Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 60

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

LadyJ, nu imi pune in gura cuvinte nerostite de mine. Absolut nicaieri nu am scris ca sunt de acord cu ce se scrie despre romani si nicaieri nu am afirmat ca romanii sunt hoti si alte cele in schimb Nadaflorilor a comparat in intreg popor, o intreaga tara cu un dictator in urma parerilor extremiste ale unui singur partid, un partid care nu e bine vazut nici macar de englezi.
Si, Iarina, nu am scris nicaieri ca aceeasi persoana amintita mai sus ar trebui sa-i multumeasca sotului pentru ca a adus-o in UK pentru o viata mai buna din simplul motiv ca habar nu am si nu ma intereseaza cum a ajuns ea aici. Pe mine, de exemplu, nu sotul meu m-a scos din tara. Eu doar am intrebat daca sotul ei e de acord ca englezii sunt fascisti, avand in vedere ca englez e si el. Sotul meu s-a simtit jignit si a zis ca in Anglia nu am fost scuipata in fata ca nu am dat bani la cersetori pe strada dar in Romania da. In Anglia nu m-a atacat nimeni ca sunt romanca dar in Romania el si fiica mea au fost atacati ca au vorbit in engleza. Cum ar fi fost sa generalizeze si sa jigneasca o tara pentru cateva intamplari nefericite?
Campaniile respective sunt facute de o parte de englezi sau britanici sau albionisti sau englezoi, indiferent cum ii numiti voi. Nu toti din MB au aceeasi parere tocmai ca au cercetat, au cunoscut romani cinstiti si la locul lor. De oamenii astia nu zice nimeni nimic pentru ca ziarele vand scandaluri si barfe, nu povesti plictisitoare.
De ce nu vorbiti de Hairy Bikers, unul dintre ei fiind casatorit cu o romanca si tata vitreg fiicei acesteia? In emidiunile lor TV vorbesc cu drag de romani.
De ce nu vorbiti de cei de la Top Gear care au ridicat in slavi Transfagarasanul, Constanta si nu numai.
Si da, cersetorii englezi au permise speciale care le dau voie sa stea in anumite locuri. Cersetorii care abramburesc peste tot si te imbrancesc atunci cand nu le dai, sunt mahoritatea din Romania.
Si mai stiu ca atunci cand nu esti multumita de ceva iei masuri, nu scuipi venin.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11



nu imi pune vorbe in gura (ce tie nu-ti place altuia nu face), interpretarile tale iti apartin chiar si generalizarile si particularizarile


in plus nu eu am adus ukip-ul in discutia asta, eu am pus niste intrebari, ca im iera neclar de ce trebuia adus acest partid in discutie si mi-am spus parerea in raport cu ce a spus cel care a adus ukipul in discutie

sau am interdictie de a posta pe forum, daca am interdictie rog pe cei in masura sa imi comunice sau sa faca fuctionala masura


cat despre cine "scuipa", "spurca", "improasca"...mai analizeaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Laura, nu am nominalizat pe nimeni, asadar nu ti-am pus tie cuvinte in gura. Am enumerat niste idei care au fost la topic, sub umbrela ´´analizei´´.

Sincer, nu imi incarc memoria cu care ce a zis, nu am nicio intentie de a ma lega de persoana cuiva. Scriem despre vorbe.

Nimeni nu a afirmat clar si raspicat ca au dreptate englezii de la ziarul respectiv. Insa scuzele si interpretarile care s-au adus nu au facut decat sa dea dreptate abordarii mediei englezesti pentru ca, nu-i asa, ´´statistic´´ suntem capo del tutti capi





