Varsat de vant...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Cand a facut fata cea mare varicela, la cresa (avea 2,8 ani) epidemia a inceput in ianuarie, iar ea a facut-o la inceputul lui martie. Pana atunci treptat treptat au luat-o toti din grupa. Miruna a fost printre ultimii care au facut-o. Eu stiu ca nu se recomanda medicamente, doar mixtura mentolata si eventual antitermice, daca e cazul...

O sa fie mai greu cu scarpinatul, noi am cam tras-o, desi nu a avut chiar multe bube... Multa bafta! Oricum, daca o ia, scapati si gata, mai bine acum, ca are sanse sa faca o forma usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria-Cris spune:

sunt si eu de acord cu cea care a spus mai sus ca e mai bine sa il faca acum decat la maturitate. Eu am avut o experienta "speciala", cu varsat de vant facut la 22 de ani, pe o insula (nu pustie, dar abia ajunsesem acolo, n-aveam cazare..long story), cu o asigurarea medicala la care s-au uitat cei de la spital vreo doua ore timp in care eu eram lesinata pe un scaun cu temperatura de 39-40 cred..si a urmat o saptamana groaznica cu frisoane, temperatura aproape de delir...si semne de tot felul.
Comparativ cu asta, nepoata mea care la vreme respectiva avea 4-5 ani, a facut o forma foarte usoara, ca tin minte ca era mereu vesela, chiar daca plina de bube. Si nici semne nu i-au ramas. Deci eu zic ca la varsta asta nu e de speriat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlami spune:

In primul rand va salut, nu am mai intrat cam demult pe forum, dar stiu ca mereu am gasit aici idei si sfaturi atunci cand am avut nevoie. Cu varicela ne confruntam si noi acum, baietelul meu de 5 ani a luat de la gradi, iar acum asteptam sa ii apara si surioarei. Cu bubitele la noi nu a fost asa greu: nu au fost foarte multe, a avut mancarimi doar doua zile. Problema la mine e alta: la mai bine de o saptamana de la debut copilul meu a inceput sa vomite violent, a avut si doua scaune moi si asa am ajuns de urgenta la spital. in mai putin de 2 zile ajunsese sa nu se mai poata tine pe picioare, a slabit foarte mult, vomita chiar si o lingurita de ceai. Dupa doua zile in spital, timp in care i-au pus vreo 4 perfuzii cu glucoza, starea lui nu era cu mult mai buna, nu a mai vomitat, a inceput sa se ridice, dar refuza oricefel de mancare (cu greu am reusit sa-l conving sa manance o banana in a doua zi), statea numai in pat, fara vlaga, somnolent si trist si imi tot repeta ca vrea acasa. Pana la urma l-am externat pe semnatura, i se facusera analize la sange, cu rezultate destul de bune si un exudat,atat... Am riscat sa il iau acasa, dar, la starea lui, m-am temut ca se va mai imbolnavi si de altele la Victor Babes. In plus, am sperat ca acasa ii va fi mai usor sa-si revina si ca dovada, de cum am ajuns acasa s-a inviorat un pic si mi-a cerut sa manance. Azi e a doua zi de la externare, a mancat doar o banana, o lingura de orez fiert si vreo 5 biscuiti din orez expandat. Imi e teama sa-l fortez sa manance mai mult,il incurajez mai mult sa bea ceai si apa, ii dau probiotice, vitamine si Peritol. Acum e mai bine, dar ma doare sufletul cand il vad cat a slabit. Nu stiu ce sa-i fac sa-si revina mai repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vdrag spune:

Rlami si fetita mea a vomat in perioada cand a avut varicela. Nu asa de grav ca la voi dar mi-a fost destul de greu sa o vad ca nu dorea sa manance nimic. Dar in permanenta am incercat si i-am dat ceea ce stiam ca ai place sa manance foarte mult, nu insistam chiar daca manca foarte putin iar de baut i-am dat Aquarius, o bautura care aici se gaseste la supermarket si de care mi-a spus doctora ca ajuta la hidratare. Incearca si cu covrigei, stiksuri, biscuiti dulci in forma de litere sau sarati! Inlocuieste laptele normal cu cel de soia si daca ai plac cerealele, poate sa manance fara probleme. Chiar si prajiturile facute in casa sunt bune!
Sucul de mere este foarte bun dar de portocale nu ai da!
Probioticele sunt foarte bune dar daca nu se rezolva problema scaunelor moi, aici se gaseste imodium sirop pentru copii.
Pentru o perioada destul de lunga de timp va avea sistemul imunitar foarte slabit si daca poti tine-l acasa cat poti de mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Fetelor vreau sa intreb si eu daca isi scarpina vreo bubita ramane sigur semn ? Ca al meu tocmai si-a scarpinat doua pe piept, cu toata mixtura si munca noastra de lamurire. Acum am zis ca facem ture de supraveghere sa nu se mai intample, dar sunt tare suparata ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Lali, daca a rupt buba ramane semn. De ce nu ii dai un antialergic sa nuse mai scarpine? Eu nu i-am dat cu nici o mixtura mentolata, nimic. Ii faceam baie cu o spuma dezinfectanta, in test toata treaba o facea siropul magic, de 3 ori pe zi. Nu s-a scarpinat deloc.


Vicky, Printzesone and BB (31+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna

Si la noi la gradi a fost un caz. Inteleg ca joia trecuta baietelului respectiv i-a fost rau si nu a mai venit la gradi. Si lunea aceasta a anuntat mamica la gradi ca s-a confirmt varicela.
Acum asteptam sa vedem ce se intampla.
Nu as avea nici un stres, daca eu nu ar trebui sa nasc saptamana viitoare... si nu sunt sigura daca eu am facut sau nu...deci sunt un pic stresata pentru mine si pentru bebe. Daca baietelul mare face dupa ce vin cu bebe acasa...nu stiu cum ne izolam.

Poate scapam de data asta, desi in lte conditii as vrea sa faca sa scape de grija asta.

Sanatate multa tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Si noi avem epidemie la camin. S-au imbolnavit pana acum jumatate de clasa. Asteptam si noi sa vedem...eu prefer sa ia acum si sa scapam. Va fi mai greu ca probabil o vom tine tot asa, dupa baiat va urma fata...Dar macar sa fie acum cat mai este inca rece afara, ca e mai usor de tinut in casa. Si bineinteles sper sa faca o forma usoara. Acum...nu prea e dupa noi! Vom vedea, in 2-3 saptamani maxim ar cam trebui sa se termine nebunia!!! Intre timp urmaresc sa le cumpar ceva ptr imunitate sa ii pregatesc pentru o eventuala imbolnavire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Subscriu la tot ce a scris LAURA 25 la primul mes. Eu am avut copiii cu varicella anul trecut. Toti 3. ACICLOVIR am dat la 2 dintre ei ptr ca au avut o explozie de bube si la unul din ei aparuse mai mult in gura . Ai timp 72 de ore de la aparitia primelor bube sa i-l dai. La noi a ajutat ca da, a franat aparitia bubelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

I-am dat Claritin la indicatia doctoritei noastre. Sper sa fie OK, il pazim acum minut de minut. Dar el e scarpinacios de felul lui, daca-l musca un tantar il tine bubita si cateva saptamani ...

Deocamdata nu sunt multe bubite, sa vedem ce se mai intampla.

Merci de raspunsuri.

Mergi la inceput