Firma in faliment-concediu de maternitate

Firma in faliment-concediu de maternitate | Autor: TeoTeutza

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor! Firma unde lucrez este in insolventa de mai multi ani iar acum urmeaza sa intre in faliment. Daca imi bag concediu medical, eu fiind gravida in mai mult de 22 sapt, iar firma intra in faliment si da toti angajatii in somaj ce sa intampla cu concediul meu? Se suspenda si intru si eu in somaj automat?
Am citit ca fiind in somaj nu pot baga concediu de risc maternal, dar pot baga concediu medical, de asemenea pre-natal si post-natal. E corect?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Fina mea a patit asa ceva: fiind gravida, firma la care a lucrat s-a inchis, ea si-a depus dosarul de somaj, iar cand s-a putut a intrat in concediul pre si postnatal. Acum este in CIC, avand venitul minim in acest caz (a optat pt 2 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TeoTeutza spune:

Mi-a spus cineva ca pot sa semnez preavizul pt somaj si dupa cateva zile sa-mi bag concediu medical sa zicem o luna apoi sa vin iar la serviciul cateva zile, astea insemnand tot preaviz pt ca l-am intrerupt cu concediu medical si apoi sa tot continui cu concediu medical pana intru in pre-natal. Dar eu nu cred sa mearga asa fiind vorba de faliment si nu de o concediere oarecare(adica o simpla desfintare a postului).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:


Chiar daca firma este in insolventa, pentru desfacerea contractelor demunca (concediere), este obligatorie acordarea preavizului legal.

Intr-adevar, daca pe perioada preavizului salariatul intra in concediu, se suspenda preaviul pe perioada concediului, urmanda sa continuie curgerea preavizului dupa expirarea concediului.

Din cate stiu eu, pe perioada concediului (de oricare ar fi el), nu poate fi incetat contractul de munca(este articolul 60 din Codul Muncii care stabileste situariile in care nu se poate dispune concedierea salariatului- printre aceste situarii numarandu-se si concediul de maternitate, de crestere copil,etc).

Oricum,ideea de baza este ca si daca firma este in faliment,acordarea preavizului, in caz de concediere, este obligatorie. Nu mai trebuie urmate toate procedurile necesare pentru concedierea colectiva, dar preavizul este obligatoriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vei intra in somaj pentru cazul descris de tine. In somaj nu se acorda concediul de risc maternal pentru ca esti acasa nu la serviciu.

Mergi la inceput