost la control, bebelusa mea are 2,5 kg, colul nu s-a simtit la palpare, iar la eco mi-a zis dr ca ar avea aproape 1,7 cm. El spera sa ajung la termen daca stau cuminte. Am stat aproape toata sarcina in pat si acum cand ma gandeam ca pe final as putea sa ma apuc de treaba si sa ma pregatesc pt venirea bebelusei, tot in pat trebuie sa stau. Mi-a permis ca dupa 36 de saptamani sa mai fac cate ceva.
Va doresc o zi buna tuturor si sa citim numai lucruri bune si de acum incolo.

33+ Sofia-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata mamici!
Tot credeam ca o sa nasc mai devreme pe la vreo 36-37 si uite-ma la 38.
Multumesc violeta de urari. Oricum va anunt daca se intampla ceva.
Ieri d-soara mea scumpa si cuminte s-a cocotat taman in varful unui topogan mare cu diferite scari si etc. Si nu a vrut sa se dea jos. Ei eu cu burtoiu meu a trebui sa ma sui dupa ea si sa ma dau pe topogan.
A mea fetita este bine, nu prea mai are loc si mi se pare burtica mica si tare mai tot timpul. Daca apucam weekendul Dumineca ma duc la control.
Iulia apoi daca nu va vrea sa te ajute mai scoti si armata din pod. Eu la 17 ani si mai repede faceam mancare, curat, cumparaturi, aproape toata mancarea de sarbatori, si sora mea mai mica la fel ma ajuta, si sa zicem ca noi eram fete, dar sotul meu la fel gatea si se intretinea deja singur(nu pentru ca era nevoie, ci pentru ca asa dorea el). Deci nu este chiar un bebe voinicul asta a tau si mai ales ca are o relatie buna cu sotul tau, nu are ce se plange. Important este ca si tu si sotul tau sa nu-l ignorati, sa-l bagati in seama ca sa nu creada ca a pierdut afectiunea voastra.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Felicitas, mi te si imaginez in varful topoganului...
Si eu credeam ca nasc mai devreme, si mai am un pic si inchei cele 40 de saptamani. Nici urma de emotii, doar nervi. Si ma suna si mama si soacra zilnic, sa vada ce fac. Si asta ma enerveaza si mai tare, ca simt ca am nevoie de liniste si sa fiu lasata in pace. Durerile de maini s-au intetit, la mana dreapta am degetele amortite tot timpul, iar picioarele sunt ca niste bureti. Mai am un pic...

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka80ank spune:

Neatza mamici si burtici...
Revin si eu cu noutati. Luni 18.03 ne-am programat cezariana !!
Am fost ieri la control si desi colul este inchis doctorita i-a palpat capul lui bebe acolo jos...si gata s-a stabilit data !!
Deja mi-a intrat un morcov...
Intrebare pentru mamicile care au nascut la stat chiar daca in alte orase: cum ati dat banii si la cine...anestezist, asistente etc si cam cat?
Va pup si va urez o zi frumoasa !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Neatza!!!!


Gabri ma bucur ca sunteti bine
Violeta tin pumni sa mai stea la caldurica bebe
EMilia deci aveti data programataBag o mica motata
Anka bagam motatele in actiune
Felicitas as fi vrut sa te vad pe topogan
Liza fetitei tale ii place in burticaLas' ca vine ea,oate vrea sa se tina de termen

Nu naste nimeni azi?Numeric e tare buna

Am fost la medicul de familie ieri.Cica nu o sa mai birui inca o luna,ca e burtica mare si se vede ca e intinsa tare
Ieri am spalat hainutele lui bebeIncet incet o sa le calc,pe sambata o sa avem patutul montatPt bagaj cam am de toate,trebuie doar sa le bag in ceva geanta.

Pup toate burticile,mamicile si buburuzele

O zi minunata!!!!

Cosmi 35+ David Andrei
AMR max. 5sapt!!!
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Violeta,sper ca asta mica sa mai stea,si o zi in plus conteaza dar si dc e sa vina,noi o asteptam cu drag.Am incredere ca deja e pregatita sa faca fata vietii de afara :)
Din cauza tusei,la ultimul control (acum o sapt jumatate) avea aprox 1 cm,deci foarte putin.Cu toate astea tot ma mai misc prin casa,deoarece sunt singura pana la 7 seara si nu are cine sa-mi dea sau sa-mi faca ce am nevoie.
De ieri am inceput sa am ceva contractii,de multe ori regulate care cedeaza foarte greu la no spa sau ginypral deci ma astept sa inceapa travaliul oricand.Eu mi-as dori sa mai stea macar pana la 36 dar dc se grabeste,asta e :)
Tu ai colul destul de lung,nu mi-as face griji in locul tau,ai sa vezi ca ajungi la 37 de sapt dc nu ai contractii f puternice ;)