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

In loc sa va lamentati, faceti ceva? Ca eu fac. Explic oricui e nevoie de diferenta intre rrom si romani, explic diferenta dintre hoti/cersetori si oameni ca geamana mea care, dupa 18 ani de scoala are salariul de 300 de lire. Am indeplinit fiecare regula ceruta de ei, imi platesc toate taxele si dovedesc oricui sustine contrariul. Cui vorbeste urat de Romania le vorbesc despre frumusetile ei, despre marea pe care o voi iubi toata viata, de Vatra Dornei care mi s-a parut colt de rai, de costumele traditionale romanesti, de sportivii romani, de cantareti de exceptie nu gen Adi Minune sau pitzipoance.
Cand cineva ma trateaza diferentiat indiferent de motiv, iau masuri. Aici sunt ascultata si parerea mea conteaza. Eu nu imi plec capul si doar ma plang.
Si eu am avut si am probleme si simt uneori ca o iau razna, am si eu momente de depresie si e normal. Viata e plina de suisuri si coborasuri. Si dau din gura, injur, strang din dinti si-o iau de la capat, nu pentru ca sunt romanca ci pentru ca sunt om.
Aici nu te asteapta nimeni la aeroport cu vin si cozonac si da, te zbati daca vrei sa faci ceva cu viata ta dar nu e la fel peste tot? Nu iti pune nimeni pistolul la tampla sa ramai daca te simti atat de rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

In loc sa va lamentati, faceti ceva? Ca eu fac. Explic oricui e nevoie de diferenta intre rrom si romani, explic diferenta dintre hoti/cersetori si oameni ca geamana mea care, dupa 18 ani de scoala are salariul de 300 de lire. Am indeplinit fiecare regula ceruta de ei, imi platesc toate taxele si dovedesc oricui sustine contrariul. Cui vorbeste urat de Romania le vorbesc despre frumusetile ei, despre marea pe care o voi iubi toata viata, de Vatra Dornei care mi s-a parut colt de rai, de costumele traditionale romanesti, de sportivii romani, de cantareti de exceptie nu gen Adi Minune sau pitzipoance.
Cand cineva ma trateaza diferentiat indiferent de motiv, iau masuri. Aici sunt ascultata si parerea mea conteaza. Eu nu imi plec capul si doar ma plang.
Si eu am avut si am probleme si simt uneori ca o iau razna, am si eu momente de depresie si e normal. Viata e plina de suisuri si coborasuri. Si dau din gura, injur, strang din dinti si-o iau de la capat, nu pentru ca sunt romanca ci pentru ca sunt om.
Aici nu te asteapta nimeni la aeroport cu vin si cozonac si da, te zbati daca vrei sa faci ceva cu viata ta dar nu e la fel peste tot? Nu iti pune nimeni pistolul la tampla sa ramai daca te simti atat de rau.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


No, nu te supara, Laura, dar ce relevanta are mesajul asta la topic?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

LadyJ, in loc sa ia pozitia pestelui atunci cand anumite ziare/partide din UK au denigrat natia romaneasca, ar fi trebuit sa faca ceva. De ce nu s-au facut anticanpanii in afara de ordinara scoasa de Catavenci sau nu mai stiu cine care scria ca sa vina englezii in Romania ca toate fetele arata ca si Kate.
Nada nu a scris absolut nimic pozitiv, dar nimic despre tara in care traieste, oamenii printre care traieste.
Romanca pe care am cunoscut-o pe un site prin care daruiesti ce nu iti mai trebuie, mi-a spus de la primele minute dupa intrebarea daca lucrez ca doar stiu cum suntem noi vazuti aici. I-am raspuns sincer ca nu stiu la ce se refera dar daca are impresia ca nu e tratata corect de ce nu face ceva despre asta? Propietara casei in care locuieste a incercat sa isi bata joc pentru ca ea, ca si chiriasa, nu isi stia drepturile. Am vorbit cu ea, i-am explicat unde sa mearga, a rezolvat.
Daca doar stai si te lamentezi in loc sa faci ceva....atunci asteapta mult si bine sa se schimbe lumea dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai, eu zic ca are legatura ce zice LauraNicole aici.

Cel mai simplu e sa spui: articolul este nedrept, e rasist, n-ar fi trebuit publicat. De accord pana aici.

