Buburuze(22)!Bravo Danina,Casandra,Enho,mara,Eva!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Iulia mami fii tare nu fi nelinistita!
O sa vezi ce tare o sa-i placa fiului tau dupa o perioada. O sa-i fie foarte draga. Acuma nu realizeaza pentru ca nu o vede, dupa ce va fi afara si dupa cateva lunite, o sa vezi cum se schimba placa. Plus ca fiul tau este destul de mare sa te ajute la inceput cu cumparaturi si lucruri de astea pe care sa le faca el.
Si mie mi groaza. La mine pitica are 2 ani si trebuie dusa la cresa si adusa care nu este aproape. La noi a meu pleaca dimineata vine seara 8.30 -9. O va duce el, zilele care sunt la maternitate se va duce el mai repede de la servici si o va lua si va sta cu ea, dar apoi va trebui sa ma descurc cu mama, tata si cumnatul, dar care toti in mod normal lucreaza pana tarziu. Deci va trebui sa ma rog de toti pe rand sa-mi scoata fata. Dupa vreo 4-5 saptamani cred ca o sa ma duc eu dupa ea, o sa-mi iau ceva wrap. Si cu unu in san si altul de manuta sau in brate, voi veni acasa.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Iulia, si eu cred ca baiatul tau mai mare se va inmuia. Poate nu in primele saptamani cand bebelusii nu fac nimic decat sa pape, sa doarma si sa planga si nici nu sunt asa dragalasi ca la 3 luni, dar pe urma o sa te ajute cu drag.
In alta ordine de idei, eu urmaresc si subiectul pt mamicile de gemeni si sunt acolo mamici de gemeni care se descurca singure cu 2 bbi. E o fata in Italia, a carei sot a plecat de acasa si a lasat-o singurica cu 2 fete si niciun ajutor. Nu stiu cum reuseste, dar se descurca. Mai sunt si alte mamici care se descurca singure in cea mai mare parte a timpului (soti plecati departe cu jobul sau f ocupati).
Dzeu nu ne da mai mult decat putem duce! Sigur o sa te descurci. In momentele in care iti va fi greu, mai vorbeste cu noi, descarca-te. O sa trecem si noi prin colici, nopti nedormite, ne vom sprijini reciproc...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

34+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor.
Am incheiat azi sapt 36 si am fost la medic pt analiza streptococului. IR-urile sunt bune, colul inchis, bebe mare si miscacioasa, peste 1 sapt si 1 zi facem testul nonstress si cezariana e programata pentru 2 aprilie. Acum negociez cu bebe sa fie cuminte si sa stea pana atunci.

36+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Felicitari multe noilor mamici, Mara, Eva, Enho!


Sa fiti sanatoase si voioase, cu putere si rabdare, cu laptic si bebei mancaciosi!

Emi si noi incheiem tot azi saptamana 36, intram de maine in 37 si tot sper si mai vorbesc cu ea sa mai stea inca o saptamana si-un pic macar:)

Din cand in cand mai am contractii care ma tin si 2 minute, nu ma dor, dar simt cum e incordat uterul, trasa pielea de pe burta.Saptamana trecuta colul era inchis la palparea unei alte doctorite, mi-au mai bagat o injectie de no spa si scobutil, iar acum astept iarasi ziua de joi, sa vedem ce face bebelina, cum ne prezentam. Starea mea de spirit e una buna, parca nu ma mai tem atat de tare, am mai mult curaj :) ma-ntareste si pe mine Doamne Doamne

Multumesc si public, muuult de tot Tusferi pt cursul de alaptat. Ma pun pe citit :)

As mai vrea sa va intreb, despre somnul de noapte al bebeilor, mai ales mamicile care au deja copilasi...cum ati facut? ati dormit cu bebe in pat? sau il lasati in patut si stati cu el in camera? Sunt tare curioasa...eu planuiesc sa stau cu ea in camera oricum, ma gandesc insa cum e mai bine, sa o iau in pat cu mine sau sa o las in patuc...

Si inca ceva, cercelusii la fetita, e ok sa-i pun in maternitate?

Simt ca o sa fiu tare dependenta de pitica si parca mi se activeaza si niste instincte de mama lupoaica :)

Va pupacesc cu drag, sa va odihniti bine si sa fiti voioase!

