Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 61

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Bineinteles ca puteau fi 22 de proxeneti albanezi sau alti 22 marocani si nu romani neaparat(teoretic , da? :)
Ideea e ca trebuie aplicata legea (deci este necesara existenta ei) si oprita miscarea acestor persoane.
Peste ocean nu ajung in primul rand acesti oameni exact pentru ca nu se califica.De aceea, celor ce priviti de acolo, vi se pare probabil un nimic ceea ce se intampla dupa 2007 in Europa . Sunteti de acord ca la voi in SUA exista o politica mult mai dura de selectie a celor ce intra in state dar vi se pare ciudat ca MB de exemplu vrea sa puna restrictii. sau Franta? Ore nu e o discrepanta pe undeva? Aceiasi oameni cer azil si in UE si in SUA. Inteleg ca romanii si bulgarii vin cand vor in SUA si se angajeaza pe timp nelimitat din prima, altfel nu prea inteleg...perfizi americanii astia, selecteaza pe capete .


Hai sa ne intelegem. O tara are dreptul sa-si puna orice restrictii doreste. Dar daca tara aia a semnat un contract, din care a obtinut anumite beneficii, si in care se stipula libera circulatie a fortei de munca, iar acuma dupa ce a papat beneficiile vrea sa nu isi mai indeplineasca partea ei de contract, asta e rau. SUA poate face ce doreste pentru ca SUA nu a semnat un astfel de pact cum a semnat GB.

Apoi draga mea, daca eu trec astazi de security check-ul din US si obtin dreptul de rezidenta si maine devin proxenet, nu inseamna ca e vina biroului de imigrari ca n-au stiut sa-mi citeasca minte. Nu poti prezuma ca un individ va devenii infractor, asa ceva se numeste incalcarea drepturilor.






Nu te supara, imi dai si mie amanunte cu privire la contractul ala semnat de GB, sau vorbesti din burta? Despre de contract e vorba, ai link? Si imi dai si un link cu cit contribuie UK la bugetul EU te rog, ca vad ca stii mai mult despre uk decit stiu eu care traiesc aici. Stii ca e al 3 lea contribuitor la bugetul EU, dupa germania si franta? Stii ca daca uk se retrage, germania nu o sa poata tine in spate sandramaua singura? Stiti o gramada despre cum aceste tari pofita de pe uma estului, dar nu spuneti nimic de cit platesc aceste tari la bugetul EU. Si populatia acestorbtari s-a cam saturat sa o faca.


Adica in lumea ta, un tratat este bun numai la anumite puncte, pe altele le poti da la intors dupa cum te duce capul. Un tratat este un contract doar ca intre tari. Daca eu acum fac un contract cu tine in care eu ma angajez sa-ti ofer niste beneficii si tu te angajezi sa-mi dai niste beneficii la schimb, eu iau ce-mi oferi tu si apoi zic ca iti dau praful de pe toba, tu ce zici?
Tu vorbesti doar de contributiile UK la bugetul European. Eu una cred ca au avut si beneficii, ca nimeni nu-si semneaza banii aiurea fara sa primeasca ceva in schimb. O piata de desfacere pt produsele lor fara taxe vamale, ceva avantaje pentru piata financiara si multe altele pe care cetateanul nu le vede ca avantaje directe dar asteapta sa se revina la starea anterioara sa vezi ce o sa le resimta.
Oricum pentru ca vad ca ramai gata de explozie la fiecare post. Nu vor venii noi imigranti in UK din RO si BG, in nici un caz din cei pusi pe munca. Relax!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Eu nu inteleg exact unde se tarfaleste o natie intreaga : atunci cand sunt denuntati infractorii pe care Romania nu a fost in stare niciodata sa ii denunte sau atunci cand ii numim pe altii perfizii albioni.

Personal mi se pare normal ca toti infractorii sa fie denuntati indiferent de cetatenia lor. Asta inseamna ca intra si romanii. Acordurile semnate s-au respectat pana acum si in urma lor romanii au un nume foarte prost.Este absurd sa ne ascundem aiurea. Deci, daca aceste acorduri pot fi schimbate pentru a fi mai eficiente eu cred ca este perfect.

Oamenii de buna credinta nu vor avea probleme de miscare (pentru ca de fapt in presa internationala se spune clar:se incearca un control al miscarii unei anumite categorii in final si nu doar control al dreptului de munca, tocmai pentru ca majoritatea infractorilor nu cer drept de munca .