34+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Ariana, bebelusele noastre trebuie sa fie ascultatoare si vorba ta sa stea cat mai mult, pentru ca si o zi in plus conteaza. Pe mine ma sperie ca bebele meu e tare jos, iar acum 2 seri am crezut ca o nasc pe scaun, stand la masa, imi dadea niste lovituri puternice in col de ma lua cu transpiratie. Nu am contractii, decat nedureroase cu burtica intarita, dar daca ma misc trec in maxim 40 de sec.Ma bucur ca e activa si ca are peste 2,5 kg.
Revin la vorba ta, daca vor dori sa vina, sa vina, ca sunt tare asteptate :)

34+ Sofia-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Violeta stai linistita ca nu o sa nasti asa usor stand pe scaun.
Asa aveam si eu impresia pe la 34 de saptamani ca parca acuma iesea cu caputul afara. Acuma tot e nazdravtana dar miscarile nu mai sunt asa violente si nici colul meu nu este asa chinuit, numai de pitica mi ca stiu ca ii mare si burt maica ii mica si contractata mai tot timpul.
Tocmai am venit din oras de la niste ultime cumparaturi. Si eu inhamata cu o plasa, doamnelor ma sui in autobuz. Astept jumatate de statie , nimeni nimik, o gramada de tineri pe scaun se fac ca nu ma vad.
Ei si cand m-am apucat eu ca asa barbati avem in Cluj, etc... Imediat s-a facut loc. Foarte bine, asa sa se mai invete minte mama lor de purtatori de organe de reproducere masculine, ca barbati nu-s.
M-am saturat tot femeile sa se ridice, si toti pensionarii asa fug dupa scaune si se aseaza in fata ta, cu toate ca te vad cat China.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Emilia, Anka felicitari pentru data !
Emilia eu as zice ca mai bine sa va programati pe 1 aprilie ca la ce sugubeata ii fiica-ta sigur va face faza.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

elenaionascu, cu multa placere. sper sa iti fie de folos! Eu nu intentionez sa dorm cu gemenasii in pat, de altfel nici nu am avea loc toti 4 Dar intentionez sa dorm cu ei in camera in primele saptamani. Cred ca e mai bine si pt mine si pt ei. Dupa vreo luna sau 6 saptamani, o sa ii mut in camera la ei si o sa dorm cu ei un timp, nu stiu cat, in functie de programul lor nocturn, dupa care o sa ii las sa doarma singuri. Cercelusii fetitei ii punem la spital.

Gabri, ma bucur sa te "vad". Mai povesteste-ne cand ai timp, despre viata de mamica

violeta, poti sa imi trimiti pe PM adresa ta de e-mail, sau, daca ai parola de pe adresa comuna de e-mail, poti intra acolo, pt ca am trimis cursul si pe buburuzedragalase@yahoo.com

Felicitas, ce m-am amuzat sa citesc patania cu topoganul! Cred ca ai fost mortala! Mai ai putin si tu!

Liza, fetitei tale ii place la cuptoras! Te tot astept, in fiecare zi, cu marea veste

Anka, mai ai cateva zile! Iti tinem pumnii!

cos_minutza, io ce sa mai zic cu burta mare si intinsa? Sau cu locul pe care il au copilasii in burtica? Si mie mi-a zis ieri hematoloaga ca nu crede ca ajung pana sapt viitoare, la cat de greu respir, gafai... Baietelul meu are 2500g iar fetita 2300g. Col 31mm inchis. Fluxurile uterine si omilicale sunt ok. Toti medicii zic ca uterul nu duce mai mult de 5kg de copilasi dar nu e chiar asa. Un exemplu e Eva, care a nascut la 37s si 3zile iar baieteii ei sunt marisori. Sper si eu sa ajungem macar la 35 saptamani, mai avem putin.

Violeta, ai mei gemeni sunt amandoi cu capul in jos si amandoi apasa pe col. Fata s-a dus cu capsorul langa capsorul baiatului, pe partea dreapta si amandoi parca au cutitase si incearca sa deschida colul. Eu simt asa de saptamani intregi. Am dureri sub burtica, in col, de am senzatia ca acum ies si pana una alta sunt tot acolo Iti dai seama ca ei sunt si 2 care imping si sunt si grei impreuna, ca au aproape 5kg. Deci forteaza ceva colul...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

34+ cu si

Mergi la inceput