4 martie, 7,2 grade

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Pe cel din 77 nu l-am prins, povestea tata ca a iesit in prosop de la dus din regie si a stat asa afara mult timp. Mama era la Ploiesti si era disperata ca nu stia ce fac parintii din Calarasi.
In 86, mama m-a luat in brate si imi amintesc cum tipa dupa tata prin casa ca nu-l gasea. Tata era pe balcon cu sora mea mai mica in brate si vroia sa sara. Stiau ca nu e bine sa fii pe scari cand e cutremur. Oricum, nici pana in ziua de azi nu am inteles de ce a ales balconul mare si nu pe cel de la bucatarie care era cel mai usor de sarit. Le-am zis acum cativa ani de asta si s-au uitat la mine ca la extraterestii. Ei n-aveau nici cea mai mica idee ca noi plecam din casa sarind de pe balcon de la etajul 1.
In 90 eram la scoala la ora de geografie si ma asculta. Imi amintesc cat de calm a fost profesorul nostru, cum a zis sa ne bagam toti sub banci. Am iesit dupa ce s-a terminat de zgaltait, ordonat si fara sa fugim. Au fost clase la care copii s-au accidentat imbulzindu-se pe scari, dar nu la noi.

Nu-mi amintex anxietate de loc. In ambele ocazii parca eram detasata de eveniment, ma transformasem in evaluator si inregistram toate detaliile. Mama saraca a intrat in panica si la cel din 90, era acasa cu fratiorul meu sugar si noi eram la scoala. L-a lasat cu o vecina si a venit repede sa ne ia de la scoala, dar noi plecasem deja ca profesorii ne trimisesera acasa cu instructiuni sa stam departe de cladiri. Cand nu ne-a gasit s-a panicat si mai tare.
Ma intreb oare acuma se ocupa cineva sa le faca instructaj de evacuare in caz de cutremur/incendiu/atac. Sau daca se intampla ceva e scapa care poate? La noi la scoala un profesor din doi a stiut sa stea calm si sa evacueze si accidente au fost, chiar daca au fost minore dar pot fii uneori accidente grave.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulinio
In 90 eram la ora de istorie, clasa a V-a. Profesorul era unul din ala foarte foarte sever care nu zambeste niciodata... Mi s-a parut ciudat ca se misca banca (la el la ora nu sufla nimeni). Deodata se ridica, zice foarte calm "Copii, e cutremur, nu va panicati... fiecare sa se aseze sub banca".

Citat:
citat din mesajul lui Madanic
In 90 eram la scoala la ora de geografie si ma asculta. Imi amintesc cat de calm a fost profesorul nostru, cum a zis sa ne bagam toti sub banci.

Citat:
citat din mesajul lui monicabo
Iar la cel din '90 (prin mai parca a fost), eram la scoala la ora de geografie, cand a inceput, nu intelegeam ce se misca asa de tare...

Citat:
citat din mesajul lui laura78nico
In 90 eram in ora de lb. romana dadeam teza si in prima faza ma rugam de cel din spate sa nu mai miste banca. Apoi ne-a zis doamna ca este cutremur, dar tin minte ca am iesit afara dupa ce s-a oprit.

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza
La '90 eram la ora de mate. Un coleg a strigat "cutremur", altul a strigat "fugiti" si dintr-o data m-am trezit in mijloc de coridor, cu zeci de copii fugind pe linga mine, sarind peste cei cazuti pe jos.

Ce de scolaritze in '90!
La ora de fizica sau chimie nu era nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Se pare ca profii de uman au stiut sa reactioneze mai bine...

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

capcaunule, in curand vom avea si povestiri de genul: la cutremurul din 90 eram la gradinita si doamna educatoare ne-a spus sa ...:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

In schimb am scapat de liceeni si de elevii 1-4, ca erau deja acasa sau pe drum .

La noi in scoala nu cred sa fi fost un profesor care sa fi tinut elevii in clasa. La noi in clasa erau si pe pereti niste panouri grele din lemn de citiva metri lungime si latime. Daca ar fi cazut peste noi ....brrrr....

Mi-as dori ca profesorii si elevii sa faca exercitii precum in Japonia, sa fie pregatiti sa reactioneze cit de cit calmi. Pt ca cel mai greu de uitat e panica aia de multime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Intr-adevar, cred ca panica este cea mai periculoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

in 77 m-am ascuns sub masa.ce intuitie, domnle'!
in 86 abia adormisem si m-am speriat ca nu stiam sa umble patul.
in 90 dadeam teza la mate, in liceu.ultima,ca dupa aia nu am mai dat la mate.
diriga a iesit cu catalogul in brate tipanad si tremurand toata,lasand de izbeliste 38 de fete si un baiat,care ,saracul a trebuit sa suporte asaltul a vreo 10 colege.
tipanad si ele, bineinteles.
eu, am iesit, fara tip, dar singura bucata de zidarie desprinsa din liceu, mi-a cazut mie in cap, alaturandu-se listei deja impresionante a obiectelor care mi-au modificat oarecum forma cutiei cranieiene,facand-o intr-o forma orecum abstracta: un leagan la 5 ani, un colt de caramida la 8 ani,un pupitru de banca la 12 ani si ultimul de lista, cu voia dvs, o bucata de zidarie de la cutremurul din 90!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina
in 90 dadeam teza la mate, in liceu.ultima,ca dupa aia nu am mai dat la mate.
diriga a iesit cu catalogul in brate tipanad si tremurand toata,lasand de izbeliste 38 de fete si un baiat

Catalogul se ingroasa, dar la fizica sau chimie tot nu avem vreo nota.
paulinio, se pare ca observatia ta se confirma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu eram la ora de engleza in 90! Am zburat pe scari cu profa de mana, saraca domnisoara Chiurdeanu era mai speriata ca noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
DC: capcaunule, in curand vom avea si povestiri de genul: la cutremurul din 90 eram la gradinita si doamna educatoare ne-a spus sa ...:))


Sau de genul: in '90 nu eram nascut/nascuta, dar mama mi-a povestit ca... Oh, cum trece timpul!

Mergi la inceput