Happy36+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Elena, eu in maternitate o sa ii pun cercei. Apoi nu stiu daca mai am suflet sa o chinui

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Liza,Arianna,Felicitas,Tusferi va multumesc pentru sfaturi si incurajari. Sa dea Dumnezeu sa fie asa cum spuneti voi si asa cum sper eu!
Pe mine ma mai apuca melancolia asa din cand in cand mai ales cand toate merg pe dos,trebuie sa le spun tututror ca sunt bine cand de fapt nici macar nu am voie sa ma misc,ma rog,dupa cum v-am spus,atat soacra cat si bunica sunt in stare destul de grava,culmea ca amandoua in acelasi timp;
Din pacate nu pot angaja pe cineva,nu este simplu deloc si cum salariul minim este 1400 de euro va mai trebui sa platesc inca atat la stat si sincer nici nu imi convine si nici nu imi permit iar de cineva care sa lucreze la negru nici nu poate fi vorba,nu suport ideea de a face ceva ilegal.
In schimb am o vecina,turcoaica la origine,super de treaba care mai trece pe la mine sa vada ce fac si in plus imi trimite zilnic bunatati turcesti; ma mai gandeam sa chem o prietena din Romania,sa-i platesc transportul,sa vina practic in vacanta dar noaptea sa ramana la mine dar cred ca tot pe flacaul meu cel indiferent ma voi baza,stiu eu ca face pe durul dar ma iubeste foarte mult si nu ma va lasa la greu,am trecut noi doi prin altele si mai grele si am facut fata cu brio,nu stiu daca v-am spus,baiatul este numai al meu si l-am crescut singura o lunga perioada de timp,cam de aici si rasfatul lui,inca este baiatul lui mami.Chiar daca si eu si sotul meu(care-i este mai mult decat tata,frate si prieten,au o relatie excelenta)l-am asigurat ca va fi iubit la fel de mult,el este inca copil,inca nu este maturizat si intr-un fel este normal sa-i fie frica de necunoscut si de schimbare.
Apoi,ieri mi-au venit si ultimile produse pentru bebelusha,am inceput sa le pun in ordine cat de cat,am pregatit bagajele pentru spital(mi s-au cerut 2,unul pentru sala de nasteri si altul pentru sejur) si cred ca de aici si melancolia mea;
Tot ieri a venit si moasa sa ma monitorizeze,donshoara sta excelent dar eu...tot contractii peste contractii asa ca mi-a marit doza de Salbutamol comprimate si astea asa imi dau o agitatie si niste palpitatii de-mi vine sa ma urc pe pereti;
Oricum ar fi ce a fost mai greu a trecut!
Arianna chiar daca ai renuntat la inhalatoare trebuie sa fii precauta,s-ar putea sa nu fie astm cum foarte bine s-ar putea sa fie,concluzia? tine Ventolinul la indemana si aerius-ul ajuta foarte mult si eu iau zilnic dar nu te poti baza doar pe el;dupa cum ti-am mai spus tu stii si simti mai bine ce,cand si cum se intampla cu tine dar o sa mai spun odata: in sarcina cu atmul sau suspiciunea de astm nu e de joaca sau de facut experiente;
Va multumesc inca o data si va pup pe toate!


Octavian 09/12/1995
Sarah 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Iulia,imi poti descrie o criza de astm?Sincer,nu stiu dc ce am avut eu e criza de astm sau altceva(la urgente am primit diagnosticul de pneumopatie acuta)


34+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Felicitari Eva pentru bebelusi,sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei!!!



34+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabri_T spune:

Hello fetele. Ma primiti ?
greu intr- adevar sa gasesc timp sa va citesc si sa scriu asa cum mi-am propus cand o fetitza minunata imi umple zilele cu farmecul ei. Dar am reusit.... Am citit tot ce ati povestit si vreau sa zic si eu:

felicitari proaspetelor mamici, rabdare la alaptare si calm si senitatae sa va bucurati de fiecare moment petrecut cu bblusii. Sanatate si noroc bebelusilor!

Pentru gazeta de la inceput de capitol: Ingrid Maria s-a nascut pe 28 februarie la 13.04 , 3350 gr, 51 cm, cezariana (dupa travaliu inceput spontan ), apgar 9

Si sper sa pot tine pasul cu voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabri_T spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenaionascu

As mai vrea sa va intreb, despre somnul de noapte al bebeilor, mai ales mamicile care au deja copilasi...cum ati facut? ati dormit cu bebe in pat? sau il lasati in patut si stati cu el in camera? Sunt tare curioasa...eu planuiesc sa stau cu ea in camera oricum, ma gandesc insa cum e mai bine, sa o iau in pat cu mine sau sa o las in patuc...

Si inca ceva, cercelusii la fetita, e ok sa-i pun in maternitate?



Noi am dormit cu fetita in pat o saptamana pana cand am primit un cosuletz care sta langa pat si in care doarme foarte linistita. E de preferat sa dormi cu bebe in camera altfel faci ture noaptea la fiecare scancet. Dar cred ca dormitul in pat cu bebe te face sa te simti doar parinte si uiti ca tati e si iubitul tau.

Cerceii e bine sa ii pui in spital. Explicatia: simpla: este mai linistita bebelusha, nu da mult din manute si/ sau poate fi controlata mai bine in acel moment.

Mergi la inceput