Insa nepublicarea unui articol nu va schimba ce gandesc altii despre noi. Si aici nu ma refer la strainii ce ne cunosc pe noi, pe mine, cu tine, cu LauraNicole. Ei vor vedea ca exista mai multe feluri de romani si cel mai probabil nu vor generaliza.

totusi cei ce nu au nicio legatura cu vreun roman serios vor gandi pe baza informatiilor pe care le au: nationalitatea hotului care a spart buticul de jos, etc.

Suntem romani, si asa cum ne asumam bucuria ca gimnastele NOASTRE au luat aurul si argintul la europene, la fel trebuie sa ne asumam si faptele altor romani - tocmai pentru ca sunt romani si nu cehi, irlandezi sau americani. Oricat am spune ca nu sunt ca noi, cata vreme au cetatenia romana in ochii tuturor ei sunt "ai nostri".

si aici apare diferenta de abordare: ne culcam pe o ureche si spunem: noi nu suntem ca ei, nu ne intereseaza? sau incercam sa gasim solutii sa minimizam infractionalitatea? si daca da, ce putem face concret, pentru ca asta ne afecteaza pe toti, dar chiar pe toti, deopotriva ca locuim in uk, in Spania, in Romania etc - suntem romani si imaginea noastra are de suferit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Exact, Iulia. Asta incerc sa explic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

A Iulia, aici vorbim de un articol(sau mai multe) in care se croseteaza o poveste, adica un fel de mama omida care priveste in cristal .
Si jurnalistii aia se arata foarte ingrijorati de faptul ca romanii si bulgarii vor cotropi UK, vor veni hoarde intregi cu ganduri necurate si vor aduce cu ei tuberculoza.

Hotul care sparge buticuri, fura carduri si telefoane mobile, cerseste agresiv si isi face nevoile in parcuri nu va ateriza acum, plin de elan , in UK. El e deja acolo. Demult. Si ingroasa randurile criminalitatii, alaturi de bastinasi si alte natii.
E o reala problema faptul ca rata criminalitatii a crescut in Europa odata cu aparitia imigrantilor, indiferent de ce nationalitate. Dar asta nu e problema celor ramasi in tarile de bastina, acestia nu trebuie sa faca nimic pentru a stopa criminalitatea, ce ar putea ei face? Ce poti face tu pentru a opri clanul nu stiu care, care are retea de cersetorie? Nimic.
Asta e o problema a autoritatilor. Nu e problema ca tu sau eu ne culcam pe o ureche.

Daca vrei sa semeni ura si rasism, incepi sa dai in presa stiri senzationale despre romanii care au facut si au dres. Si asa citesti in fiecare saptamana 7 cazuri, subliniezi ca hotii sunt romani, apoi ai impresia ca statistic, romanii-s fruntasi pe Europa .
Daca nu vrei valuri, dai informatii mai putin exacte, adica nu aduci in discutie nationalitatea individului. Si asta nu e vreun vis, se practica.

Eu nu imi pot asuma fapta nu stiu carui hot roman, cum adica sa mi-o asum? Nu e problema mea sa il prind si sa-l condamn,sau sa ma scuz la infinit pentru ce face nu stiu cine, doar pentru ca e nascut in aceiasi tara cu mine(!?) Nu-s responsabila in niciun fel pentru orice face vreun cetatean roman in lumea asta.
Tot ce se poate face este sa semnalezi nereguli, cand le vezi, oriunde te-ai afla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Romania a incercat sa contrabalan#537;ze, nu stiu de ce spuneti ca n-ar fi facut-o:ambasadorul Ro in UK, pana si Ponta a miscat. Apoi a fost invitat David Lidington (Ministrul UK pt. europa) care a aparticipat la diverse intalniri si dialoguri. Apoi mai putin oficial a fost campania Gandul, inteligenta si neagresiva,sincer o lectie pt.mizeriile din UK si probabil cateva ONG-uri. Ca se putea mai mult, tot ce e posibil, insa Ro e o tara amarata si saraca de care e usor si profitabil sa te iei. N-avem bani si nici statut sa ne putem spala imaginea cu una cu doua. Sa te pui cu un fost imperiu colonial nu e chiar simplu ( oh da, Uk nu e chiar asa curata).

Mergi la inceput
Mergi la inceput