Stii ce? Sa clarificam problema ca incepe sa ma irite. Infractorii de care vorbesti sunt la a doua infractiune sau la prima? Ca daca sunt la prima vorbesti aiurea, nu poti sa tii afara pe unul ca tie "ti se pare " ca o sa se duca sa fure din bancomate (vezi Minority report poate te lamuresti). Daca sunt recidivisti arata-mi legea aia conform careia odata ce si-a ispasit pedeapsa, si e liber poate fi oprit de politisti la granita.
Pe vremuri era o lege care spunea ca-ti opreste pasaportul nu stiu cati ani dupa ce ai ispasit pedeapsa (asta daca imi amintesc eu bine). Dar legea asta a murit de indata ce am capatat libera circulatie cu buletinul si la libera circulatie si-au dat deja acordul nu mai au cum sa o intoarca. In plus daca Romania nu isi armonizeaza legile cu legile comunitare, statul roman poate fii bun de plata. Deci pana EU nu zice "Gata, noi reguli", tipi la cine nu trebuie.

PS. Exista un termen juridic pentru cei care si-au platit datoria catre societate prin incarcerare, nu il stiu dar in esenta se considera absolvit de vina, si poate fi considerat vinovat doar dupa ce a comis-o din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Ceea ce imi place mie este ca persoanele ce denunta drept negativa dorinta GB de a pune restrictii unei categorii a romanilor si bulgarilor sunt in general cele ce traiesc in Romania sau in America deci nu au avut de-a face in ultimii ani cu reculul rezultat in urma scandalurilor in care sunt implicati infractori romani. Nici nu au "vazut la fata " o ambasada a Romaniei din Franta, Belgia, Marea Britanie, Italia de exemplu. Poate ar fi bine sa va faceti o vacanta la Brussels de exemplu si sa mergeti pe la ambasada . Nimeni nu se fereste in cele doua ore de stat la coada a vorbi de "tsepele" din ultimul timp(ilegalitati comise). Cel putin acum doi ani asa era, acum din nefericire cam in acelasi fel incepe sa fie in Salonic vad.
Greu veti gasi romani la locul lor cu domiciliu stabil intr-una din tarile UE de peste 5 ani sa zicem si doar cu cetatenie romaneasca inca sa fie de acord cu situatia asta. Greu, va zic eu.
E cam satula lumea . Nu asta presupune democratia.

Madanic,daca tu esti persoana cinstita cu cazier curat si intri in USA asa cum ai spus dupa care dai in cap, nu aveau ce-ti face, nu puteau banui ca vei face asta, asa e. Dar, problema pusa de anumite tari din UE acum este urmatoarea: daca o persoana a fost prinsa in neregula si expulzata (retrimisa in Romania) si apoi revine in UE, ea poate intra iar. Deci nu e "alba " intelegi? Asta in veci de veci in USA nu ar mai intra dar in Franta da. Si in GB da. Ei bine, s-au saturat. E asa greu de inteles? Numai oamenii perfecti au rabdare infinita.
Lasa ca am citit mai demult un caz in care facuse nu stiu ce nelegiuire in Belgia un cetatean de-al nostru, l-au prins, l-au expulzat, in urma judecatii din Romania a fost eliberat si in trei luni era iar in Belgia.
Din moment ce majoritatea romanilor sun ca si mama mea:"sa-i rezolve ei daca sunt mai buni" (lucru ce se vede si aici pe forum) atunci nu e clar ca Romania nu isi va rezolva in timp util problema asta? E clar.


Sigur, democratia implica idealuri mai marete gen "buzunarul nostru sa fie plin, la naiba cu restul". Am prieteni in GB stabiliti la locul lor de 5 ani si nu au opiniile pe care le sustii tu. Hm, si am familie in Germania (rezidenta de 10 ani), cunoscuti in Suedia, o verisoara in Italia. Si sincer pana acum nu au zis nimic.
Inca odata, UE nu a facut nici o lege care sa zica ca odata ce ai facut un delict nu mai ai voie sa iesi din tara ta. Romania nu poate sa dea o astfel de lege sunt cateva ONG-uri care abia asteapta sa-ti dea in cap cu incalcarea drepturilor omului. Nu mai vorbim de faptul ca odata terminata perioada de incarcerare esti un cetatean normal nu mai exista restrictie la libera circulatie. Verifica te rog legislatia tarii in care te aflii acum, vezi daca le dau voie celor care au comis o infractiune sa paraseasca tara dupa ce si-au efectuat sentinta.
Legat de partea bolduita din mesajul tau, cred ca vrei sa zici ca l-au judecat in Belgia si apoi l-au deportat sa execute sentinta in RO. Ca instantele judecatoresti din Romania nu au competenta la infractionalitatea din alta tara. Caz in care sentinta aia de x luni nu e vina instantei romanesti.

