Clubul "babelor" FIV-oase 74

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Ady am tot citit ca pe bebelina mica o cam chinuie colicii. Sa stii ca si la noi a fost asa, crize rau pana spre 3 luni si nu a tinut cam nimic. Pe vremea aia am luat infacolul din Ungaria, nu a facut nimic, nimic, nici cu espumisan nu ne-a fost mai bine si uite asa am ajuns la homeopat. Prima grija homeopatul, care de pregatire este medic cu practica in pediatrie, ne-a zis ca nu se recomanda sa amestecam la o masa LM cu LP ptr. ca au alt timp de digerare, la noi nu era cazul, Vlad fiind alaptat exclusiv. Pe langa remediile pe care le-a primit el am primit si eu ceai din fructe de anason, chimen si inca ceva, nu-mi mai aduca aminte, care stimulau si lactatia si prin lapte treceau si la copil. Iti scri ca am vazut ca si tu ai primit recomandarea ptr. aceste ceaiuri. Eu nu am putut bea 4 cani /zi ca nu mai puteam merge nici cu tampoane de san, asa ma stimula iar noaptea daca nu se trezea Vlad la 2,30-3 ore, curgea pe mine.La noi a mai functionat Grape baby water, este un ulei de marar, care il calma mult mai bine cat toate cele la care se facea reclama. Am scris poate va ajuta un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Samira nu ne cunoastem pentru ca eu am inceput sa scriu in perioada ta de pauza de forum, insa mi-am scris aventura care s-a incununat cu inimioara mea de 8s vreo 3 capitole in urma.
Si eu beneficiara unui protocol neutilizat prin partea europeana prea mult pana acum - EPP.
Regret ca ai trecut prin aceasta neplacere, insa cred ca toata experienta aceasta te-a adus un pas mai in fata si sper ca data viitoare sa se termine cu bine indiferent ce pas vei dori sa faci.

Am trait si eu partea mea de aventura prin noiembrie cand m-am dus intr-o sâmb#259;ta la un consult. Daniela nu era, mi se spusese lucrul asta si am zis nu-i bai, ma descurc daca e cineva care vorbeste engleza (chiar daca de balta).
Ajung, las la receptie pasaportul sa imi ia datele si intru la discutie. Sambata e program scurt in clinica...
Intram, spun povestea, apoi eco, sotul ma asteapta acum pe canapeaua din receptie. Dupa ce termin si asta, hai sa plecam; remarc ca nu mai era nimeni la birou si ma gândesc doar eu cu mine ca i-or fi dat pasaportul sotului, dar nu il întreb si pe el, ca m-o fi durut gura, nu stiu
Coborâm la parter, asteptam masina si plecam la aeroport. Ajungem si in fata aeroportului ii zic: cred ca nu am pasaportul cu mine nu-i la tine, nu? Cum sa fie la mine? Hai, mai uita-te in geanta, pentru ca poate ai încurcat tu si nu il ai... Verific si vad ca nu il am.
El calm spune sa mergem la check-in ca poate ma accepta cu buletinul. Nope!
Acolo vorbim si cu seful de tura si nu si nu! Passport!
Luam taxi si o luam spre clinica, fiind mai mult ca siguri ca nu mai plecam in seara respectiva
Suna prieten de acasa sa ne dea numar de la consulat. Primesc numarul consulatului din Ankara. Imi raspunde pana la urma la un mobil. Asta zice, "daca nu gasiti pasaportul, trebuie mers la politie si poza si va rog sa il sunati pe colegul din Istanbul"
Sun, imi raspunde sâmb#259;ta seara Consulul de Istanbul, care imi zice ca de abia luni as pleca cu un pasaport provizoriu... Imi venea sa mor sotul suna pe la hoteluri, era nu stiu ce eveniment si nu se gaseau camere si noi oricum cautam macar un patru stele sa stam confortabil cat o fi sa ramanem acolo.
Am avut mareeele noroc sa avem parte si de un taximetrist care vorbea o engleza perfecta (nici la clinica asistentele sau chiar Deniz) si el ne-a ajutat încercând sa sune la clinica...
Oricum am ajuns si intram toti trei. Parterul era inca cu multa miscare si gasim un paznic, ii arat ca mai devreme fusesem la Tayfun, urca la 4 cu taximetristul, eu ma duc la toaleta. Cand coboara imi afiseaza frumosul pasaport, care ramasese lânga calculatorul receptionerei, care cand s-a facut ora 12 si-a strâns bocceluta si a taiat-o acasa... Ce conta ca mai avea ceva de returnat, etc.
Ce vroiam sa arat ca am avut cu totii partea de aventura care pe moment nu mi s-a parut amuzanta.