Oricum draga mea infractionalitatea nu se combate cu legi anti imigratie ci cu legi anti infractionalitate. Iar o instanta da sentinte conform legilor in vigoare, nu conform sentimentelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

In Romania acum este democratie.
In Romania acum se impune majoritatea.
Majoritatea din Romania este de acord cu situatia actuala in aceasta problema.
Majoritatea din Anglia nu este de acord cu situatia actuala in aceasta problema.

Ar trebui in aceasta situatie ca englezii sa munceasca ani si cu resurse proprii pentru a schimba conceptia altora , pentru a face educatie in casa altuia, pentru aplati ajutoare sociale unui numar mult mai mare (posibil) de romani decat celor de pana acum, etc? De ce? Nu vor si pace, Lady, uite aici pe la minutul 4 cam de ce nu mai pot astepta:

http://www.youtube.com/watch?v=V72mZCDwmY0&feature=player_embedded

Chiar va plac chestiile astea despre Romania spuse in fata unei lumi intregi? Poate sunt perfizi ca le spun, OK, dar nu ar fi mai bine sa nu li se mai dea ocazia sa le spuna? Nu ar fi mai bine sa fie ingraditi cei ce se preteaza la asemnea acte ?

Eu una sincer sper sa gaseasca o solutie viabila si sa nu mai aud asa ceva in viitor.

Edit: alt "perfid":" It is a matter of real concern that there should be such a substantial degree of criminality among those Romanians who have already come to Britain despite the treaty limitations on their right to work "
MigrationWatch chief Sir Andrew Green



Din cele 27000 de arestari, cate au finalizat in condamnare? Si s-a verificat daca nu cumva era vorba de cazuri in care aceeasi persoana care recidiva? Despre ce infractiuni era vorba?
Un politician extremist arunca cu cifre, daca vrei o comparatie vezi cele 29mil de romani si bulgari care vor emigra. O cifra enorma, dar care pentru oamenii informati este de fapt o gogoasa enorma (populatiile a doua tari insumate). De curiozitate, a reactionat vre-un europarlamentar roman la magaria asta? Sau i-a durut in fund pe toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

O, s-a linistit toata lumea cu sondajul facut de catre romani in Romnania si de catre bulgari in Bulgaria.
Nu vrea nimeni de fapt sa plece la munca in MB , in regula. "Politicienii extremisti" englezi din parlamentul uniunii pot sta linistiti, oricum nu pot dovedi cifrele vehiculate.
Nu putem avea incredere in cifrele lor, in sondajele gallup in schimb sigur ne incredem.

Madanic, presupun ca ai vorbit de curand cu prietenii tai romani stabiliti in UE de mai multi ani si ei sunt de parere ca este in regula imaginea romanilor aici din moment ce esti asa de sigura pe tine.
In legatura cu infractorii romani ce se scurg peste granita nu stiu care este procedura in America, aici insa lumea prefera sa ii aresteze si sa ii expulzeze in tara lor de origine, deci judecata lor se face de catre Romania (daca se face si in modul caracteristic, majoritatea ies curati ca laptele dupa ce dau cat trebuie si se reintorc)

Despre legatura dintre ridicarea restrictiilor la dreptul de munca,deci accesul mult mai usor al unui membru al familiei dupa care ajutoarele sociale curg la multi altii s-a mai scris si deja e ca un banc. De asemeni hilara este ideea: cine a vrut sa plece a plecat deja , din moment ce educatia unei anumite parti a populatiei in Romnaia este neschimbata, abandonul scolar la cote inalte, deci generatii noi vin din urma cu puteri sporite..:)
Nu putem decat spera sa se elibereze intrarea si in SUA in curand (oare nu se fac ONg uri si pentru asa? E vorba totusi de un drept de miscare elementar:) sa se ridice si acolo orice restrictii si asa se mai disipa putin populatia, lumea noua intotdeauna a atras.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

mamica11, eu nu iti inteleg deloc mesajele, parca ai functiona intr-un alt sistem de logica. ce propui tu exact sa faca romania in problema infractorilor care ne strica imaginea in lume?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

O, s-a linistit toata lumea cu sondajul facut de catre romani in Romnania si de catre bulgari in Bulgaria.
Nu vrea nimeni de fapt sa plece la munca in MB , in regula. "Politicienii extremisti" englezi din parlamentul uniunii pot sta linistiti, oricum nu pot dovedi cifrele vehiculate.
Nu putem avea incredere in cifrele lor, in sondajele gallup in schimb sigur ne incredem.