La drept vorbind, nu am avut parte de prea mari inadvertente pe parcursul stimularii.
Pe 3 Ianuarie cand am fost acolo, m-a luat Tayfun din receptie, fericit ca in sfârsit poate începem (avusesem probleme cu CM lunile anterioare), imi spune ca Daniela nu e, era inca in vacanta - lucru pe care il stiam de la Semra. Am primit ok, insa cea care m-a ghidat dupa a fost Valentina (traucatoarea de rusa) care si ea vorbea engleza bine. Am avut mereu tratamentul scris pe hârtie, deci nu avea cine sa incurce ce doze sa aplic...
Eu am preferat emailul si am primit info privind oo, embi, etc. pentru vorba volant, scripta manent, astfel ca ne pierdem in "traduceri"
In dimineata transferului, m-a întâmpinat psihologul (tipa tânara care a venit sa vorbeasca cu tine la transfer, banuiesc), m-a dus in camera, mi-a zis cine e, cum ma simt, ca a facut si ea doua FIV, având doi gemeni... Apoi a venit Tayfun, s-a asezat lânga mine pe pat, mi-a pus mana pe umar si mi-a povestit despre embi, cu poze, etc.
Si totul a decurs frumos! De abia dupa transfer a aparut si Daniela, care fusese cu alt pacient, insa pana atunci fusesem updatata de dna psiholog in privinta tratamentului de sustinere.
Despre plata înaintea punctiei, e tot vina receptiei 100%- ca se gr#259;besc fetele astea sa plece acasa, mama, mama dar sa învete o buche de engleza, franceza, no way!

Poate ca ti se vor parea nepotrivite rândurile mele, insa am vrut sa zic ca intradevar au ei puncte minus, insa sunt dedicati si cred ca asta i-a ajutat sa obtina succese unde alti medici nu au facut-o.

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sami multumesc ca ti-ai facut timp sa ne impartasesti experienta ta si atat de detaliat totul.eu mi-am notat cateva lucruri si apoi mi-am dat seama ca tot ce ai scris e important si am notat nr paginii si capitolul.am mai notat eu si din urma.nu se stie niciodata...si am ras f mult la patania ta in clinica inaintea transferului.si cu pishu am citit cu voce tare si a ras si al meu iti multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

nane,eu sunt de parere ca fiecare clinica/medic are puncte forte si puncte slabe.
si mai spun-din cele constatate de mine pe forum de-a lungul timpului....poate o sa iti dai seama si tu in timp daca vei mai posta pe aici dupa nastere....mai spun ca exista perioade de glorie pentru fiecare medic pentru ca mai apoi sa cada in...uitare.
a fost isteria Zadori....isteria PK...isteria Diakumakos...isteria Ispasoiu-asa parca il chema pe cel de la Polisano Sibiu...si exemplele pot continua.
Acum...da,este momentul lui Tayfun dar nu-ti imagina ca el este cu stea in frunte...este ca toti ceilalti...cu plusuri si minusuri.

In cazul meu...da,am obtinut o sarcina la Acibadem...dar am si suferit din punct de vedere al sanatatii mai mult ca la oricare alt FIV al meu...

asadar...personal,nu sunt atat de incantata de Tayfun incat sa fac o noua incercare cu el.

many,...esti o tipa care pune degetul pe rana...ai intuit perfect...au fost si cateva lucruri destul de ...nepotrivite ca sa zic asa care m-au determinat sa fac pasul inapoi de pe forum ...insa cum timpul le rezolva pe toate...am inteles intre timp ca fiecare face atat cat poate si pana la urma toleranta este o calitate minunata cu care noi,oamenii,suntem inzestrati...asa ca ii multumesc lui DD ca nu s-a zgarcit cu mine...macar la capitolul asta ....ca la altele.......




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Sami cand ne-am intalnit noi pe aici sau pe dincolo, cu ani in urma, pe val era Laura Dracea de care intre timp eu personal nu am mai auzit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

ana...iti multumesc pentru sfat...dar a venit prea tarziu ca nucile sunt deja in burta...oare daca beau acum apa s-or hidrata la locul faptei,ca sa zic asa???

velvet,ma bucur daca te-am facut sa razi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

many...da,da....exact...Laura Dracea era in mare voga si apoi Predoii ...si tot asa....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Huh, Sami, nu stiu asta... Chestia cu orice nuci e ca rehidratate sunt mai sanatoase si se reduce timpul de digestie de la 8 ore la 4. Plus ca nucile noastre, rehidratate au parca gustul celor verzi, a caror pielita o dam noi jos la inceput de toamna si care sunt ataaaaat de bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

samira, asa e, ai dreptate, de multe ori dorinta de a avea un copil cu orice pret devine obsesie.
am stat si m-am gandit mult daca vreau cu adevarat un copil sau este dorinta mea de a demonstra lumii si mie insami ca pot si eu sa am un copil.

si noi ne-am lovit, putin, e adevarat, de neprofesionalismul celor de la Acibadem; de fapt de neprofesionalismul celui sau celor care coordonau parcul de masini: ba uitau sa ne trimita masina, ba veneau sa ne duca la clinica cand nu eram programati, ba intarziau si implicit intarziam si noi, lucru care parea ca nu deranjeaza pe nimeni decat pe noi.

imi pare tare rau de ce ti s-a intamplat la Acibadem si dupa Acibadem, si te admir pentru atitudinea pe care ai avut-o acolo cat si dupa pierderea sarcinii

multumesc, samira


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

ana
amnio fac saptamana viitoare, maine aflu exact cand.
deja parca ma invaluie frica

toate babutele

Mergi la inceput