Madanic, presupun ca ai vorbit de curand cu prietenii tai romani stabiliti in UE de mai multi ani si ei sunt de parere ca este in regula imaginea romanilor aici din moment ce esti asa de sigura pe tine.
In legatura cu infractorii romani ce se scurg peste granita nu stiu care este procedura in America, aici insa lumea prefera sa ii aresteze si sa ii expulzeze in tara lor de origine, deci judecata lor se face de catre Romania (daca se face si in modul caracteristic, majoritatea ies curati ca laptele dupa ce dau cat trebuie si se reintorc)

Despre legatura dintre ridicarea restrictiilor la dreptul de munca,deci accesul mult mai usor al unui membru al familiei dupa care ajutoarele sociale curg la multi altii s-a mai scris si deja e ca un banc. De asemeni hilara este ideea: cine a vrut sa plece a plecat deja , din moment ce educatia unei anumite parti a populatiei in Romnaia este neschimbata, abandonul scolar la cote inalte, deci generatii noi vin din urma cu puteri sporite..:)
Nu putem decat spera sa se elibereze intrarea si in SUA in curand (oare nu se fac ONg uri si pentru asa? E vorba totusi de un drept de miscare elementar:) sa se ridice si acolo orice restrictii si asa se mai disipa putin populatia, lumea noua intotdeauna a atras.



Da, tin legatura des cu ei. Cu prietenii din GB am vorbit in weekend. Sunt aproape sigura ca ai inteles procesul gresit legat de judecarea in Romania, dar si admitand argumentul tau nu ti se pare stupid sa trimiti infractorii sa fie judecati in alta tara? Nu-i mai bine sa-i judeci la tine sa te asiguri ca le dai pedeapsa meritata si apoi sa-i deportezi sa-si serveasca pedeapsa in tara de origine?
PS. Citeste aici in ce conditii poti fi deportat din UK.
http://www.worldlawdirect.com/forum/deportation-removal-issues/65506-can-i-deported-uk-if-i-am-eu-citizen.html
Mie una mi-a sarit in ochi asta "The foreign national is over 17 years old, has been convicted of a criminal offence which carries with it a prison sentence and the court which sentenced the foreign national recommended that he be deported once he has served his sentence". Hello, deci judecatorul trebuie sa-l condamne, si sa recomande deportarea. Sunt sigura ca odata cu deportarea e tagged ca la granita nu-i da voi e sa treaca. Case closed!
Mai spune ca iti trebuie o sentinta de minim 2 ani.
Tot ce au de facut sa rezolve situatia e sa puna politia la treaba si sa dea sentinte severe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

In sfarsit sunt de acord cu mesajul Madalinei, da, asa trebuie procedat, e ok. Uite-asa se raspunde si portocaliei referitor la ce ar trebui sa facem.

Intr-adevar, asta este solutia. Sa penalizam strict infractorii, sa ne declaram impotriva lor. Sa nu ne identificam cu ei, sa nu ignoram faradelegile lor (doar pe motivul ca reprezinta 10% din noi), ei reprezinta ALTCEVA cu care trebuie sa luptam si nu doar sa-i ignoram ca exista. Ei da, cand vom avea o altfel de abordare, nu una pasiva, i n care asteptam de la altii sa-si respecte cine-stie-ce-tratate dar sa ne vecdem gunoiul din curte si sa ne revoltam la fiecare fapta rea a celor ce se intituleaza cetateni romani, abia atunci poate ca cei din jur ne vor percepe diferit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

din pacate, sentintele nu sunt deloc severe, pentru ca o zi de puscarie costa cam cat o zi de hotel 5 stele. deci se merge pe sentinte light/ieftine.

cum o dai, ajungi la banii contribuabilului, caruia nu-i convine ca pe taxele lui sa fie incarcerati strainii :). suna aiurea, dar e adevarat, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

... sa pedepsim aspru infractorii; din cate stiu io in Romania legile is mai aspre decat in vest. ce infractiune ar trebui sa comiti sa primesti o pedeapsa de doi ani? in linku' pus de Madalina spune ca hotii de buzunare organizati is deportati pentru binele societatii. astia nu cred ca ar fi primit doi ani, da' is deportati pentru securitatea societatii. ce fapte mai comit ai nostri?
crima si pedeapsa. pedeapsa trebuie sa fie in concordanta cu crima. io is uimita ca am ajuns spaima vestului. no, io nu cred ca suntem, numa' ne zugravesc unii asa.

Mergi la inceput